Знате ли шта је мажорет плес?

Студент је Факултета организационих наука, у слободно време воли да се дружи са својим пријатељима, да шета и да плеше. На државном такмичењу мажореткиња, освојила злато у категоријама сениорке трио штап, сениорке мини формација пом-пон и сениорке мини формација штап, а на међународном такмичењу сребро. О томе како се припрема за марширање и колико је мажорет заступљен у нашој земљи, разговарали смо са Драганом Шепом (друга с десна на слици).
Шта је карактеристично за мажорет плес?
Мажорет подразумева спој разних врста плесова, а уз плесне кораке иде вештина рада са палицом и пом-понима, односно пуфнама, и то га чини другачијим.
Шта те је привукло, и како си одлучила да се бавиш овом врстом плеса?
Као мала сам знала за неке девојке које имају униформе и које марширају уз оркестар, то ми се веома свидело. Те девојке нису биле из наше државе јер је у Србији мажорет плес још увек неразвијен, али све се чини како би се развио. Другарица ме је обавестила да њен бивши тренер поново окупља мажореткиње и позвала ме да кренем са њом. Без размишљања сам пристала.
Од чега се све састоји ваша униформа?
Наша униформа састоји се од чизама, сукњице, сакоа, капице, штапа и пом-пона, односно пуфни. Униформа је црвено-беле-златне боје. Мажореткиње на униформама имају боју града кога предстваљају.
Где можемо да видимо ваше наступе?
Учествујемо на различитим такмичењима у земљи и у Европи. Мажореткиње подржавају фестивале као што су Дан осмеха, Карневал бродова, Дани мимозе. Најчешће нас можете видети како марширамо кроз Кнез Михајлову.
Да ли су кореографије напорне?
Кореографије нису напорне ако савладате вештину управљања штапом. Веома су занимљиве и имамо слободу да бирамо музику коју год желимо. Можемо да правимо миксеве, да то буду ударни ритмови, али без осмеха ништа. Кореографија може брзо да се смисли, али се припремамо месецима да би све било добро увежбано. Замислите седам девојака како у исто време врте штап... (осмех)
Какве су реакције људи на вас када наступате?
Реакције људи су ”воов!”, ”погледај ово!”, ”како то можете?” ”Дајте ми да пробам”. Увек добијамо позитивне коментаре и људи нас подржавају. Нама је довољно да видимо њихове задовољне осмехе, а онда смо и ми срећне.
С обзиром да су мажореткиње карактеристичне за приморје, колико је у нашој земљи заступљена ова врста плеса?
У нашој земљи има мало клубова који се баве овом врстом плеса. А и ако се баве, нису баш заступљени на такмичењима, већ мажореткиње постоје само да би се појавиле на неком фестивалу у свом граду.
Да ли постоји још нека врста мажорета?
Постоји и спортски мажорет плес, ту су убачени елементи гимнастике. Могу да се смишљају различите кореографије и разне униформе долазе у обзир, али морају да подсећају на спортску елеганцију. Наравно, патике су обавезне.
Који су твоји планови за будућност?
Волела бих да оснујем свој мажорет клуб, да тренирам девојчице од малих ногу како би касније постале махери у овом плесу. Желим да пренесем своје знање, мотивацију и жељу за успехом. Имам много планова како би то све остварила, али је неопходна много већа промоција ове врсте плеса у Србији. Људи су необавештени и онда их мажорет и не привлачи. Када би било више промоције и улагања од стране државе, то би већ било другачије.
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.