FOTO: N. Glišić
Priredila: Gordana Bušin
Svoja znanja usavršavao je u Beču, iz kojeg se 1906. godine vratio sa kino-projektorom marke „Leon Gaumont“. Da je bio opčinjen filmskom umetnošću govori podatak da je upravo on bio zaslužan za otvaranje prvog bioskopa u Somboru. Zahvaljujući njemu u Somboru su se gledali evropski filmovi, preko distributerske kuće „Kristensen“.
Godine 1909. kupuje i kino-kameru „Ethel Werke”. Njegov prvi snimljeni film je „U carstvu Terpsihore“, posvećen igri devojaka u somborskom parku. Reportažu „Otkrivanje spomenika Ferencu Rakociju“ snima 1912. godine. Kasnije su usledili dokumentarni filmovi o igrama i običajima Srba, Mađara, Rusina i Nemaca.
FOTO: Nenad Glišić
Želja mu je bila da u Somboru stvori mali Holivud. Naime, osnovao je preduzeće za snimanje filmova „Boer film" (Bošnjak Ernest Film) i angažovao saradnike iz inostranstva, dok je prva uloga pripala Ireni Novak u filmovima „Laži mene radi“ i „Moja draga kolevka“. Međutim, Prvi svetski rat zaustavio je velike ideje i planove.
Ernest Bošnjak ostaje upamćen kao snimatelj koji je upotrebio „švenk“ i koji je doneo film u Sombor.
Izvor: mojsombor
Wikipedia
Gordana Bušin svoj mir pronalazi u književnosti, inspiraciju u vinu, a snagu u muškarcu.
Pročitajte i:
Šest srpskih filmova mogu u trku za Oskara
Bezdan - mesto gde se čuvaju nejlepše mirisne note
Furore - Nevidljivo selo Italije
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.