Tweet
Konj je oduvek simbol uspeha, snage, lepote, gracioznosti, moći i slobode. A jahanje pored toga što je interesantan sport, može biti višestruko korisno i lekovito.

Autor: Milica Mitrović

FOTO: KK Aranđelovac

Hipoterpija (od grčkog hippo – konj i therapeia – lečenje) jeste oblik lečenja koji se odnosi na upotrebu trodimenzionalnog načina kretanja konja kod indikacija kao što su: cerebralna paraliza, mišićna distrofija, multipla skleroza, rani razvojni poremećaji…

Hipoterapija može biti samostalna ili dopunska metoda lečenja i obavlja se uz pomoć stručnjaka iz oblasti: defektologije, fizioterapije, psihologije, trenera konjičkog sporta i doktora opšte prakse.

U Srbiji je program “Hiporehabilitacije” usvojen 2004.godine i obuhvata: hipoterapiju, terapijsko i sportsko rekreativno jahanje osoba sa invaliditetom.
Terapijsko jahanje primenjuje se kod 25 različitih vrsta dijagnoza ili teškoća u razvoju.
Neke od njih su: autizam, mentalna retardacija, Daunov sindrom, hiperaktivnost, smetnje govora, oštećenje vida, sluha, emocionalne smetnje...

Konjički klub Aranđelovac jedan je od šest centara u Srbiji koji sprovodi ovu vrstu terapije.

Klub je leta 2012. godine počeo da sprovodi terapiju na oko 30 mališana sa invaliditetom.

Sama terapija pokazala se vrlo uspešnom i mališani su vidno napredovali. FOTO: Facebook

Kako je u jednom trenutku sredstava za sprovođenje terapije nije bilo i sam prostor za spovođenje terapije nije bio(još uvek nije)adekvatan, a ni roditelji dece nisu bili u mogućnost da izdvoje potrebnu sumu novcoa, konjički klub organizovao je akciju sakupljanja sekundarnih sirovina.
Time su pokazali svoju dobru volju i rešenost da bore za boljitak ove dece.

Međutim, ta borba još uvek traje.
Prostor koji je predviđen za sprovođenje terapije nije natkriven a zima dolazi.

Dodatna finansijska sredstva su neophodna pa vlasnica i ostali članovi kluba neprekidno traže načine da prikupe novčana sredstva.

U razgovoru sa Jelenom Obradović, vlasnicom i operativnim trenerom konjičkog kluba saznajem da moralna podrška, kao i pomoć volontera ne manjka ali sa finansijama je priča drugačija.
Takođe, saznajem i to da sredina nije upoznata sa problemima i potrebama korisnika ove vrste terapije i nije navikla na ovakve akcije pa interesovanje i pomoć često izostanu.

Pored toga što je ovaj projekat izuzetno značajan za obolele mališane i odrasle osobe kojima se pruža mogućnost za vedrije i lepše dane, prilika je i za nas kao društvo,da se u najmanju ruku, upoznamo sa poteškoćama i potrebama naših sugrađana i naravno, pomognemo ukoliko smo u mogućnosti.

Sve informacije o KK Aranđelovac možete naći ovde

***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti


Tweet
Komentari