Tweet
Projekat NextStep: „Napravili smo raketu kojom vas možemo odvesti na Mars za samo 39 dana“.

FOTO: Daily Mail

Preveo: Aleksandar Zarić

Nasa je izabrala nekoliko kompanija za rad na projektima vezanim za napredne svemirske tehnologije, uključujući razvijanje snažnijeg pogona. Među ostalim projektima nalaze se i projekti za poboljšanje veštačkih životnih sredina i stvaranje malih satelita za istraživanje dubokog svemira.

U jednoj od kompanija uključenih u projekat NextStep (12 tehnologija budućnosti za istraživačku saradnju) kažu da su napravili raketu kojom nas mogu odvesti na Mars za samo 39 dana.

Raketu „Vasimr“ (Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket), čiji motor kao pogon koristi plazmu, trenutno razvija teksaška kompanija Ad Astra Rocket. Za ovu raketu prvi put se čulo pre nekoliko godina kada je objavljeno da bi mogla značajno da smanji vreme putovanja do Marsa – umesto nekoliko meseci, bile bi potrebne nedelje – iako bi njen motor možda morao da radi na nuklearni pogon.

Nakon uspešnog testa prototipa iz 2013. godine, čini se da Nasa trenutno razmatra upotrebu ove rakete za buduće misije na Mars.

„Oduševljeni smo ovom najavom i ponosni što ćemo udružiti snage sa Nasom u prelaženju poslednje etape u procesu sazrevanja ove tehnologije“, izjavio je dr Frenklin Čeng Dijaz, predsedavajući i izvršni direktor Ad Astre.

„Unapred se radujemo veoma uspešnoj saradnji i zajedničkom unapređivanju tehnologije do stupnja u kojem će biti spremna za let“.

U periodu od više od tri godine, Nasa će kompaniji obezbediti sredstva od oko 10 miliona američkih dolara za pripremanje rakete za let kroz svemir. Da je motor rakete gotovo spreman za taj zadatak, pokazaće demonstracija novog prototipa, VX-200-SS, koji će moći neprekidno da radi više od 100 sati.

Do 2013. godine, prototip rakete „Vasimr“ uspešno je testiran 10 hiljada puta pod punom snagom. Svaki od tih testova, međutim, trajao je manje od jednog minuta. Pokazivanje da je motor u stanju da radi više od 100 sati biće ključan dokaz u prilog njegovoj budućoj upotrebi u svemirskim letelicama.

Nasa je izjavila da korišćenjem ove i drugih tehnologija želi da proširi mogućnosti istraživanja okoline Meseca i površine Marsa.

„Partnere smo izabrali na osnovu njihovih tehničkih sposobnosti da usavrše ključne tehnologije i njihove posvećenosti mogućim primenama tih tehnologija u vladinom i privatnom sektoru“, izjavio je Vilijam Gerstenmajer, pomoćnik direktora Nase za svemirske operacije.

„Rad na ovoj tehnologiji uticaće na strategiju povećanja ljudskog prisustva u okviru Sunčevog sistema.“

U okviru tri projekta vezana za napredni električni pogon, uključujući projekat vezan za raketu „Vasimr“, biće razvijeni motori koji rade na 50-300 kilovata.

Poređenja radi, električni pogon koji Nasa trenutno koristi radi na manje od pet kilovata. Primer je jonski motor letelice Dawn.

U međuvremenu, izabrano je sedam kompanija za rad na veštačkim životnim prostorima u kojima bi bili smešteni astronauti koji će putovati na Mars za oko 15 godina.

Iako bi kapsula Orion mogla da preveze astronaute u oba smera, u njoj jedna četvoročlana posada ne može da boravi više od tri nedelje. Da bi prešli put do Marsa, čija se dužina procenjuje na nekoliko meseci do tri godine, astronauti će morati da budu smešteni u jednu drugačiju sredinu.

Nasa se nada da će jedan od projekata koje finansira dovesti do uspešnog rešenja problema smeštaja astronauta na iscrpljujućem putu do i sa crvene planete. Nasa, takođe, traži od kompanija da istraže mogućnost dvomesečnog zadržavanja četvoročlane posade u prostoru između Zemlje i Meseca, u cilju proporcionalnog izračunavanja uslova misija na Mars.

Među odabranim kompanijama nalazi se Bigelow Aerospace, u kojoj se trenutno razvija modul na naduvavanje za smeštaj astronauta. Prototip tog modula treba da se spoji sa Međunarodnom svemirskom stanicom 2018. godine.

FOTO: Daily Mail

Konačno, odabrane su i dve kompanije koje treba da razviju satelite malih dimenzija (CubeSats). Ovi sateliti koristili bi kao sekundarno opterećenje na Nasinoj raketi SLS (Space Launch System) na njenom prvom letu 2019. godine.

Velika snaga rakete daće satelitima retku priliku da istraže duboki svemir, umesto da ostanu u Zemljinoj orbiti.

IZVOR: Daily Mail


Aleksandar smatra da dobar prevod znači odgovornost prema čitaocima.


Pročitajte i:

Naučite šta se krije iza svesti
10. aprila Titanik je krenuo na put smrti
Robert Peri: Putovanje do Severnog pola

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI