Tweet

Извештаји са недавно затвореног Франкфуртског сајма књига (ко је и сам био па видео – благо њему) закључују да је главна тема већине разговора међу еминентним учесницима овог догађаја била будућност електронског издаваштва. А како ствари стоје, то је и питање будућности издаваштва уопште. Свесни тога, учесници највеће светске смотре посвећене књизи покушали су да нађу одговор на питање како помоћи издавачима да се укључе у свет дигиталне књижевности и отворили питање револуције у издаваштву која је дошла са појавом електронских књига.

Пре више од пет стотина година десила се једна друга револуција у издаваштву која по неким одликама наликује данашњој. Био је то Гутенбергов изум штампарске машине. Пре тог догађаја (једног од најбитнијих у историји) књиге су постојале као уникати или је у најбољем случају било пар руком писаних копија. Живот једне књиге исцрпљивао се у њеним јавним читањима за одабран, затворен круг људи. А онда је дошло до револуције. Књиге су почеле да се штампају, биле су свима доступне, дошло је до демократизације књижевности, ренесансе и почетка новог века.

Штампарска машина осветлила је мрак средњег века. Електронске књиге неће, засигурно, извршити неки огроман утицај на будућност човечанства, али страх од њих који влада данас сличан је страху који су гајили Гутенбергови противници, чувари старих навика који се тешко адаптирају на нове ствари. Противници е-књига имају своје аргументе, основане и неосноване, и чврсто их бране. Тврде:

1. Штампане књиге задовољавају већи број чула. Поред чула вида многи љубитељи књиге уживају и у самом мирису књиге и додиру са њом.
2. Штампана књига је само ваша и можете је користити онако како вам најбоље одговара. Можете записивати утиске на маргинама, подвлачити цитате или чак исецати илустрације које вам се допадну. По завршетку читања, можете је одложити на полицу одакле ће вас асоцирати на пријатно искуство читања.
3. Као физички објект, штампана књига може послужити као поклон, имати свој живот у библиотекама и временом задобити онај јединствени мирис који побуђује сету и носталгију.
4. Штампана књига, за разлику од читача електронских, је предмет са јединственом сврхом и омогућује аутентичније искуство читања. Не можете бити ометани дигиталним сатом, апликацијама и нотификацијама са друшвених мрежа и ваше поринуће у имагинарни свет је потпуније.
5. Након што је прочитате, штампану књигу можете заменити за неку другу или је продати а да притом не морате бринути о ауторским правима.
6. И наравно, главни аргумент је моћ навике, који никако не мора увек носити само негативну конотацију. Сваки нови контакт са књигом буди асоције на све раније и доприноси већем ужитку.

На другој страни, поборници електронских књига имају своје аргументе, који су у мањој мери побијање аргумената својих опонената, а више истицање оних предности које електронска издања, као један од производа модерног, технолошког доба, са собом доносе. Они истичу следеће:

1. Штампане књиге су скупе, како за купце тако и за издаваче. Оне се морају одштампати, укоричити, дистрибуирати а затим купац мора отићи до књижаре да набави свој примерак.
2. Књиге у свом традиционалном облику могу лако бити изгубљене или оштећене. Иако је куповина читача електронских књига у старту већи издатак, касније се исплати и до издања се долази лакше и јефтиније. Такође, књиге не нестају из базе података чак иако се читач оштети већ се могу пренети на нови.
3. У свом читачу можете сместити читаву једну покретну библиотеку, док на другој страни чак и само пар џепних издања у торби може представљати терет и заузимати простор.
4. Приватност. Које електронске књиге читате остаће само ваша ствар све док то не пожелите да поделите са другима. Све док је ваш е-читач закључан нико не може знати чиме се бавите у слободно време.
5. Доступност електронске књиге је већа него штампане, сваки корисник интернета ма где се налазио може доћи до свог примерка. Ово представља велику предност и за издаваче јер дистрибуција књиге не води борбу са просторним ограничењима.
6. Могућности графичког уређења су неограничене а све се то постиже без коришћења материјала из природе због чега електронске књиге имају предност на еколошком плану.
7. Читање књига преко електронских уређаја можда је једини начин њеног опстанка. Нове генерације навикнуте да огроман део времена проводе уз технологију можда ће у будућности прихватити и књигу само у њеном електронском облику.

Преношење текстова у електронски облик увелико је узело маха и можемо само констатовати да ће у будућности тога бити само више. Овај феномен није ни по чему посебан и само су се највећи ентузијасти могли надати да ће књижевност одолети изазовима времена и опстати у оној форми у којој је вековима постојала. Многи су се душебрижници и озбиљно узнемирили када је њена будућност у питању. Са правом или не, остаје да се види, а свет је једва дочекао, као што то увек и чини, да се и по овом питању подели у два табора. За и Против електронских књига.

Tweet
Коментари

ВЕСТИ