Док смо деца, ми смо ушушкани и заштићени, али такође окружени јасним правилима шта се сме, а шта не сме, да бисмо и ми и људи око нас остали неповређени. Па онда, када је неко одрастао, чему забране?

Autor: Milica Jovčić
ФОТО: Wordpress
Наравно, оригинална изјава из наслова била је: “Ја радим, ти седиш кући”, али нећемо да будемо неписмени, зар не?
Тина је цитирала Владине речи док смо тог јесењег дана мирно испијале кафицу у граду. Сад ће неко рећи: “Ето! Ко о чему – жене о мушкарцима!” Верујте, ову тему смо покренуле можда тек у трећој четвртини целокупног разговора који се никако није тицао депилације, фризуре, накита, оговарања, јер, замислите – жене (иако се о томе готово не говори у медијима) расправљају о идејама, политици, друштву, тржишту и сл.
Занима вас шта се после десило са Тином и Владом? Ништа посебно, Тина је те вечери изашла упркос изреченој забрани, а веза је убрзо затим (или вероватније много пре тога, постепено, како то иначе бива) пропала. Тина је тренутно сама и волела би да нађе особу са којом ће имати добру комуникацију. До тада, она ће наставити да ради у лабораторији и нормално се дружи са својим пријатељима.
Битно је запазити:
Девојка је запослена, од своје 18-те године, узгред речено. Дакле, она је самостална и одговорна; неће јој се десити да туђ, тешко стечен новац списка на сопствене хирове.
Рано је изашла из стања удобности. Особа напушта стање удобности онда кад стекне слободу. Слобода подразумева, поновићу, самосталност и одговорност и нешто је што дете – нема. Док смо деца, ми смо ушушкани и заштићени, али такође окружени јасним правилима шта се сме, а шта не сме, да бисмо и ми и људи око нас остали неповређени. Па онда, када је неко одрастао, чему забране?
Зашто би Тина, Марија, Петра, Сања шетале од зида до прозора, од врата до зида, ако су одрасле и имају обе ноге? Увек се сетим Норе, јунакиње Ибзенове “ Луткине куће”, која је рекла: “Прешла сам из очевих руку у твоје”. Она никад није извојевала своју прилику за одрастање, остала је вечито дете!
Страшно је бити свима на услузи, а никад не бити свој, окружен децом, а и сам у истој позицији. Онај ко једном буде у сенци, никада из сенке не изађе. Сетите се само омиљених савета наших бака. Ове речи су изговарале кад год је тешко у животу и кад се са нечим не можемо помирити: “Ђути” и “Трпи”. Немојте ћутати, и не дајте да вас ућуткују! Колико има књижевница, научница, политичарки, спортисткиња? Сад још и кварим српски језик, али о језику ћемо неки други пут.
Прочитајте следећу реченицу нашег Нобеловца: “Зорка, која је ћутала цело вече, ћути једнако како само жене умеју да ћуте кад у себи расплићу своју љубавну бригу која је за њих важнија и преча од свега у животу”. Проблем ћутања овде није везан за онај тип ћутања о коме је изнад било речи, јер ћутати може свако кога море бриге. Но, са другим делом реченице нешто није у реду. Испада да жене брину једино о љубави и да су све женске мисли усмерене на везу и љубав. Андрића увек радо читам, као што се треба стално враћати класицима. Али ова реченица ми је бола очи. Роман ,,На Дрини ћуприја” је давно написан, међутим, ако се став из другог дела реченице задржао и у 21. веку, дефинитивно имамо проблем у друштву! Можда због тога још увек постоје многи часописи са саветима о томе како "уловити" или "упецати" мушкарца? И ко то чита, под условом да нема 15 година?!
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с6.постимг.орг/3ујдолмтт/стинг_1.јпг" />
Додатно промишљање захтева и чувена Стингова "љубавна" песма ,,Every breath you take”:
Како би ико ко је макар мало размишљао о стиховима песме, слушао је често у слободно време или чак наручио за своју свадбу, могао да помисли да је у питању класична љубавна песма? По Стинговом тумачењу, она говори о контроли, љубомори, садизму, речју – патолошкој страни љубави:
“Oh, can’t you see
You belong to me?”
Уз то, Стинг је свингер, поред тога што је отац шесторо деце. Па, ако је он посесиван и љубоморан, онда су сви, заиста!
У принципу, порука је једноставна. Насиље креће много пре псовки и физичког обрачуна, а љубав се казује на најразличитије начине, док само права љубав подразумева слободу.
Обратите пажњу на то како вам се људи обраћају. Слушајте речи, тумачите гестикулацију. Онај мали трзај у стомаку је обично и глас истине. Читајте, тумачите, истражујте. Да бисте свет око себе и људе у њему правилно разумеле, морате бити образоване. Да бисте биле образоване и на водећим друштвеним позицијама, морате се много трудити.
Никада не запостављајте себе. Никада. Ма шта се говорило, друштво се неће променити због појединца, неће га спасити. Појединац ће се удружити са групом појединаца, и заједно ће мењати друштво.
***
Волите да пишете у слободно време? Имате више од 15 година? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст са валидног мејла пошаљите на [email protected] ЦЦ [email protected], са назнаком "Пријава / о женама". Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
Odricanje od odgovornosti