Prevela: Jelena Horvacki
Kombinujte glinu, kompost, domaća semena i vodu, i imate osnovu za klasičnu glinenu semensku loptu. Semenska lopta, omiljeno oružje gerila baštovana, je jeftin način da pokrijete ekspanzivne površine u kratkom vremenskom roku.
FOTO: landarchs
Upotrebu termina “gerila baštovanstvo” je prvi put zabeležila Liz Kristi 1973. u njujorškoj oblasti Bouveri-Hjuston. Kristi i njena grupa su transformisali privatno zapušteno parče zemljišta u bašti. Ovaj prostor danas i dalje postoji, održavaju ga volonteri i u nadležnosti je prakovskog odeljenja. Od 70-tih, gerila baštovanstvo doživljava ekspanziju i koristi se kao metoda poboljšanja zapuštenih prostora.
Džoni Eplsid i Digers
Iznenađujuće je da ova metodologija datira iz 17. veka kada su se Džerard Vinstenli i Džon Čepman, poznatiji kao Džoni Eplsid, borili za prava da obrađuju zemlju. Vinstenli je osnovao grupu aktivista pod nazivom “Tru Levelers”, i kao udružene snage su tražili javno zemljište za useve. Zbog svojih akcija su poznati kao “Digers”. Njihov cilj je bio da povrate društveni poredak prožimanjem pastoralnog načina života i vrednosti, kako bi kreirali jednakost među zajednicama.
Slično, Džoni Eplsid je putovao i zasnivao rasadnike, podižući ograde, kako bi ih zaštitio od stoke i obezbeđujući staratelja za svaku imovinu. Drveće je prodavano na akcijama i Eplsid se redovno vratio brizi rasadnika. U značajno maloj razmeri slične prakse su se pojavile širom sveta.
Ričard Rejnolds, gerila baštovan, je osmislio blog Guerrilla Gardening. On ovde ističe sopstveni baštenski učinak izvan Peronet Haus u Londonu, i ubrzo prerasta u internacionalni pokret. Njegov motiv je prvenstveno bio da ulepša komšiluk, ali je, čineći to, osvojio gerila baštovane.
FOTO:landarchs.com
Nema pravila, nema zabrana!
Gerila baštovanstvo može biti definisano kao ”obrađivanje nečije zemlje bez dozvole”. Napuštena zemlja je redovno zapostavljena u mnogim post-industrijskim gradovima i mestima, i često ostaje neiskorišćena. Ova forma baštovanstva uključuje veliki broj pojedinaca, od entuzijasta do onih koji je koriste kao način provokacije. Ono služi kao način mobilizacije baštovana bez zemlje i upošljavanja njihove kreativne energije. Prostori bez prethodnog značenja su preobraženi u zajedničke prostore, povećavanjem “osećaja zajedništva”.
Ko to radi?
Provlačeći različite pojedince, razlozi za ušestvovanje su sveobuhvatni; prvo, mnogi nemaju zemljište da bi posedovali baštu, i stoga pribegavaju alternativama kao što je gerila baštovanstvo. Možda je veličina napuštene gomile zemljišta u vašem komšiluku ta koja Vas vuče da popravite situaciju ili su Vašoj ulici potrebna estetska poboljšanja. Pored toga, ova aktivnost može da posluži kao sredstvo političke promene u vezi sa urbanim okruženjem i razvojem zemljišta. Za druge, nezakonito baštovanstvo je taktika za opstanak i izvor hrane.
Stop! Kršite zakon!
Iako ilegalno, gerila baštovanstvo je aktivnije nego ikada. Mnogi posmatrači-svedoci razumeju poruku i nemaju nameru da zovu policiju. Nekima gerila baštovanstvo izgleda anarhično, ali bez greške, ovi pojedinci imaju dobru strategiju, obrazovani su i kulturno svesni.
FOTO:landarchs.com
U Londonu, gde je Rejnoldova grupa jaka, policija se često zaustavi da baci pogled i nastavi. Sa ovakvim mislima, jasno je da je gerila baštovanstvo vredna i cenjena aktivnost. Ona donosi prijatne zelene prostore na površine koje ih najviše trebaju i na kojima ne može biti priuštena stručnost pejzažnog arhitekte ili koje su dugo napuštene od strane investitora. Gerila baštovanstvo je pravi odraz zajednice i njenih želja. Razlika između prošlosti i budućnosti je ta što danas ljudi imaju alat i znaju kako posao treba da bude urađen!
FOTO:landarchs.com
Držite se ova tri pravila:
Koristite isključivo zemlju koja nije korišćena ili je nepoželjna.
Ostavite zemlju u boljem stanju nego što ste je našli.
Planirajte unapred.
Uostalom šta ima podrivačko u sadnji cveća?
IZVOR: landarchs.com
Jelena je večiti optimista i entuzijasta. Isključivo se osmehom bori protiv svega.
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE