Tweet

Добра вест за све запослене студенте, и оне који се тако осећају, јесте да би ускоро требало да се олакша студирање на државним високошколским установама за све оне који раде и студирају.

Autor: Marina Nedeljković

ФОТО: Abrasmedia

Наиме, Законом о високом образовању из 2002. године укинуто је ванредно студирање, које је било осмишљено за запослене студенте. Од тада, студенти су законом одређени као буџетски или самофинансирајући, а подразумева се да су сви редовни, односно да редовно посећују предавања и вежбе и полажу колоквијуме, што је, наравно, за ванредне студенте тешко изводљиво или готово немогуће.

Александар Груденић је студент мастер академских студија на Факултету организационих наука. Он три месеца ради и сваког дана после посла трчи на предавања.

"Готово сва предавања су обавезна и носе додатне поене што запосленима доста отежава полагање испита. Из тог разлога су остале колеге у великој предности што се тиче полагања и висине оцена. Велики проблем имамо са мастер службом која има радно време које се не уклапа у наше обавезе, поготово уколико остајемо дуже на послу. Наравно, на мејл нико никада није одговорио", каже он.

"Време је показало да је неопходно пружити шансу запосленима који желе да студирају", каже професор др Миодраг Поповић, проректор Београдског универзитета.

У томе су сагласни и професори и студенти. Андријан Лемут, председник парламента Студентске конференције универзитета Србије, истиче да студенти пишу молбу деканату како би били ослобођени одређених обавеза.

"Да ли ће њихова молба бити усвојена зависи искључиво од руководства. Од факултета до факултета владају различита правила. Док неки толеришу одсуство самофинансирајућих студената с наставе, код неких професора је то недопустиво", објашњава он и додаје да велики број академаца који студира мастер студије већ ради, али је запослено знатно мање оних са основних студија.

Како каже професор Поповић, један од разлога за укидање ванредног студирања јесте злоупотреба од стране студената који нису могли да упишу жељени факултет на буџет или самофинансирање, те су бирали ванредне студије.

Оно што, такође, може бити један од значајнијих разлога за увођење овакве врсте олакшица јесте то што се велики број студената одлучује за основне или мастер студије на приватним факултетима, који толеришу одсуство са предавања и вежби уз потврду о запослењу.

Уколико нова правила заживе, часови за запослене студенте могли би да буду организовани викендом, а проректор Поповић истиче да би све установе требало још више да користе предности модерних технологија. За сада је сигурно да, због специфичног начина рада, неће све високообразовне установе бити у могућности да пруже шансу запосленима да студирају.

Међутим, прича о повратку повластица за запослене студенте појављује се од 2010. године. Пет година касније ништа се конкретно није предузело по том питању. Остаје нада да ће до краја године овај закон заиста бити и донет, као што је обећано.


ИЗВОР: Studentski Vodič

Марина је студент новинарства и сматра да , уз помоћ своје професије, може да промени свет.

***

Укључи се! Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за студенте где могу да пишу и информишу се о оним темама које сматрају важним. Уколико желиш да и ти пишеш за студентску рубрику, твоје идеје су добродошле! Није потребно претходно искуство, већ само заинтересованост за студентска питања. Да бисте се пријавили кликнитеOVDE. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу!


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ