Збуњеност. То је стање у коме сам се нашла док сам питала пријатеље, комшије, познанике и непознанике, шта је то битно, а шта мање битно што им смета или представља препреку у животу и раду. Поред стандардних одговора које можете чути свуда у Србији (незапосленост, ниске плате, оскудан садржај друштвеног живота), на питање „Један од друштвених проблема који те погађа је ...?“, као одговор добијам ни мање ни више него – Фацебоок!
Хмм... Ок, ФБ и те како може бити проблем ако се користи погрешно, али ипак питам „Како то?“. И након разговора – сумма суммарум – непријатни садржаји (убиства, малтретирања (људи и животиња), злостављања...) које видимо врло често чим се улогујемо, а за које уствари не знамо проверено јесу ли истинити; различити статуси и текстови у којима се пронађемо, а који заправо немају везе са нама; проблеми који се решавају или започињу на овој страници, и на крају време које потрошимо на, за нас, небитне ствари, јер и само поглед на такве садржаје може нас бацити у различита размишљања или натерати на непријатна осећања. Ствар није нимало наивна. Наиме, одређени призори којима смо изложени могу, и врло често доводе до депресије - фотографије наших пријатеља из ноћних провода, са путовања, у скупој гардероби, чекирање у елитним ресторанима и кафићима... Када то посматра просечна млада особа која себи не може приуштити такве ствари, или бар не у мери у којој жели, лако може доћи до проблема, а угрожено психичко стање лоше утиче на све што радимо или о чему мислимо. Такође, 21. век, као век неједнакости, гледано са одређених аспеката, јасно налази своју потврду на овој друштвеној мрежи где је лако препознати ментални, физички и финансијски статус сваког појединца. Млади би требало да развију свест о томе и настоје да не допусте да то утиче на њих и ствара проблем из ког се рађа још више проблема, јер ће разлике у друштву увек постојати, а то не би требало да представља препреку ка остварењу наших снова и циљева! И запамтите оно што су рекли паметнији од нас: „Не морате бити бољи од других, само будите најбољи што можете“. Можда вам мање времена проведеног на интернету може помоћи. Мислите о томе.
Наравно, Фацебоок, као друштвена мрежа где се људи спајају или рекламирају, може бити врло користан ако се користи умерено и на прави начин. У супротном нас раздваја од тих истих људи, или ако пружа задовољство оно је само тренутно. С тога се потрудите да ажурирате свој профил према садржајима који вас занимају и који ће помоћи да време које сте потрошили у виртуелном свету не буде узалудно.