Preveo: Milan Novaković
FOTO: Michelle Henry
Polazeći sve od Marloua pa do Virdžinije Vulf, mnogi pabovi u Londonu imaju ili su imali dodirne tačke sa nekim od najvećih pisaca, dramaturga, i pesnika u britanskoj književnosti. Postoji čak i London Literary Pab Crawl (Londonski Književni Pab) koji će vas odvesti na putovanje gde ćete imati priliku da popijete piće sa vodičima prerušenim u Čarlsa Dikensa ili Virdžiniju Vulf na istim mestima gde su oni provodili vreme.
Ovo su 10 londonskih pabova koji vam omogućavaju da upoznate istoriju britanske književnosti.
The Dog and Duck – Soho
Svi pabovi su jednaki, ali neki pabovi su jednakiji od drugih. The Dog and Duck u Sohou je pab koji je nekada posećivao Džordž Orvel, autor knjiga „1984“ i „Životinjska farma“. Iako u vlasništvu „Nikolsonovih Pabova”, D&D još uvek odiše viktorijanskim duhom sve otkako je sagrađen 1897. godine. Na meniju možete naći mnoga piva, od Fulera do Orknija, tako da vam preporučujemo da uzmete neku Orvelovu distopiju i popijte crveno pivo čisto iz ironije.
The George Inn – Sautvark
The George Inn je jedan je od poslednjih starovremenskih pabova u koje su svraćali putnici, a koji još uvek rade, iako više nema konjušarnicu. Ovaj pab radi još od 16. veka i nalazi se u delu Londona zvanom Sautvark i posećivali su ga mnogi velikani književnosti. Krajem 16. i početkom 17. veka, Vilijam Šekspir je bio čest gost ovog mesta. Čarls Dikens je takođe bio upoznat sa gostoprimstvom ovog paba, pa je čak i pomenuo tu činjenicu u svom delu „Mala Dorit”. Danas se ova krčma nalazi u vlasništvu National Trust-a (organizacija koja se bavi očuvanjem kulturnog nasleđa).
FOTO: Wikipedia
Duke of York – Ficrovija
The Duke of York je „strava i užaš“, što znači da je to nešto veoma sjajno ako pričamo žargonom koji koristi lik Entoni Burdžesovog romana „Paklena pomorandža”. Godine 1943. ovaj pisac i njegova supruga su bili očevici banditskog napada na pab. Nasilje koje su banditi ispoljili tom prilikom inspirisalo je Burdžesa da napiše „Paklenu pomorandžu”. Princ Endrju, sadašnji vojvoda od Jorka, odobrio je 2014. korišćenje svoje slike u marketinške svrhe paba.
Pillars of Hercules – Soho
Još jedan pab koji je Čarls Dikens posećivao i koji je takođe pomenuo u svom romanu „Priča o dva grada”. To je imalo veliki uticaj na sam pab tako da je ulica pored paba preimenovana u Ulicu Manet, u čast doktorki Manet, liku iz romana. The Pillars of Hercules je privukao pažnju i nekih savremenijih pisaca, kao što su Martin Amis, Džulijan Barns i Ijan Mekjuan. Kritičar Klajv Džejms je navodno napisao mnoge svoje eseje u ovom pabu, što objašnjava zašto je jednu svoju kolekciju knjiga nazvao po ovom pabu.
FOTO: Pub and Bar Network Ltd.
The Fitzroy Tavern – Ficrovija
Kao što je slučaj sa Dikensom i Šekspirom, koji nisu imali običaj da provode vreme samo u jednom lokalu, tako je bilo i sa Džordžom Orvelom, koji je bio redovni gost ovog mesta. Pored tvorca „Velikog brata“, pisac Dilan Tomas je bio još jedan redovni gost ovog paba. Ovo nije ništa iznenađujuće za mesto koje ima bar u prizemlju posvećen piscima i umetnicima, gde se mogu pronaći i portreti oba prethodno pomenuta pisca.
The Marquis of Granby – Vestminster
Dobio je ime po ratnom heroju iz 18. veka koji je od svojih novčanih sredstava nagradio svoju četu u ovom lokalu. Ovaj pab je bio omiljeno mesto dramskog pisca T.S. Eliota, kao i prethodno pomenutog Dilana Tomasa. Navodno bi Tomas dolazio u pab kako bi se susreo sa stražarima koji su tražili gej partnere, a zatim bi se i potukao sa samim stražarima. Poput paba Dog&Duck, ovaj pab je takođe u vlasništvu Nikolsonovih i u ponudi ima sličan asurtiman piva.
The French House – Soho
Ovo je još jedno mesto koje je Dilan Tomas posećivao. Međutim, on nije bio jedini pisac koji je voleo da provodi vreme u ovom pabu ispijajući svoja pića. Dramski pisac, pesnik i veliki ljubitelj alkohola, Brendan Bijan, takođe je posećivao The French House. Pored pijančenja, Bijan je veliki deo svog dela „The Quare Fellow“ napisao u ovom pabu, dok je Tomas jednom prilikom zaboravio scenario na stolici koji je pisao za radio dramu „Ispod mlečne šume“. Navodno je još jedno delo skovano u ovom lokalu, ali u ovom slučaju to nije bio pisac, već francuski general u egzilu (i budući predsednik) Šarl de Gol, koji je tom prilikom napisao svoj čuveni govor „Á tour les Français“.
Ye Olde Cheshire Cheese – Siti
U listu najstarijih londonskih pabova ulazi i Ye Olde Cheshire Cheese, koji postoji od 1538. godine, dok je sadašnja zgrada izgrađena nakon Velikog požara 1666. godine. Ova zgrada je izuzetno poznata u samom Londonu i deo je organizacije koja promoviše tradicionalne britanske pabove i one od istorijskog značaja (the Campaign for Real Ale’s National Inventory of Historic Pub Interiors). Ye Olde Cheshire je pravo blago kada su u pitanju velikani književnosti koji su ga posećivali, uključujući imena kao što su Mark Tven, Alfred, Lord Tenison, G.K. Česterton, Artur Konan Dojl, Samjuel Džonson, Čarls Dikens, Oliver Goldsmit i P.G. Vudhaus. U vlasništvu je pivare Samjuel Smits. Možda ovaj pab nije bogat izborom pića, ali je sigurno bogat istorijom.
FOTO: Flickr
The Grapes – Lajmhaus
Mesto koje je Čarls Dikens posećivao, ali i poznati pisac dnevnika Samjuel Pepis. Zvuči neverovatno, pošto se u Pepisovim dnevnicima pominje da je on posećivao obližnje krečane a zgrada gde se sada pab nalazi je sagrađena 1720. godine. Još jedna neverovatna činjenica koja povezuje ovaj pab sa književnošću je jedan od njegovih vlasnika, Ser Ijan Mekelen, koji je, između ostalih uloga, igrao i poznatog čarobanjaka Gandalfa, tvorevinu britanskog pisca Dž.R.R. Tolkina. Kao i mnoge druge njemu omiljene pabove, Dikens pominje ovaj pab u svom delu „Naš zajednički prijatelj“, Oskar Vajld pominje u „Slika Dorijana Greja“, Artur Konan Dojl u pričama o Šerlok Holmsu, dok ga Piter Akrojd pominje u „Dan Leno i Golem iz krečane“.
The Flask – Hajgejt
Ovaj bar u severnom delu Londona je bio omiljeno mesto romantičara, uključujući Lorda Bajrona, Persi Šelija i Džona Kitsa. Umetnik i politički karikaturista Vilijam Hogart je takođe posećivao ovo mesto, kao i Karl Marks, tvorac dela kao što su su „Kapital” i „Komunistički manifest”. Nalazi se u vlasništvu pivnice „Fuller’s“, i još jedan je od pabova sa skromnijim izborom pića, ali je jedan od retkih koji još uvek praktikuje neku vrstu starinske ceremonije „The Swearing on the Horns“, koja se koristi u dobrotvorne svrhe.
IZVOR: Anglotopia, LLC
Šta zračiš, to privlačiš.
***
Kao nastavak Foto konkursa i u sklopu akcije afirmacije mladih umetnika iz Srbije, portal iSerbia krajem 2015. godine organizuje izložbu pristiglih fotografija i radova umetnika koji se na ovom portalu predstavljaju. Cilj izložbe je promocija obrazovanja, truda, talenata i kapaciteta mladih ljudi u Srbiji. Svi ste pozvani da podržite ovu, za društvo, bitnu promociju. O svim detaljima izložbe portal iSerbia će vas blagovremeno obaveštavati. Pratite nas!
***
Pročitajte i:
Kako dobro prezentovati studiju slučaja?
Um je najjači kompjuter
Posetite sajam stipendija u Kragujevcu
***
Uključi se! Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE