Autor: Marina Radovanović
Jorgovan je dobio naziv od grčke reči syrinx, što znači svirala, jer su se nekada od ove vrste drveta pravile frule. Pripada porodici maslina, a domovina mu je jugoistočni deo Balkanskog poluostrva. Cveta u proleće, ima prelepe cvetove bele, crvenkaste, ljubičaste ili plave boje. Simbol je prve ljubavi i mladalačke nevinosti, znak je prosidbe, donosi sreću.
Za ovaj mirisni grm vezane su mnogobrojne legende, među kojima je i jedna romantična. Prema toj legendi, srpski kralj Uroš Nemanjić naredio je da se u goloj i divljoj klisuri Ibra zasadi jorgovan, da bi se francuska princeza Jelena Anžujska, njegova buduća supruga, prilikom dolaska osećala kao da je u rodnoj Provansi. Od tada su prohujali vekovi, ali se i danas klisura Ibra zove Dolina jorgovana. Kada je iz ljubavi prema francuskoj princezi kralj Uroš I odlučio da celu ibarsku dolinu, od Kraljeva do Raške, zasadi mirisnim jorgovanom, nije ni slutio da će njegov dar potrajati i danas.
Golubac se nalazi na ulasku u Nacionalni park ,,Đerdap“, na mestu gde je Dunav najširi, priroda najdivnija, a magija najjača. Đerdap reprezentuje jedinstvo prirodne i kulturne baštine, o čemu svedoče brojne biljne i životinjske vrste, ali i arheološke vrednosti poput privlačne Golubačke tvrđave iz perioda srednjeg veka. Proučavanja flore ovog prostora dokazuju da je Đerdap oduvek bio zanimljiv za botaničare. Do sada je opisano preko 1100 vrsta, među kojima posebno mesto zauzimaju tercijerni relikti poput mečje leske, tise, ruja, jorgovana.
U cilju rešavanja problema nestajanja jorgovana kao zaštićene vrste u području opštine Golubac, neformalna grupa mladih ljudi u sastavu: Igor Langović, Saša Radetić, Jelena Petrović i Nataša Bogdanović, u saradnji sa Udruženjem ,,Dunavska golubica“, inicirala je nastanak projekta Golubac – grad jorgovana. Prema planu, realizacija projekta treba da se odvija u periodu od februara do septembra 2013. godine, uz finansijsku pomoć BCIF – a (Balkanskog fonda za lokalne inicjative), a u okviru programa ,,Aktivne zajednice“. Projekat su podržale Opština Golubac i osnovna škola ,,Branko Radičević“.
Projekat treba da omogući stvaranje osnove za zaštitu i promociju retkih biljnih vrsta u ovom području, posebno jorgovana, te da ono preraste u stalnu turističku atrakciju. U realizaciju projekta biće uključeni svi zainteresovani koji se bave zaštitom životne sredine. Sistemska zaštita i negovanje retkih biljnih vrsta dobar su sadržaj za edukativne, rekreativne i zdravstvene oblike turizma, koji omogućavaju uključivanje svih potencijala za razvoj turizma u području golubačke opštine – odgovorila je Jelena Petrović, diplomirani ekonomista i saradnik na više projekata, na pitanje zbog čega je rešavanje ovog problema značajno za lokalnu zajednicu.
Da bi se ostvario krajnji cilj projekta, predviđene su brojne aktivnosti: izrada vezenih predmeta, rukotvorina, izrada drvenih pločica sa imenima dece za jorgovane, javni čas – predavanje o zaštiti biljnih vrsta i sadnja jorgovana, izložba dečijih radova, modna revija. Plan je da se aktivira što veći broj ciljnih grupa: lokalno stanovništvo, lokalno žensko stanovništvo, koje će se zainteresovati da gaji jorgovan, da ga štiti i održava, deca – time što će će biti uključena u proces sadnje, osobe sa smetnjama u razvoju. Čitav projekat je pravi podstrek za mlade ljude da se edukuju i shvate značaj ekologije, i javni poziv za sve ljude koji žele da zasade jorgovan i time doprinesu svojoj lokalnoj zajednici.
***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.