Izveštaji sa nedavno zatvorenog Frankfurtskog sajma knjiga (ko je i sam bio pa video – blago njemu) zaključuju da je glavna tema većine razgovora među eminentnim učesnicima ovog događaja bila budućnost elektronskog izdavaštva. A kako stvari stoje, to je i pitanje budućnosti izdavaštva uopšte. Svesni toga, učesnici najveće svetske smotre posvećene knjizi pokušali su da nađu odgovor na pitanje kako pomoći izdavačima da se uključe u svet digitalne književnosti i otvorili pitanje revolucije u izdavaštvu koja je došla sa pojavom elektronskih knjiga.
Pre više od pet stotina godina desila se jedna druga revolucija u izdavaštvu koja po nekim odlikama nalikuje današnjoj. Bio je to Gutenbergov izum štamparske mašine. Pre tog događaja (jednog od najbitnijih u istoriji) knjige su postojale kao unikati ili je u najboljem slučaju bilo par rukom pisanih kopija. Život jedne knjige iscrpljivao se u njenim javnim čitanjima za odabran, zatvoren krug ljudi. A onda je došlo do revolucije. Knjige su počele da se štampaju, bile su svima dostupne, došlo je do demokratizacije književnosti, renesanse i početka novog veka.
Štamparska mašina osvetlila je mrak srednjeg veka. Elektronske knjige neće, zasigurno, izvršiti neki ogroman uticaj na budućnost čovečanstva, ali strah od njih koji vlada danas sličan je strahu koji su gajili Gutenbergovi protivnici, čuvari starih navika koji se teško adaptiraju na nove stvari. Protivnici e-knjiga imaju svoje argumente, osnovane i neosnovane, i čvrsto ih brane. Tvrde:
1. Štampane knjige zadovoljavaju veći broj čula. Pored čula vida mnogi ljubitelji knjige uživaju i u samom mirisu knjige i dodiru sa njom.
2. Štampana knjiga je samo vaša i možete je koristiti onako kako vam najbolje odgovara. Možete zapisivati utiske na marginama, podvlačiti citate ili čak isecati ilustracije koje vam se dopadnu. Po završetku čitanja, možete je odložiti na policu odakle će vas asocirati na prijatno iskustvo čitanja.
3. Kao fizički objekt, štampana knjiga može poslužiti kao poklon, imati svoj život u bibliotekama i vremenom zadobiti onaj jedinstveni miris koji pobuđuje setu i nostalgiju.
4. Štampana knjiga, za razliku od čitača elektronskih, je predmet sa jedinstvenom svrhom i omogućuje autentičnije iskustvo čitanja. Ne možete biti ometani digitalnim satom, aplikacijama i notifikacijama sa drušvenih mreža i vaše porinuće u imaginarni svet je potpunije.
5. Nakon što je pročitate, štampanu knjigu možete zameniti za neku drugu ili je prodati a da pritom ne morate brinuti o autorskim pravima.
6. I naravno, glavni argument je moć navike, koji nikako ne mora uvek nositi samo negativnu konotaciju. Svaki novi kontakt sa knjigom budi asocije na sve ranije i doprinosi većem užitku.
Na drugoj strani, pobornici elektronskih knjiga imaju svoje argumente, koji su u manjoj meri pobijanje argumenata svojih oponenata, a više isticanje onih prednosti koje elektronska izdanja, kao jedan od proizvoda modernog, tehnološkog doba, sa sobom donose. Oni ističu sledeće:
1. Štampane knjige su skupe, kako za kupce tako i za izdavače. One se moraju odštampati, ukoričiti, distribuirati a zatim kupac mora otići do knjižare da nabavi svoj primerak.
2. Knjige u svom tradicionalnom obliku mogu lako biti izgubljene ili oštećene. Iako je kupovina čitača elektronskih knjiga u startu veći izdatak, kasnije se isplati i do izdanja se dolazi lakše i jeftinije. Takođe, knjige ne nestaju iz baze podataka čak iako se čitač ošteti već se mogu preneti na novi.
3. U svom čitaču možete smestiti čitavu jednu pokretnu biblioteku, dok na drugoj strani čak i samo par džepnih izdanja u torbi može predstavljati teret i zauzimati prostor.
4. Privatnost. Koje elektronske knjige čitate ostaće samo vaša stvar sve dok to ne poželite da podelite sa drugima. Sve dok je vaš e-čitač zaključan niko ne može znati čime se bavite u slobodno vreme.
5. Dostupnost elektronske knjige je veća nego štampane, svaki korisnik interneta ma gde se nalazio može doći do svog primerka. Ovo predstavlja veliku prednost i za izdavače jer distribucija knjige ne vodi borbu sa prostornim ograničenjima.
6. Mogućnosti grafičkog uređenja su neograničene a sve se to postiže bez korišćenja materijala iz prirode zbog čega elektronske knjige imaju prednost na ekološkom planu.
7. Čitanje knjiga preko elektronskih uređaja možda je jedini način njenog opstanka. Nove generacije naviknute da ogroman deo vremena provode uz tehnologiju možda će u budućnosti prihvatiti i knjigu samo u njenom elektronskom obliku.
Prenošenje tekstova u elektronski oblik uveliko je uzelo maha i možemo samo konstatovati da će u budućnosti toga biti samo više. Ovaj fenomen nije ni po čemu poseban i samo su se najveći entuzijasti mogli nadati da će književnost odoleti izazovima vremena i opstati u onoj formi u kojoj je vekovima postojala. Mnogi su se dušebrižnici i ozbiljno uznemirili kada je njena budućnost u pitanju. Sa pravom ili ne, ostaje da se vidi, a svet je jedva dočekao, kao što to uvek i čini, da se i po ovom pitanju podeli u dva tabora. Za i Protiv elektronskih knjiga.