FOTO: yastrebov.fr
Priredila: Jana Milenković
Kada posmatrate zvezde, trebalo bi da ponesete ćebad, vodu, stolice i baterijsku lampu za svaki slučaj, ali se nikako ne preporučuje da se u divljinu nosi teleskop, jer su sami oni dovoljni da uoče većinu fenomena koje otkriva mračno nebo.
Ako ste avanturista koji voli putovanja i uživa u astronomiji, kladimo se da će vam ove lokacije biti više nego primamljive!
Pustinja Atakama, Čile
Ova neplodna, čileanska pustinja je jedan od najviših i najsuvljih regiona na planeti. Činjenica da ovde nema oblaka. Fascinantno je to da se pustinja nalazi na visini od 2.500 m, kao i to da godišnje padne manje od 2.5 cm kiše. Sve ovo čini pustinja Atakama jednom od najpoželjnijih mesta za posmatranje noćnog neba. Zaprepašćujuće je to da su dva od tri čudovišna teleskopa sledeće generacije predviđena da operišu baš odavde u 2020. godini.
Aoraki Mekenzi, Novi Zeland
Ovo mesto se naziva drugim slučajem skoro-prastare tame. Ovaj region na novozelanskom ostrvu uključuje i nacionalni park Aoraki Mauntin Kuk, kao i čuveno selo za posmatranje - Lejk Tekapo. Još jedna potvrda da je u pitanju dobro nebo za gledanje zvezda‘ je i to što četiri kompanije koje se tamo nalaze pomažu u astro’turizmu.
Mauna Kea, Havaji, SAD
Uz Atakamu, ovaj uspavani vulkan je Meka za profesionalne astronome. Svim posetiocima je dozvoljeno da pešače skoro do samog vrha, ali im se preporučuje da paze na visinsku bolest i ledene temperature.
Keri, Republika Irska
Rezervat Keri se nalazi na izolovanom jugozapadnom ćošku Irske i nudi 700 kvadratnih kilometara lokacija koje su udaljene od svega, čime postaju veoma pogodne za vatrene posmatrače zvezda. Od evropskih parkova i rezervata, ovaj je očito najtamniji pošto je najudaljeniji od velikih gradova koji su poznati narušivači tamnog neba.
NamibRand, Namibija
Ako biste rado ukrstili safari i posmatranje zvezda, onda je ovaj rezervat na jugu afričke države Nambije, inače jedne od najređe naseljenih zemalja sveta, savršena za vas! Nebo iznad 770 kvadratnih milja zemlje je najbliže prirodnom mraku koji se nekada mogao videti, zbog čega je ovo mesto kao stvoreno za ljubitelje nebeskih tela.
Kaldera de Taburjente, Kanarska ostrva, Španija
Prednost nekih vrhova ovog izolovanog arhipelaga je to što se nalaze iznad takozvanog inverzionog sloja temperature. To znači da se ‚morski oblaci‘ formiraju ispod vrhova, zbog čega je vlažnost niska, a atmosfera slobodna od iskrivljenja zvezda. Možda je najbolje ostrvo La Palma, čiji Nacionalni park Kaldera de Taburjente predstavlja dom 2.400 metara visokoj stenovitoj humki pod imenom Stena muškaraca (Roque de los Muchachos), na kojoj se nalaze mnogobrojne opservatorije. Dakle, ako se nađete u ovom delu Španije, svakako iskoristite priliku da se zagledate u nebo.
Ako ste ljubitelj zvezdanog neba, a nemate prilike da posetite koju od ovih lokacija, ne tugujte! Sve što vam je potrebno je dobra volja, ćebe i možda neko sa kime ćete uživati u nebu. Svako mesto koje je malo udaljenije od grada je manje podložno svetlosnom zagađenju, te samo izaberite dan kada je vedro nebo i opustite um i telo dok uživate u onome što nebo ima da pruži. Ko zna, možda i vidite neku zvezdu padalicu i davno zacrtani ciljevi vam se napokon ispune!
IZVOR: nationalfeographic.rs
Jana je gimnazijalka vesele prirode, plave kose i odlučnog pogleda koja planira da jednog dana promeni svet na bolje.
***
Ovaj tekst je nastao našom željom da mladi, koji imaju šta da kažu i doprinesu informisanosti i edukaciji naše omladine, prenesu svoje ideje i saznanja. Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima i doprineseš razvoju naših ambicija, tvoje ideje su nam dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE