Tweet

Коњ је одувек симбол успеха, снаге, лепоте, грациозности, моћи и слободе. А јахање поред тога што је интересантан спорт, може бити вишеструко корисно и лековито.

Autor: Milica Mitrović

ФОТО: KK Aranđelovac

Хипотерпија (од грчког hippo – коњ и therapeia – лечење) јесте облик лечења који се односи на употребу тродимензионалног начина кретања коња код индикација као што су: церебрална парализа, мишићна дистрофија, мултипла склероза, рани развојни поремећаји…

Хипотерапија може бити самостална или допунска метода лечења и обавља се уз помоћ стручњака из области: дефектологије, физиотерапије, психологије, тренера коњичког спорта и доктора опште праксе.

У Србији је програм “Хипорехабилитације” усвојен 2004.године и обухвата: хипотерапију, терапијско и спортско рекреативно јахање особа са инвалидитетом.
Терапијско јахање примењује се код 25 различитих врста дијагноза или тешкоћа у развоју.
Неке од њих су: аутизам, ментална ретардација, Даунов синдром, хиперактивност, сметње говора, оштећење вида, слуха, емоционалне сметње...

Коњички клуб Аранђеловац један је од шест центара у Србији који спроводи ову врсту терапије.

Клуб је лета 2012. године почео да спроводи терапију на око 30 малишана са инвалидитетом.

Сама терапија показала се врло успешном и малишани су видно напредовали. ФОТО: Facebook

<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://с6.постимг.орг/в111дцxxт/Слика_за_текст.јпг" />

Како је у једном тренутку средстава за спровођење терапије није било и сам простор за сповођење терапије није био(још увек није)адекватан, а ни родитељи деце нису били у могућност да издвоје потребну суму новцоа, коњички клуб организовао је акцију сакупљања секундарних сировина.
Тиме су показали своју добру вољу и решеност да боре за бољитак ове деце.

Међутим, та борба још увек траје.
Простор који је предвиђен за спровођење терапије није наткривен а зима долази.

Додатна финансијска средства су неопходна па власница и остали чланови клуба непрекидно траже начине да прикупе новчана средства.

У разговору са Јеленом Обрадовић, власницом и оперативним тренером коњичког клуба сазнајем да морална подршка, као и помоћ волонтера не мањка али са финансијама је прича другачија.
Такође, сазнајем и то да средина није упозната са проблемима и потребама корисника ове врсте терапије и није навикла на овакве акције па интересовање и помоћ често изостану.

Поред тога што је овај пројекат изузетно значајан за оболеле малишане и одрасле особе којима се пружа могућност за ведрије и лепше дане, прилика је и за нас као друштво,да се у најмању руку, упознамо са потешкоћама и потребама наших суграђана и наравно, помогнемо уколико смо у могућности.

Све информације о КК Аранђеловац можете наћи ovde

***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti


Tweet
Коментари

ВЕСТИ