О малобројним младим глумицама вредним помена
Autor: Иван Лалић
До пре само неколико година, ситуација по питању нових квалитетних глумица у Холивуду била је више него мрачна. Ако се изузме ванвременска Мерил Стрип, са сцене су лагано почеле да силазе диве рођене на прелазу шездесетих и седамдесетих (Кидман, Бланшет, Конели, Вотс), док је генерација после њих (Свонк, Котиљар, Терон, Винслет) по добијеном признању почела да „крстари” ка мирнијој четвртој деценији живота. Вакум што је наступио после њих претио је да се претвори у црну рупу медиокритета разнораних Јохансонових, Најтлијевих, Зифридових и Кендрикових.
Па ипак, није све тако црно.
За то су се побринуле малобројне грације које су различитим путевима стигли до фокуса јавности. Међу њима нема неке која се издваја као вансеријски калибар, али то су и даље врло добре глумице. Кренимо од искуснијих ка млађима.
Лансирао ју је ТВ хит Dawson's creek, а у свет филма је упловила у великом стилу, преко „оскаровске” номинације за споредну женску улогу у Brokeback mountain. Добиће их још укупно две, врло успешно комбинујући врхунску (Shutter island) и независну продукцију (у Synecdoche, New York, Blue Valentine). Мишел Вилијамс (1980) најнаграђиванија је од наших младих нада, али и даље није успела да победи биологију и доспе у алеју великана Академије пре четрдесете, упркос врло захтевним драмским улогама. Држимо јој палчеве да то што пре учини.
Уметнички филмови, па онда комерцијала. Утабана стаза којом су многи глумци средње и млађе генерације успешно ходили у претходне две деценије. Један од тих ходача је и Кери Малиген (1984), препозната у независним остварењима (An education, Drive и (Shame на главну сцену закорачила је лани са (Great Gatsby и то не претерано успешно. Кери је у овом тренутку дефинитивно на раскрници, када треба да покаже има ли калибар за велике улоге и лауреате или ће заувек остати само симпатичан девојчурак дечијег лица и коректна епизодисткиња.
Имала је почетак каријере из снова. Још као тинејџер залудела је свет својом харизматичном интерпретацијом у комедији Juno, да би моментално затим улетела право у рад са Ноланом на Inception. Елен Пејџ (1987) још расте и формира се као глумица и то чини снимајући „инди” остварења попут Hard candy, која ће јој омогућити више времена и простора на платну. Овај необичан развојни пут може донети и неочекиване резултате. Надамо се, (не)очекивано добре.
Дуго је Холивуд чекао на једну праву младу комичарку, можда још од Ане Фарис и њеног бесмртног серијала „Сцарy Мовие”. Наследница је коначно на видику. Ема Стоун (1988) до номинација за „златног дечака” стиже слично као и Пејџова, преко сјајне улоге у тинејџерској интелектуалној комедијици хреф= "хттп://ввв.имдб.цом/титле/тт1282140/?реф_=нм_флмг_ацт_16" таргет="_нев">Еасy А</а>. Свој потенцијал да нас насмеје показала је и у Zombieland и Movie 43, док је прво право велико ватрено крштење представљало и фијаско (Gangster squad), али нам је пружило прилику да је на великом платну видимо и као femme fatale. Једина права драмска улога била је у The help, у којој ипак шоу краду црнкиње. Како јој главнину филмографије и даље чине већински романтичне комедије, време правог доказивања тек је пред њом.
Залудела је као Хермиона читав свет серијалом филмова о Харију Потеру, снимила их укупно седам, али и одрасла у међувремену. Ема Вотсон (1990) стиже нам из Велике Британије и почиње да се хвата у коштац са озбиљнијим темама, и то, као по неписаном правилу, најпре у арт филмовима. The perks of being a wallflower и My week with Marilyn јој укрштају путеве са такође перспективним колегама њеног узраста и само најављују озбиљне капацитете за захтевније и драмске улоге.
Поред ове четири грације, још једна им се може придружити у годинама које следе, иако је већ старија од већине побројаних. Упознали смо је као „Тринаестицу”, хладну бисексуалку у најбољој драмској серији овог века, House M.D. и остали затечени њеном хипнотишућом физичком појавом на екрану. Оливија Вајлд (1984) није губила превише времена, те се прво окренула комерцијалним остварењима (Cowboys and aliens, TRON: Legacy, People like us), да би тек ових дана помало трапаво загазила и у воде независне продукције са . Drinking buddies У сваком случају, треба јој пружити шансу да покаже шта и колико заправо уме.
Списак се не завршава само на ових шест дама, биће их сигурно још, а ко зна, можда године пред нама крију неку нову бесмртницу и коначну наследницу највеће глумице свих времена, Мерил Стрип.
Сви делови колумне:
1. Ima nade – deo prvi
2. Има наде – део други
***
Бетонски пастир чува своју ограду, а велеград га зове на своје високе платформе.
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 - 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE