Tweet
Zajedno sa svojim timom, Prokupčanka Irena Marković je na nacionalnom takmičenju "Poslovni izazov", održanom krajem februara u Beogradu, osvojila prvo mesto. Ovi srednjoškolci svesni su koliko marljiv rad, istrajnost i konstantno učenje mogu život svakog pojedinca učiniti kvalitetnijim. Irena nam, u tekstu koji sledi, govori o "Poslovnom izazovu" i utiscima sa nedavnog finala.

Autor: Marija Mladenović

Irena je učenica četvrtog razreda Gimnazije u Prokuplju. S obzirom na to da se bliži mesec matura, trenutno je preokupirana pripremom prijemnog ispita za Prirodno-matematički fakultet u Nišu. Na takmičenju "Poslovni izazov" učestvovala je više puta. Najpre na regionalnom, potom i na nacionalnom nivou. Godine 2014. plasirala se na treće mesto, a ove godine je usledila i dugoiščekivana pobeda.

Zahvaljujući organizaciji Dostignuća mladih u Srbiji i finansijskoj podršci USAID-a i kompanija Telekom Srbija, SAGA i BASF, Poslovni izazov se realizuje već šest godina. Nacionalnom takmičenju prethode regionalna, a tri prvoplasirana tima iz svakog grada takmiče se dalje.

"Poslovni izazov" je takmičenje srednjoškolaca u preduzetništvu. Pred Irenu i njen tim postavljen je realan poslovni problem. Zadatak da osmisle inovativno i kreativno rešenje koje bi Beograđanima olakšalo svakodnevni život u gradu. Njihovo rešenje bila je aplikacija Parking +, koja pomoću senzora pronalazi slobodna parking mesta u gradu.

Evo šta o "Poslovnom izazovu" kaže moja nasmejana sagovornica.

Već nekoliko puta si učestvovala na Poslovnom izazovu. S obzirom na to da si, možemo slobodno reći, veteran ovog takmičenja, možeš li nam detaljnije opisati pravila istog?

"Poslovni izazov" okuplja srednjoškolce iz različitih škola širom Srbije. Učesnici se dele u timove od četiri do pet učenika. Dakle, ne takmiči se škola protiv škole, već timovi jedni protiv drugih. Finale traje dva dana. Tokom prvog dana, timovi smišljaju biznis plan kao odgovor na izazov koji im postavlja domaćin takmičenja. Svaki tim na raspolaganju ima laptop, pristup internetu, kao i volontera iz realnog biznis sveta. Volonter je tu da svom timu pomogne savetima, predlozima, iskustvom, ali ne i da radi umesto njih. Drugog dana timovi imaju još malo vremena da završe svoje biznis planove, posle čega sledi njihovo prezentovanje pred stručnim žirijem. Članovi žirija, po završetku prezentacija, odlčuju koji timovi zauzimaju prva tri mesta.

Reci mi, jesi li se samoinicijativno prijavila na "Poslovni izazov", ili ti je neko predložio da učestvuješ?

Zapravo, nisam ni znala da takvo takmičenje postoji. Za njega sam čula od profesora fizike, Branislava Rosića, on me je i prijavio.

Pretpostavljam da je proces rešavanja zadatka bio složen i zanimljiv. Je li pobednička aplikacija "Parking +" bila jedina ideja koju ste imali?

Ideja "Parking +" došla je sasvim iznenada. Tokom prvog dana imali smo nekoliko ideja, ali nijednom nismo bili zadovoljni. Nakon odlaska biznis volontera, zajedničkim snagama smo došli na ideju da osmislimo aplikaciju. Onda smo lako dogovorili kako će sve izgledati i kakvu ćemo prezentaciju imati. Sutradan smo dovršili i bilo je uspešno.

Spomenućemo i pozdraviti ostale članove tvog tima: Stefana Milića, Tamaru Cvetković i Marka Stankovića. Da li si ih, možda, poznavala i pre takmičenja?

Tamaru sam upoznala u oktobru na regionalnom takmičenju u Leskovcu. Sasvim slučajno smo se ponovo našle u istom timu. Marka i Stefana sam upoznala onog trenutka kada su nas podelili u timove.

FOTO: Facebook

Šta se dalje dešava sa vašim idejnim rešenjem, hoće li biti realizovano?

O tome nam ništa konkretno nisu rekli. Međutim, u jednoj emisiji su govorili da postoji verovatnoća da naša ideja zaživi. Smatram da je ideja dobra i bila bi šteta da se ne realizuje.

Trenutno pripremaš prijemni i želja ti je da upišeš matematiku. Vidiš li sebe kao profesora posle završetka studija ili imaš nešto drugo u planu?

Da, vidim sebe kao profesora. Ta profesija mi je bliska jer su mi mama i deda prosvetni radnici.

Kao što rekoh na samom početku, svakom uspehu prethodi marljiv rad i posvećenost. Kada završiš sve školske obaveze, kako voliš da provedeš preostalo slobodno vreme?

Slobodno vreme volim da provedem sa prijateljima i porodicom, naročito sa sestrama Ivanom i Katarinom. Pored toga, uživam u čitanju i slušanju muzike.

Za kraj nam reci, po čemu ćeš najviše pamtiti "Poslovni izazov" i preporučuješ li srednjoškolcima da se prijave na ovo takmičenje iduće godine?

Poslovni izazov ne mogu uporediti ni sa jednim drugim takmičenjem na kojem sam ranije učestvovala. Jedinstveno je, jer učešćem možete steći praktična iskustva i uvežbati rad u timu. Sve to je bitno za buduće školovanje i zaposlenje. Upoznala sam dosta ljudi iz različitih gradova, stekla nove prijatelje i sa većinom sam u kontaktu. Pored novostečenih prijatelja i osvojene prve nagrade, nacionalno finale pamtiću i po tome što sam upravo tada upoznala svog dečka.

Marija opisivanje sebe gleda kao definisanje koje će brojne mogućnosti isključiti.

Pročitajte i:

Na Petničarima svet ostaje!
Profesor koji inspiriše
Greške mladih u Srbiji na poslovnom intervjuu


***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti


Tweet
Komentari

VESTI