Autor: Marko Mirković
FOTO: OLX blog
Priredila: Milica Savić
Vladika Nikolaj Velimirović „Kasijana” i Herman Hese „Umetnost dokolice”
Svi ste, verujem, čuli za vladiku Nikolaja Velimirovića, značajnog teologa i besednika. Međutim, malo ko zna da je vladika Nikolaj (kao i mnoga sveštena lica) u to vreme bio veoma obdaren i za pisanje književnih dela. Knjiga koju sam nedavno čitao uverila me je u to koliko je vladika Nikolaj suvereno vladao lepotom književnog izražavanja. Njegova knjiga „Kasijana”, koja po broju strana odgovara pripoveci, ispričala je neverovatnu pouku o grehu, pokajanju i pravdi kroz vešto istkanu književnu priču.
Kratkim i veštim opisom tri fijakera koja „jezde” iz Sarajeva ka manastiru Mileševo, vladika započinje priču o trojici uglednih ljudi - Pavlu Sarajliji, sinu trgovca Jove Sarajlije, Petru Sumraku starom sarajevskom lekaru i Marku Kneževu radniku, koji su, čini se, pošli u Mileševu da se zahvale na grobu Svetog Save Bogu za darovanu slobodu nakon Prvog svetskog rata. Međutim, na pola puta u manastiru Banja kod Priboja, Pavle Sarajlija iznosi dublje namere koje ima: on je od svog oca Jove Sarajlije dobio jedan rukopis o životu monahinje Kasijane koji mora da odnese u Mileševo.
FOTO: Wikipedia
Pavle će ubrzo svojim saputnicima pročitati rukopis svog oca i oni će saznati da je monahinja Kasijana, ranije bila „grbava Jula”, da je prevario muškarac i hteo da se oženi drugom, pa je ona planirala osvetu u crkvi, ali je sveštenik Kalistrat uspeo da je odgovori od osvete i pokaže joj put opraštanja i pokajanja kojim je ona nastavila da hoda kao monahinja Kasijana. Iz tog rukopisa oni su sve saznali, osim istine koju ni Pavle nije znao - da se osoba koja je prevarila Kasijanu nalazila među njima, ali je vešto ćutala i sakrivala svoj greh sve do Mileševe i Kasijaninog groba.
U tom vešom zapletu krije se priča o pokajanju, opraštanju i pravdi u čemu leži i književna, ali i duhovna vrednost ovog dela.
Herman Hese „Umetnost dokolice”
Dokolica, to je ono vreme praznog hoda kada ne radiš ništa, mnogi bi pomislili. Naravno da je to velika predrasuda o dokolici, jer dokolica je vreme kada čovek koji je obdaren nekim talentom stvara. Herman Hese u delu „Umeće dokolice”, satkanog od sitnih pričica za vreme dokoličarenja, razbija sve nepravedne predrasude o tom vremenu praznog hoda.
FOTO: Leo
U toj knjizi naći ćete priče o detinjstvu, o kapanju kiše i starim uspomenama pronađenim na tavanu, o ljubavi, zavisti, krivici, ali i o žalu za mladošću za bezbrižnim danima, čak i žalost za krivim drvetom koji je oluja iščupala, kao metaforu za prolaznost života. Eto, dokolica nije samo vreme kada lenčarimo, već vreme kada stvaramo uspomene da se ne bi zaboravile, ali i preispitujemo sopstvenu savest - zato ova knjiga nosi univerzalnu poruku o životu i čovekovom životarenju kroz mikrosvet slobode.
Pročitajte i:
Svet knjiga: iSerbia vam preporučuje...
Nešto za čitanje? iSerbia vam preporučuje...
7 činjenica o Sikstinskoj kapeli
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o svim onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE