
Autor: Marina Radovanović
Јоргован је добио назив од грчке речи сyринx, што значи свирала, јер су се некада од ове врсте дрвета правиле фруле. Припада породици маслина, а домовина му је југоисточни део Балканског полуострва. Цвета у пролеће, има прелепе цветове беле, црвенкасте, љубичасте или плаве боје. Симбол је прве љубави и младалачке невиности, знак је просидбе, доноси срећу.
За овај мирисни грм везане су многобројне легенде, међу којима је и једна романтична. Према тој легенди, српски краљ Урош Немањић наредио је да се у голој и дивљој клисури Ибра засади јоргован, да би се француска принцеза Јелена Анжујска, његова будућа супруга, приликом доласка осећала као да је у родној Прованси. Од тада су прохујали векови, али се и данас клисура Ибра зове Долина јоргована. Када је из љубави према француској принцези краљ Урош И одлучио да целу ибарску долину, од Краљева до Рашке, засади мирисним јоргованом, није ни слутио да ће његов дар потрајати и данас.
Голубац се налази на уласку у Национални парк ,,Đердап“, на месту где је Дунав најшири, природа најдивнија, а магија најјача. Đердап репрезентује јединство природне и културне баштине, о чему сведоче бројне биљне и животињске врсте, али и археолошке вредности попут привлачне Голубачке тврђаве из периода средњег века. Проучавања флоре овог простора доказују да је Đердап одувек био занимљив за ботаничаре. До сада је описано преко 1100 врста, међу којима посебно место заузимају терцијерни реликти попут мечје леске, тисе, руја, јоргована.
У циљу решавања проблема нестајања јоргована као заштићене врсте у подручју општине Голубац, неформална група младих људи у саставу: Игор Ланговић, Саша Радетић, Јелена Петровић и Наташа Богдановић, у сарадњи са Удружењем ,,Дунавска голубица“, иницирала је настанак пројекта Голубац – град јоргована. Према плану, реализација пројекта треба да се одвија у периоду од фебруара до септембра 2013. године, уз финансијску помоћ БЦИФ – а (Балканског фонда за локалне иницјативе), а у оквиру програма ,,Активне заједнице“. Пројекат су подржале Општина Голубац и основна школа ,,Бранко Радичевић“.
Пројекат треба да омогући стварање основе за заштиту и промоцију ретких биљних врста у овом подручју, посебно јоргована, те да оно прерасте у сталну туристичку атракцију. У реализацију пројекта биће укључени сви заинтересовани који се баве заштитом животне средине. Системска заштита и неговање ретких биљних врста добар су садржај за едукативне, рекреативне и здравствене облике туризма, који омогућавају укључивање свих потенцијала за развој туризма у подручју голубачке општине – одговорила је Јелена Петровић, дипломирани економиста и сарадник на више пројеката, на питање због чега је решавање овог проблема значајно за локалну заједницу.
Да би се остварио крајњи циљ пројекта, предвиђене су бројне активности: израда везених предмета, рукотворина, израда дрвених плочица са именима деце за јорговане, јавни час – предавање о заштити биљних врста и садња јоргована, изложба дечијих радова, модна ревија. План је да се активира што већи број циљних група: локално становништво, локално женско становништво, које ће се заинтересовати да гаји јоргован, да га штити и одржава, деца – тиме што ће ће бити укључена у процес садње, особе са сметњама у развоју. Читав пројекат је прави подстрек за младе људе да се едукују и схвате значај екологије, и јавни позив за све људе који желе да засаде јоргован и тиме допринесу својој локалној заједници.
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.
<�а хреф="хттп://ввв.исербиа.рс/филе/Одрицање_од_одговорности_вик.пдф" таргет="_бланк">Одрицање од одговорности