Ако вам је хладно, чај ће вас угрејати. Ако вам је вруће, чај ће вас расхладити. Ако сте депресивни, чај ће вас развеселити. Ако сте узбуђени, чај ће вас смирити ...

Autor: Jelena Kostadinović
ФОТО: Hk apple
Напољу је минус. Кроз прозор своје домске собице посматрам како се дрвеће лелуја на ветру, како цео град подрхтава и бежи у своје домове. Зима је. Време је за чајеве. Верујем да свако од вас памти бар један тренутак када се угрејао уз чај. Постоји нешто посебно у тој топлини која се шири нашим организмом док уживамо у опојној ароми чаја. Сложићете се да сам чин испијања тог топлог напитка док је напољу снег и лед, доноси неки спокој и осмех. Та врећица биљака доноси радост и враћа лепе успомене из детињства када смо се безбрижно играли у снегу, грудвали се и правили Снешка Белића, а потом нас родитељи звали да се угрејемо уз баш овај топли напитак. Али, поред успомена које навиру док грејемо своје руке држећи своју омиљену шољу чаја у рукама, овај напитак има још неколико важних улога.
Познато је како су чајеви претече лекова и да је Хипократ оставио записе о 400 лековитих биљака, као и о њиховој примени у лечењу. Осим историјских чињеница, веровање у лековитост чаја потиче од његовог учинка на организам. Чајеви садрже полифеноле, пигменте и етерична уља који смањују штетно деловање пероксида у организму. Популарно се каже како су они чувари здравља и "ловци" на слободне радикале. Чај сузбија и смањује умор и сањивост, нарочито ако је умор настао због умног напрезања. Чај окрепљује и омогућава бољи рад мишића, што помаже у свакодневном раду спортистима, пилотима, возачима. Уз чај се може сањарити, али и концентрисаније владати духовним и физичким напорима. Тако чај представља помоћ при опуштању, даваоца енергије и здравља, национално пиће, лековито средство, разоноду, средство за уживање и дружење.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с27.постимг.орг/ру1смвцк3/1_23_2012100145_ПМ_7584132031.јпг" />
ФОТО: Alaan
Занимиљива чињеница је да чај има различито дејство у односу на доба дана у ком се пије, у односу на годишње доба, али и у односу на врсту чаја за коју смо се одлучили:
- чај ујутро буди, освежава дух и мисли, подржава креативност и подстиче вољу (црни чај, зелени чај, шипков чај, воћни чајеви...);
- чај у подне опушта, обнавља и чисти организам, олакшава варење, посебно тешко сварљиве хране, враћа организму воду и, уопште, уз чај се дружи и опуштено чаврља (маштовите биљне мешавине, воћни чајеви, "чајни коктели", домаћи ледени чајеви...);
- чај навече опушта од напорног дана, умирује, успављује, даје осећај мира и задовољства, олакшава варење и осигурава бољи и мирнији сан (биљни чајеви, метвица, камилица, матичњак или мешавине...);
- чај зими греје, опушта, испуњава дуге вечери, побуђује вољу, даје енергију;
- чај лети освежава, смањује знојење, осигурава организму довољне количине воде, витамина и осталих микроелемената, чисти организам од токсина, диже енергију, враћа вољу... (воћни чајеви, домаћи ледени чајеви, биљни чајеви).
Поменула бих да се чај може зачинити на разне начине: додавањем млека, рума, лимуна, ваниле, а заслађује се углавном шећером или медом. Тако они најмлађи могу уживати у слатком укусу једног здравог напитка који ће их касније пратити кроз цео живот и мамити њихове осмехе. Сећате се када сте са родитељима водили „озбиљне разговоре“ о томе ко је направио најлепшег и највећег Снешка или ко је крив што се Марко кући вратио мокар, а Александар повредио ногу док је покушавао да се сакрије у крошњи дрвећа. Сада се сећате како сте описивали све детаље испијајући чај и осећајући се важно.
Нажалост, поред свих ових благодети које нам чај пружа, он може имати и негативну страну. Свака биљка има свој значај и допринос нашем здрављу, али треба бити опрезан, јер не прија баш свака биљка сваком организму, па чајеви нису баш благотворни за све. Милета Манојловић, фитотерапеут, наводи да су алоја, русомача или кантарион идеални само за А крвну групу, док су за остале штетни. То се дешава, јер одређене компоненте биљака, баш као и код намирница, могу да направе застој у одређеним ћелијама, да изазову одређене здравствене тегобе или да погоршају стање ако се болест већ јавила. Зато, пре него што се препустите маштарењу и уживању у чају, прочитајте нешто више о садржају тог чаја и начину његове правилне припреме.
Ево и мале помоћи - постоје “универзалне” биљке које могу користити све крвне групе, али и људи свих старосних узраста, као што су камилица, шипурак, мајчина душица, липа, коприва и хајдучка трава. Ове биљке имају антибиотичко и антисептичко дејство и на сваки организам делују благотворно.
Оно што је мене запањило јесте да се на овој листи није нашла нана, чај који се некако сматра универзалним, који можете наћи у сваком дому, или је то само у кругу људи које ја познајем? Свеједно, судећи по овом истраживању требало би се одрећи овог чаја уколико сте “припадник” А крвне групе. Иронију сам пронашла и у томе што чај од камилице не пијем и не волим (заједно са свим препаратима који садрже камилицу, због прејаког мириса), а требало би је користити јер управо она лечи несаницу од које патим целог свог живота. Дивно је копати по нету, увек можемо прочитати нешто ново и, у овом случају, нешто здраво…
Ето, ја сам открила нешто занимљиво, а надам се да сам вас довољно заинтригирала да и сами наставите своје истраживање који чај би вама одговарао. Мало смо запоставили наше здравље, зар не? Заборавили на те лепе тренутке из детињства? Заборавили на одмор и спокој? Али, одвојите неколико минута дневно за овај напитак... Вредеће, верујте...
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE