Kompletan izveštaj istraživanja PDF
Референце:
StudioB - Predstavljanje rezultata istraživanja u Jutarnjem programu
Happy TV: Gostovanje u Jutarnjem programu
Pink TV: Predstavljanje rezultata istraživanja
24 Sata: Mladi znaju kakav nam je lider potreban
Dnevni list Danas: Ekonomija najvažnija i mladima
Саопштење за медије
Невладина организација и портал иСербиа.рс је 2007. године први пут спровела истраживање „Какву власт млади желе?“. Како би се направило поређење ставова младих тада и данас, истраживање је поновљено. Тим социолога којим су руководили Ана Ранитовић и Милош Јовановић спровео је истразивање на случајном узорку од 500 студената са различитих факултета широм Србије. Онлине прикупљање података је обављено у периоду од 25.4 до 10.5. 2012. године.
Испитаницима је понуђено шеснаест горућих питања и затражено да одаберу пет, по њима, најзначајнијих као и да их РАНГИРАЈУ по важности, од најважнијег до петог по значају:
1. Економски проблеми и питање незапослености (са дупло више бодова од другорангираног – 27.82% у оквиру ранг листе)
2. Питање образовања, науке и одлива мозгова (16.72%)
3. Борба против корупције и организованог криминала (16,6%)
4. Развој пољопривреде и села (6.6%)
5. Проблем наталитета и беле куге (6.1%)
Преосталих 11 одговора деле 26% у оквиру ранг листе а на последњем месту налази се сарадња са земљама трећег света (са најмањем бројем бодова – 0,29% у оквиру ранг листе).
Треба нагласити да је од укупног броја испитаника (њих 500 - 100%) чак 86% њих економске проблеме и питање незапослености уврстило међу три најзначајнија проблема.
Овај потадатак потврђује да се тренд из 2007 године наставља, када је тај удео износио 90 процената.
Уочљиве разлике између истраживања данас и пре пет година, тичу се и питања решавања статуса Косова које је 2007. године било позиционирано на трећем месту, док је данас на осмом месту као и питање Образовања, науке и одлива мозгова које је са ранијег четвртог места сада позиционирано на на друго место што указује на негативан тренд у овој области и представља јасан апел на званичнике да преузму активне мере како би се овај проблем решио или макар смањио.
Студенти су такође давали своје предлоге у погледу проблема које треба решити. Међу најучесталијим су следећи: реформа здравственог и правосудног система, подстицање развоја предузетништва, боље и ефикасније спровођење закона, брига о српском језику и проблем партократије. Велики број студената је изразио забринутост за еколошке проблеме и очување животне средине.
Други део истраживања тиче се рангирања четири најзначајније особине које би будући шеф/ шефица владе требало да поседује.
1. стручан и образован (20.4%)
2. дипломата и вешт у преговорима са светом (15.5%)
3. поштен (15.2%)
4. човек од акције (13%)
Преосталих 9 понуђених особина деле 35.9% у оквиру ранг листе а на последњем месту је патријахалност са 0.72%. Приметна разлика се односи на особину харизматичности која је 2007. године била на последњем месту за разлику од 2012. године када је 7 месту.
Ово истраживање показује да млади имају јасно изграђене ставове по бројним питањима као и жељу да се њихов глас чује.