Tweet

Da još uvek postoji nešto čisto, nešto što se radi isključivo iz ljubavi i što prkosi današnjim lošim navikama omladine potvrđuje i broj prijavljenih na ovogodišnjoj stihoviziji.

Autor: Tamara Atanasković

FOTO: Facebook

U Smederevu će se ove godine održati 5. Stihovizija, na kojoj će se srednjoškolci takmičiti u recitovanju na stranom jeziku. Polufinalni izbor će se održati 30. novembra sa početkom u 9h u Narodnoj biblioteci, bez prisustva publike, a finale je planirano za 3. decembar sa početkom u 18h. Osnovna ideja takmičenja je motivacija omladine.

Finalno veče je otvoreno za publiku koja će imati priliku da glasa. Primljena je 171 prijava iz 16 srednjih škola, a recitovaće se na 14 jezika: engleskom, nemačkom, francuskom, italijanskom, slovačkom, češkom, ruskom, rumunskom, mađarskom, turskom, latinskom, španskom, švedskom i makedonskom.

FOTO: Poezija

Stihovizija je počela kao takmičenje Podunavskog okruga, da bi danas sa ponosom stala u republička takmičenja. Takmičari 5. Stihovizije dolaze iz Smedereva, Smederevske Palanke, Velike Plane, Vršca, Pančeva i Kovina. Pančevo je ove godine prvi put učestvovalo uz podršku udruženja „Las Hentes“ i Gradske biblioteke Pančeva. Kao što se i očekivalo najviše će se recitovati na engleskom jeziku, zatim na francuskom, španskom, nemačkom... Svi učesnici finalnog takmičenja će biti nagrađeni. Nakon takmičenja, Narodna biblioteka objavljuje i publikaciju pod istim imenom.

Razgovarali smo i sa profesorima o takmičenju.Drago mi je da još uvek postoji nešto što je „pure joy“ (čista radost) za decu. Kada su prvi put čula za takmičenje tačno je da su deca uglas pitala: „A šta je nagrada?“, međutim, ona koji su se prijavili za takmičenje su to uradila iz čiste ljubavi prema recitovanju. I drugari ih podržavaju u tome. Profesori priznaju da nisu očekivali toliki odaziv i da su prijatno iznenađeni. Navodi se da je takmičenje dokaz da mladi vole poeziju. To su, naravno, odlični učenici, ali ne samo vukovci, već oni koji sebe smatraju umetničkom dušom. Na takmičenju učestvuju sve škole, kako gimnazije tako i strukovne. Interesovalo nas je i da li mesto prebivališta igra ulogu u odluci za učestvovanjem, i površno gledano se može izvući zaključak da deca sa sela vole poeziju, ali su stidljivija i ne vole baš da se eksponiraju, pa se možda za nijansu ređe prijavljuju od gradske dece.

Među komentarima o takmičenju nailazimo i na komentar direktora pančevačke Gradske biblioteke: „Ideja je bila da se mladima pruži prilika da pokažu šta znaju. Često čujemo da se mladi razočaravaju na svim planovima. Ovim takmičenjem imali smo priliku da čujemo nešto potpuno drugačije. Imali smo priliku da se uverimo u nešto potpuno suprotno, nastavljajući tradiciju multikulturalnosti u našem gradu.“

Aktivnosti kao što je Stihovizija i njoj slične, svakako treba više promovisati putem medija i društvenih mreža, da oni koji to žele steknu samopouzdanje da to i urade. Prave vrednosti da se vrate omladini. Ne stidim se da kažem: "Ja volim Šekspira!"


***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 do 35 godina.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari