Први град са небодерима на свету се налази у Јемену и не престаје да фасцинира туристе и стручњаке својом љупком архитектуром која се уздиже у суровом пустињском крајолику, а због које је назван пустињским Менхетном.
Autor: Tamara Micković
Фото: Socks studio
Европске путнике је тек крајем XИX века пут довео до бајковитог града у пустињи. Град је постао светски познат јер је његов бајковити шарм представљао згодне кулисе за снимање филма „Хиљаду и једна ноћ“ 1974. Стари град Шибам је 1982. уврштен на Унесков списак Споменика културне баштине.
Град Шибам у источном Јемену је насељен још од ИИИ века пре нове ере. Положај насеља није случајно одабран: насеље је грађено у средњем току вадија - корита реке које је повремено испуњено водом. Цела покрајина је добила име по вадију који кроз њу протиче – по Вади Хадрамауту, највећем повременом речном току на целом Арабијском полуострву. Због свог положаја, град је био стециште трговаца зачинима и другим артиклима. Пре исламизације је представљао престоницу античке краљевине Хадрамаута.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://нгјyра.цом/вп-цонтент/уплоадс/2014/11/Схибам-4.јпг" />
Фото: Ngyra
Повољан положај је носио са собом и изложеност нападима номадских племена, па су у зградама доње просторије биле намењене за чување стоке, а горње су биле за становање (попут римских инсула). Мањак плодног земљишта је био додатни разлог за градитеље да базирају раст града на вертикалну осу тако да се град временом шири у висину а површина му остаје релативно мала. Зграде имају од 5 до чак 11 спратова, а неке су високе и по 30 м. Унутрашње конструкције су од дрвених греда.
Већина зграда у Шибаму датира из XВИ века, иако је неопходно сваку зграду повремено обнављати. Зграде су грађене од цигли сачињених од глине помешане са сламом. Тако направљена смеса се сипа у дрвени четвртасти калуп да би се добио облик налик цигли, а затим се неколико дана суши на сунцу. Овај тип градње је фасцинантан и због своје еколошке стране- коришћени су природни ресурси и нема никакве опасности за околину.
Шибам представља један од првих примера урбаног планирања које укључује вишеспратнице. Овај град се може посматрати као својеврсни музеј на отвореном: ту људи и даље на исти начин као пре пет стотина година праве материјал за обнову петстотинак густо поређаних зграда, одвојених правим улицама. Шибам представља израз практичних потреба становника пустиње усклађених са могућностима које она пружа. Високе зграде у земљаним тоновима, са фино резбареним прозорским оквирима се савршено уклапају у крајолик са планинама и песком.
Прочитајте и:
16 drevnih građevina koje su odolele vremenu
Vuk Vučković: Beograd očima umetnika
Srpkinje osvojile Himalaje
***
Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE