Tweet

Ваше менталне листе вас ометају у покушају да свој мозак користите на продуктивнији начин? Мислите да у вашој глави све мора да буде организовано и на свом месту? Онда вероватно спадате у групу оних који успоравају своју продуктивност и гуше своју креативност. У овом тексту ћемо вам појаснити како да „очистите” свој ум за недељу дана.

Превео: Милан Новаковић

ФОТО: The Rouse

„Већина људи води бригу о многим стварима у својим главама и труде се да о тим стварима воде неку врсту евиденције, укључујући састанке, заказивања, рокове и обавезе које треба испунити“, наводи Скот Шафер, продекан и професор менаџмента на Универзитету Вејк Форест.

Показало се да нас менталне листе које сами себи намећемо одвраћају од продуктивнијих ствари за које је наш мозак способан, као што је решавање проблема. Оне се често чине битнијим него што заправо јесу, и готово је немогуће створити приоритете унутар самих тих листа. Шафер као решење препоручује „чишћење ума” – избаците све своје процесе, идеје, везе и обавезе из главе и нека њихово ново пребивалиште буде неки папир, стикер или тако нешто.

Чишћење ума попуњава папир

Једном у недељу дана, издвојите пола сата и напишите или откуцајте на папир све своје мисли које су вам у том тренутку везане за то шта све треба да урадите или запамтите. Одрадите овај поступак на начин који вама највише одговара, наводи Шафер, било да је то писање „Ворд” или „Еxцел” документа, попуњавање папира или нечег другог. Након што сте свој ум очистили од свих тих ствари, те исте ствари можете да убаците у свој режим испланираног дана и да на тај начин ефикасније извршавате своје дневне активности.

У својој књизи „Геттинг Тхингс Доне: Тхе Арт оф Стресс-Фрее Продуцтивитy“ (срп. „Како бити продуктиван без стреса”), експерт у сфери организовања времена, Дејвид Ален, предлаже чишћење ума као решење тако што се непосредне мисли као што су посао, дом, породица и здравље разлажу у категорије. Када саставите листу, прођите кроз њу како бисте утврдили кораке по којима ћете деловати. Ако то можете урадити сада у року од мање од два минута, онда то и урадите. Ако је време од кључног значаја, онда га забележите у свом календару. Међутим, ако не постоји временски рок, али је то нешто чему стремите, онда га ставите у „Једног дана“ листу.

<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://с8.постимг.орг/бср84р9тх/лист.јпг" />

ФОТО: Practical Glamour

Чишћење ума може да изазове набој креативних мисли

Продуцент Барнет Бејн, добитник Оскара за филм „Док будан сањам” (енг. Вхат Дреамс Маy Цоме) и аутор књиге „Тхе Боок оф Доинг анд Беинг: Редисцоверинг Цреативитy ин Лифе, Лове, анд Ворк“ (срп. „Поновно откриће креативности у животу, љубави и послу”), тврди да је чишћење ума чврста полазна тачка за било коју креативну замисао. Закорачајте у процес ослобођени самокритике и негативних мисли. Треба да пружите паузу свом унутрашњем критичару, наводи Бејн. Засујте неки папир, платно или видео запис свим својим почетним идејама, осећањима, сликама, речима или замислима не бринући о следећем кораку. То би вам такође помогло да увидите како су класична дела литературе настајала од самих замисли.

Сајт „Тхе Атлантиц’с” нам пружа увид у неке од првих замисли појединих класичних дела литературе, укључујући и прве руком написане стране књига „Авантуре Хаклбери Фина” и „Мадам Бовари”. „Неки од наших омиљених филмова, позоришних комада, песама и осталих уметничких дела су започети као комадићи идеја које да су једва имали неких додирних тачака”, наводи Бејн, додајући да чишћење ума има улогу да вас мотивише да начините први корак. „Обрада наших идеја долази касније”.

Складиштење информација и идеја унутар вашег ума није један од ефикаснијих начина коме треба прибегавати, нити је користан у смислу да ћете ефикасније обављати своје пословне дужности. „Овакви покушаји само стварају физички и ментални стрес”, наводи Шафер.


ИЗВОР: Fast Company & Inc

Шта зрачиш, то привлачиш.

Прочитајте и:

Sve se dešava sa razlogom!
Na koji način mogu da savladam stres pred ispit?
Gde se krije naša moć produktivnosti?

***

Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ