
Како листа топ 100 универзитета за 2012. годину показује, амерички Харвард је као и прошле године најбољи светски универзитет. Универзитети из Велике Британије заузели су слабије позиције него раније а знатнији помак приметан је у рангирању кинеских образовних установа.
Резултати истраживања које сваке године спроводе Тхе Тимес Хигхер Едуцатион и Тхомсон Реутерс кажу да се најреспектабилнији универзитети данас налазе у САД-у и да је харвардска диплома и даље најцењена у свету. У поређењу са другим зељама Кина је та чији образовни систем је у највећем развоју, што показују и резултати спроведеног истраживања.
Ово ипак не мења однос снага у присутности на првој половини листе. Док американци држе 60% универзитета од првих педесет, Британији је припало 12% а за њима су Аустралија и Канада.
У истраживању је учествовало 17.554 академика из 149 земаља који су факултете рангирали на основу више критеријума од којих су најзначајнији квалитет наставе и удео у истраживачким пројектима.
Поред Харварда од америчких универзитета у првих десет налазе се и Технолошки институт у Мичигену, Станфорд, Беркли, Принстон и Калифорнијски Универзитет из Лос Анђелеса. Бритацима припадају две позиције: Кембриџ је на трећем а Оксфорд на шестом месту, док је Универзитет у Токију на одличном осмом месту.
Поред ове, Тхе Тимес Хигхер Едуцатион сваке године објављује и листу факултета који су основани у последњих педесет година и резултати до којих се долази веома су симптоматични. На листи предњаче источноазијски универзитети предвођени јужнокорејским Универзитетом за науку и технологију из Поханга који се сматра најквалитетнијом восокообразовном институцијом основаном у протеклих пола века. За њим следе углавном технолошки универзитети из Хонг Конга, Јужне Кореје и Сингапура. Не апсолутно доминанте, али једнако присутне у самом врху су и „млађе“ образовне институције из Велике Британије и Сједињених Америчких Држава.