Tweet
Gde je mesto staroj dobroj knjižari u svetu koji slavi prodaju beletristike putem onlajn pretplate?

Prevela: Daliborka Obradović

FOTO: Belami

Polare, Mastriht
Budićnost jedne legendarne knjižare trenutno je neizvesna. Kada je Polare proglasio stečaj u februaru, knjižara u Mastrihtu se našla pod pretnjom zatvaranja. Za sada radi pod imenom „Dominikanska knjižara“, ali zaposleni su pokrenuli akciju prikupljanja novca putem interneta da bi ovu knjižaru spasili od zatvaranja.

Arhitekte Merk i Girod su staru dominikansku crkvu iz XIII veka pretvorili u knjižaru tokom 2006. godine. Polare je svojevrstan hram knjiga koji podiže čitanje na religijsko iskustvo.

FOTO: BBC

El Ateneo, Buenos Ajres
Posetiocima je omogućeno da se kreću od scene na jednu ili drugu stranu ove argentinske znamenitosti. Prvobitno izgrađena kao pozorište „Veliki Splendid“ 1919. godine, da bi postala bioskop 1929, El Ateneo se obraća pravom dramskom čitaocu.

Freske sa plafona, kitnjaste rezbarije i plišane zavese učinile su da ova knjižara u potpunosti zadrži svoj prvobitni sjaj. Posetioci mogu sedeti u udobnim pozorišnim galerijama i prelistavati knjige.

FOTO: BBC

Knjižara Akva Alta, Venecija
Da li je ovo jedina podvodna knjižara na svetu? Bukvalan prevod naziva „knjižara na visokoj vodi“ i njena lokacija kraj kanala, podrazumeva visok stepen organizacije zaposlenih. I sam vlasnik, obuven u gumene čizme, učestvuje u premeštanju knjiga na više, suvlje police tokom redovnog plavljenja. Žistin Kibler, koji je posetio ovu knjižaru u novembru 2013, rekao je:“Venecija je poplavljena. Ljudi gaze po ulicama kroz vodu iznad članaka koja prodire u građevine, ali knjižara Akva Alta i dalje radi i u svom je elementu“.


FOTO: BBC

Knjižara Avan-Garda, Nanking
Smatra se najlepšom knjižarom u Kini. Sagrađena je unutar nekadašnjeg parkinga Vlade, koji je takođe bio i sklonište od bombi. Da bi se snašli u 4000 kvadratnih metara podzemnog prostora ispod stadiona Vutisan, posetioci prate put označen žutom prugom.

Unutra, Rodenov Mislilac sedi odmah pored kase napravljene od starih knjiga, sa stubovima u koje su urezani citati poznatih književnika. Drugi ogranak knjižare smešten je u predsedničkoj palati Nankinga, dajući veličanstvenu raskoš podzemlju.


FOTO: BBC

Pendulo, Meksiko Siti
Knjižara Pendulo nudi prefinjen način da se izbegne vrelina Meksiko Sitija. Posetioci mogu da prelistavaju knjige duž polica smeštenih na dva sprata ili da sede u kafeu i slušaju muziku uživo. 2013. ovaj lanac knjižara je proslavio svoj 20. rođendan, a povodom toga plasirali su 1000 knjiga sa porukom.“Ova knjiga je besplatna. Pročitajte je i ostavite na nekom javnom mestu“.

FOTO: BBC

Knjižara Lelo, Porto
Ova portugalska znamenitost otvorena je u nekadašnjoj biblioteci Čardon na prelazu iz XIX veka. Prostorom, urađenim u stilu secesije, dominira vijugavo stepenište ukrašeno rezbarijom u drvetu, savršeno uklopljeno u zamršen sistem zidnih panela i stubova. Vitraž, sa motivima biljaka, i svetlarnik prikazuju monogram osnivača knjižare – Hose Lela.

FOTO: BBC

Bartova knjižara, Kalifornija
Bartovu knjižaru, koja se smatra najvećom svetskom knjižarom na otvorenom, osnovao je Ričard Bartinsdejl 1964. godine. On je na ulici izložio knjige koje mu više nisu trebale, a prolaznici su mogli da kupe knjigu tako što su novac ostavljali u konzervi za kafu. Danas prodavnica ima skoro milion knjiga, od kojih se mnoge još uvek prodaju po sistemu poverenja, kao i dvorište gde posetioci mogu da igraju šah ili da prelistavaju naslove u hladovini jedne jabuke.

FOTO: BBC

Šekspir&Kompani, Pariz
“Moram sići u samo dno biblioteke, u samo dno stepeništa” (I must go down where the ledders start in the foul rag and bone shop of the heart), predstavljena citatom V.B Jejtsa na svojoj internet stranici, Šekspir&Kompani je i više od mesta gde se prodaju knjige.

Knjižara je dobila naziv nakon posete Ezre Paunda, Ernesta Hemigveja i Džejmsa Džojsa, tokom 20-ih godina prošlog veka. Smeštena u Parizu na levoj obali Sene, knjižara postaje jednako legendarna. Otvorena je 1951. godine od strane Amerikanca Džordža Vitmena, a od njegove smrti 2011. godine, vodi je njegova kćerka Silvija.

Knjižara je postala mesto okupljanja bit generacije pisaca poput Alena Ginzberga i Vilijama Barouza. Vitman je putujućim piscima i umetnicima pružao smeštaj u svojoj knjižari i dozvoljavao im da pozajmljuju knjige. Duhovi pisaca iz prošlosti progone pretrpane zidine ove knjižare.

FOTO: BBC

Korso Komo, Milano
Skrivena iza skromne fasade, Korso Komo je osnovana 1991. godine od strane nekadašnjeg urednika italijanskog Voga, Karla Sozanija. Ona unosi modnu nit u kompleks koji je kombinacija knjižare, kafića, hotela i bašte na krovu. Knjižara sjedinjuje umetnost, arhitekturu i modu sa dizajnom nameštaja i predstavlja vrhunac milanske ekscentričnosti.

FOTO: BBC

Knjižara Honesti, Haj-On-Vie
Mali velški grad Haj-On-Vie je žarište bibliofila. Njegov književni festival, osnovan 1988. godine, bivši američki predsednik Bil Klinton je opisao kao „Vudstok uma“. Više od 30 knjižara nalazi se duž linije uskih ulica, ali najupečatljiviji je skup polica u osnovi gradskog zamka Norman. Kupci imaju priliku da se dive srednjovekovnoj arhitekturi zamka dok pregledaju polovne knjige. Sav prihod od prodaje namenjen je obnovi zamka.

FOTO: BBC

IZVOR: BBC


Daliborka je mislilac sa dna Panonskog mora, zaljubljenik u prirodu i lepotu pisane reči. Za nju je život zanimljiva priča iz koje se uči.

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari