Джени је песма аустријског музичара Фалка, снимљена 1985. године, али је због свог контроверзног текста актуелна и данас. Средином јануара 1986. године спот је забрањен на немачкој телевизији, а затим су и остале германске радио - станице кренуле са забраном овог првопласираног хита.
Autor: Силвија Стојић
Фото: falcoworld
Чак и оне телевизије које су га емитовале, морале су да постављају упозорење о неприкладности за одређене групе гледалаца. Разлог за такав потез је, наводно, пренаглашена морбидност у споту и тексту песме, где до краја не остаје разјашњено пева ли се о мржњи и злочину или о љубави. Типично, скандал је изазвао још већу потражњу за синглом.
Джени је трећи сингл са веома успешног Фалковог албума „Фалцо 3“. Након светског хита Роцк ме Амадеус, Фалко је желео да публици пружи нешто другачије и неочекивано. Джени је заиста и била спектакуларна. Младу девојку у споту глуми, тада петнаестогодишња глумица, Тереса Гугенбергер.
Све је почело када је чувени спикер вести са немачке националне телевизије ЗДФ, Дитер Кроцукер, чуо ову песму на радију у колима на путу до посла. Неколико година раније, његова ћерка и рођака су киднаповане, и за њих је тражен откуп, па је он био шокиран тиме да неко може да пева о тако ужасној теми. Још је више био ужаснут чињеницом да је песма на првом месту топ листа и те је вечери, у својој емисији, изразио забринутост, те се тако дигла прашина око садржаја песме.
Неки су немачки медији оптужили Фалка за „сексуални злочин у хит паради”. Са друге стране, део јавности је песму о Джени протумачио као упозорење свим младим девојкама које улазе у авантуре са непознатим мушкарцима. Фалко је тврдио да је био заиста инспирисан серијом отмица младих жена које су се у то доба дешавале у Бечу, и да је хтео да истражи ову тешку тему., Желео је да поручи отмичарима да зна како размишљају. Човек који који је отимао жене у Бечу, пре и после објављивања песме, никада није ухваћен. Пет несталих жена никада није пронађено.
Джени би се, са друге стране, могла посматрати као љубавна песма која говори о веома младој и усамљеној девојци у хладном свету. Она, бежећи од стварности, бежи у снове. Ставља превише црвеног ружа и опонаша свет одраслих, док јој лирски субјекат из песме говори да постоји неко коме је потребна, да није сама, да не мора да игра те опасне игре, за које можда још није спремна.
Песма би као таква могла да остане, да није стихова из друге строфе: „Они долазе, неће те наћи, никоме те не дам, ти си крај мене”. Збрку нарочито уноси глас спикера, који, читајући дневне вести уз завијање полицијске сирене, говори о порасту броја несталих особа и упозорава: „Полиција не искључује могућност да је реч о злочину.”
Ово је нарочито иритирало шефове и цензоре на радију и телевизији, па су за добробит неискварене деце песму уклонили из програма, што је Фалку донело још више публицитета, и Джени је у Немачкој продата у више од пола милиона примерака.
<�имг цласс="рфлоат" срц="хттпс://с31.постимг.орг/бр0урбмтн/тхереса86.јпг" />
Фото: emotinal.sk
Пошто је музика нагонска и прихвата се инстиктивно, много боље од конкретних забрана, порука је до младих стигла на прави начин, те су ово само неки од коментара из часописа Браво:
„Мислим да је срамно колико су поједини одрасли узнемирени због Джени. Да ли јос увек мисле да је данашња омладина невина, неискварена и необавештена? Да ли мисле да ми бас ниста не примећујемо? Свиђа ми се што Фалко тако отворено приступа овој теми, иако је велики табу. Одрасли, односно већина нас би требало суочити са стварношћу, а не бежати од ње”.
Силвиа, 15
„Напокон неко покушава да опише истинску бруталност која влада овим светом, И одмах му цензуришу песму и спот.. Већини је очито лепше да им се мажу очи”.
Диана, 15
Када се појавила, песма се у тадашњој Југославији углавном схватала као љубавна песма, песма о девојци која сама себе тражи у окрутном свету. Људи на овдашњим просторима нису били много обавештени о отмицама које су се дешавале у Бечу, углавном, јер је то тада још увек била табу тема.
Подлегавши притиску јавности, Фалко на следећем албуму снима песму Цоминг Хоме, (Джени 2). У овој песми остаје неразјашљено да ли је Джени жива, али управо је то и оно чини песме занимљвим. Песма није доживела успех као први део, али је јавност умирена, а порука коју је Фалко хтео да пренесе, успешно прихваћена.
Силвија воли црно-беле фотографије, Рејмонда Карвера и Дунав.
Прочитајте и:
Princeza Tiana: Diznijeva priča o istrajnosti
Da li se Evropa vraća u Srednji vek?
Ogolite svoje lice: Novi trend u Holivudu!
***
Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о свим оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима и допринесеш развоју наших амбиција, твоје идеје су нам добродошле! Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст са валидног мејла пошаљите на [email protected] ЦЦ [email protected], са назнаком "Пријава / о женама". Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE