
Распад Битлса дошао је неочекивано за њихове фанове. Остало им је само да се надају како то није дефинитивни крај и да ишчекују поновно уједињење. Међутим, Леноновим убиством, његовом мученичком смрћу, стављена је тачка на узалудне наде. Са друге стране, култ је у том тернутку дефинитивно утвђен и Битлси су и постхумно наставили да врше свој утицај.
Логично, утицај Битлса био је најјачи током њихове активне каријере и нарочито током битлманије. У том тренутку они су били идоли младих и својеврсни побуњеници против прихваћеног модела живљења старијих генерација. Побуњеништво се огледало и у њиховом изгледу и на том плану они су извршили пресудан утицај на мушку моду. Њихово одевање и њихове фризуре биле су одбојне старијим генерацијама али су одлично ишле уз гласне звукове роцк’н’ролл-а, ексцентрично понашање, статус звезда...
Битлси су можда и највише учинили за нешто што бисмо могли назвати порастом осећаја јединства и јачања разумевања и љубави у односу на оне удаљеније и озлоглашене делове човечанства током шездесетих. Показатељ тога је податак да је у том периоду у Совјетском Савезу било не на хиљаде или стотине хиљада, већ милиона људи које је захватила битлманија и који су од стране власти били сматрани унутрашњим емигрантима. Битлси су учинили да људи схвате једну ствар: „били ви комунисти, капиталисти, црни, бели или жути, пре свега сви сте људи и сви сте браћа“.
Шездесете су биле године када у Сједињеним Америчким Државама настаје хипи покрет а Битлси су ти који су га проширили и у Европи и учинили га моделом понашања младе генерације широм света. То је неизоставно укључивало и заговарање разних видова политичког активизма, противљење рату у Вијетнаму, излете у мистицизам и експериментисање са дрогама. Ко год би данас желео да реконструше дух шездесетих могао би то најлакше да учини слушањем музике коју су у то време стварали Битлси.
Уколико посматрамо само музичке бендове који су обележили модерну културу, Битлси су у том случају једини које не бисте могли искључили из историје и тврдити да би она остала иста. Не можете их заобићи уколико желите да имате исправан увид у популарну музику, новију британску историју и слику данашњег света у целини. Допринос који је Британија дала уметности и култури преко Битлса мањи је једино од оног који је дала преко Шекспирових дела.