Вековима дуга расправа о образовању.
Autor: Марија Станишић
ФОТО: Pitajte lektora
„Како то да су мала деца тако интелигентна, а одрасли људи тако глупи? Мора да је због образовања”. (Александар Дима) Образовање је мач са две оштрице, може ти пружити знање и моћ, а може и твоју љубопитљиву и радозналу дечију главицу да „изваја" у механицистичку главу испраног мозга и мртве креативности по калупу који је квалитет система васпитања и образовања одредио. „Моје образовање било је жалосно. Ишао сам у низ школа за ментално поремећене учитеље”.(Вуди Ален)
Образовање се развијало постепено, од првобитних друштава у којима су се преносила практична знања релевантна за егзистенцију, преко периода настанка првих школа, потом првих универзитета, па све до данашњих дана и формирања модерног облика образовања и Болоњске реформе. Да се значај образовања схватао још од памтивека говоре нам цитати најпознатијих филозофа и књижевника који су живели и стварали пре нове ере: „Телесно образовање треба да је једнако са умним образовањем”.(Сократ) „Није важно колико књига имаш, већ колико добрих”.(Сенека) „Зар није велико задовољство учити и поново учити?”(Конфучије)
Образовање је одувек луксуз. Некада је било привилегија само аристократске деце, некада само мушкараца, а данас способних, мада и оних са дубљим џепом, јер образовање је и скупо. „Инвестирање у знање плаћа најбољу рату”.(Бенџамин Френклин) Али, ако поседујеш образовање, богат си, бар умно. „Главна сврха образовања је да празан ум замени отвореним”. (Малком Форбс)
У образовању никада не влада идила, увек се нађе неко ко је сурово наруши, па спали књиге, сравни библиотеку до темеља, успротиви се просвећењу народа, оскрнави квалитет образовања, подигне школарине, а просветарима смањи плате. Доситеј Обрадовић, српски просветитељ, залагач образовања, школе и науке, оштро је критиковао све противнике образовања: „Нема горих људи од оних који се противе просвећењу и образовању народа. Такви, да могу, и сунце би угасили”. ; „Ништавни су они људи који учитељев рад за ситно сматрају”.
Чак и кад се образовање представи као једно од моћних оружја појединца да достигне сам врх Масловљеве хијерархије мотива, тј. самоактуализацију, која захтева константно храњење човековог ума знањем, опет се нађе неко да сврху образовања не види, па на часу математике или филозофије „одвали” питање: „А шта ће то мени, шта ће ми синус и косинус и Декартова филозофија?”. „Школство мора бити такво да оно што нуди, узима као драгоцени дар, а не да буде одбојна обавеза”. (Алберт Ајнштајн)
Ко је образован човек? „Образован је сваки онај човек који зна где је знање када му је потребно и када зна како да организује то знање у коначне планове и акције”. (Наполеон Хил) Дакле, бити образован не значи само прочитати Ану Карењину, рецитовати Горски вијенац или слушати Моцартову Пету симфонију - бити образован значи користити знање да промениш свет. Па, када се опет загледате у плафон уместо у књигу, јер вам је низак ниво концентрације и мотивације, сетите се речи Нелсона Менделе: „Образовање је најмоћније оружје које можете употребити да мењате свет”. Какво ти је образовање, такав ти је живот.
Дозволите ми да Вам представим сањара са сновима плавим - Марију.
Прочитајте и:
Umetnica M. Živanovič: Naša istorija je bogata
Da li znate ko su skvoteri?
Umetnik M. Vuković: Tehnologija vs čovek
***
Овај текст је настао нашом жељом да млади, који имају шта да кажу и допринесу информисаности и едукацији наше омладине, пренесу своје идеје и сазнања. Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима и допринесеш развоју наших амбиција, твоје идеје су нам уредниство@иСербиа.рс</а> уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE