Tweet

Основна идеја НЛП-а (Неуролингвистичко програмирање) по себи представља својеврсни облик антрополошког оптимизма: сваки човек у себи има скривени потенцијал да постигне било шта што је иједно људско биће икада урадило. Дакле, у идеалном случају, свако од нас могао би играти кошарку попут Джордана, филозофирати једнако добро као и Хегел или свирати равно Хендриксу. Наравно, ово звучи дивно и више него инспиративно, чак и када не би било истинито. На другој страни, велики број ауторитета из области званичне психологије и неверних Тома сврставају НЛП у групу Њу ејџ филозофија које обећавају много а доказују мало, или ништа.

Могло би се рећи да бенефиције од савладавања НЛП-а данас пре свега имају они чији посао подразумева успешну комуникацију са другима и управљање тимовима. Уосталом, и највећи број оних који се НЛП-ом користе управо су менаџери, тим лидери, тренери, терапеути итд. Међутим, по својој примарној идеји НЛП је намењен свима и може се једнако успешно примењивати у свакодневном приватном као и пословном животу, на себи и на другима.

НЛП је настао средином седамдесетих година 20.века као покушај давања одговора на питање: зашто одређени појединци постижу далеко боље резултате у областима којима се баве од осталих и у којој мери се вештина успешности може научити. Ричард Бандлер (математичар) и Джон Гриндлер (лингвиста) срели су се на Универзитету Санта Круз у САД-у и кренули да истражују тајну успешних. Најпре су предмет њиховог интересовања били водећи психотерапеути а затим су се почели бавити и тајнама великих научника, спортиста, бизнисмена. Као резултат тог истраживања настала је теорија о неуролингвистичком програмирању.

НЛП је, дакле, методологија настала на најбољим примерима из праксе и жаргонски речено представља неку врсту софтвера за мозак или бар упутства за његово коришћење. Представници НЛП-а верују да је успех конкретна људска особина која се може научити, примењивати и усавршавати без ограничења. Неке од главних крилатица НЛП-а су: не постоји неуспех, постоји само повратна информација; све циљеве можемо остварити, само треба наћи начин; најфлексибилнија особа контролише систем; мапа није територија, прилагођавајте своје мапе конкретним ситуацијама и поштујте мапе других.
Пре свега, НЛП је вештина комуникације и владања ситуацијама, како у пословном тако и приватном животу. Један од аргумената противника ове методе јесте могућност њене злоупотребе у циљу стварања доминације и манипулисања другима зарад својих циљева. Као и сваки алат, а НЛП је то пре свега, и овде је ствар у начину којим се њиме служимо, тј. одговорност је на ономе ко алатом рукује, не на њему самом.
Укратко речено, заступници НЛП-а крећу од чињенице да је функционисање нашег нервног система уско повезано са нашом способношћу баратања језиком. Језик и језички шаблони којима се користимо узајамно су повезани са функционисањем нашег нервног система и нашим мапама стварности. Битно је да разумемо нашу мапу стварности како бисмо дошли до искустава ка којима тежимо. Једна од ствари које нуди НЛП обука јесу мапе које су други људи користили у начину свог реаговања. Захваљујући томе можемо свесно мењати наше ментално стање и начин реаговања: од оптимизма до песимизма, од среће до туге. Искорачујемо из наше мапе стварности и по потреби закорачујемо у мапу другога те на тај начин извлачимо максимум из ситуације.

Мрежа НЛП курсева и центара разграната је чиром света. Обуку врше само лиценцирани тренери а постоје и курсеви преко ЦД-ова као и многобројне књиге на ову тему. Постоји четири ступња обуке. На првом, НЛП Стартер тренингу, упознајете се са основама НЛП-а и техникама које можете користити у свакодневици. Други ниво назива се НЛП Бусинесс Працтитионер и омогућава повећање моћи запажања, побољшање комуникације, ефикасности и успешности. НЛП Мастер ниво је онај тренутак када стварате властити НЛП стил и оспособљавате се да НЛП користите на високом психолошком нивоу. На крају, ту је и курс за НЛП тренера. А уколико желите да погледате како НЛП функционише на врхунском нивоу, ево парк линкова ка занимљивим уличним подухватима Дерена Брауна:

LINK1
LINK2
LINK3

Tweet
Коментари

ВЕСТИ