FOTO: Srbijadanas.com
Priredila : Ružica Matić
Iako je samo četiri od ukupno 86 jajašca uspešno modifikovano, profesor sa Harvarda, Džordž Čerč, ubeđen je da će se kroz nekoliko godina moći ,,proizvoditi“ genetski modifikovane bebe. Međutim, postavlja se pitanje etičnosti ovog postupka.
Još 1988. godine u Londonu je uveden postupak zvani PGD (predimplantacijska genetska prognoza), koji je počinjao invitro oplodnjom i omogućavao je roditeljima da uklone neke gene naslednih bolesti. Potvrda da PGD funkcioniše su 12 hiljada uspešno rođenih beba. Osim toga, uz PGD može se danas birati i pol deteta.
U prilog tome koliko se daleko otišlo u ,,dizajniranju" beba govori činjenica da je američkoj kompaniji ,,23andMe“ u septembru 2013. godine odobren patent za kalkulator za računanje naslednih porodičnih osobina, koji hipotetički utvrđuje kako bi dete izgledalo ako bi se uračunala DNK donatora i primaoca. Tako bi se samo jednim klikom moglo saznati s kojim donatorom u kombinaciji bi se dobilo, primera radi, dete koje dobro pliva i brzo trči.
FOTO: Večernje Novosti
Ipak, kako je patent izazvao burne reakcije, kompanija je izjavila da će budući roditelji moći iz kalkulatora da saznaju samo koje bi njihove osobine dete moglo da nasledi.
Ono što trenutno najviše koči dalji napredak je to što geni mogu da se odaberu iz tek doniranih jajnih ćelija i sperme i što mali broj embriona može da bude testiran u jednom procesu vantelesne oplodnje.
Za kraj, treba razmisliti o razmerama i posledicama ovog postupka, jer roditelji ne samo da će moći da biraju željene atletske sposobnosti deteta, nego će moći i da unesu neograničen broj gena u embrione i gamete.
Izvor: B92
Ružica je umetnička duša koja se interesuje za raznovrsne teme.
Pročitajte i :
Genijalnost i autizam: Postoji li veza?
Ovaj izum će zaustaviti globalno zagrevanje!
Neverovatne skulpture honkoškog umetnika!
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE