Tweet

За разлику од личне куповине, када најчешће водимо рачуна о сваком потрошеном динару, лице које купује државним новцем нема мотив за најефикасније трошење средстава. У таквим условима лице лако постаје подложно корупцији. Вредност јавних набавки на годишњем нивоу у Србији је око 4 милијарде евра. Оне представљају око 15% друштвеног производа. Сваки проценат уштете био би значајан за побољшање привредне и економске слике земље.

Ако мислимо да је корупција резервисана искључиво за наше друштво, варамо се. Не постоји друштво које нема проблем са корупцијом и у коме она не представља проблем. Разлика је само да ли представља мању или већу опасност. Међутм, корупција је посебно опасна за државе у транзицији, које тек граде стабилне институције и предвидљив правни систем.

Систем јавних набавки у Србији представљају рак рану нашег правног система. Распрострањена је пракса тзв. анексирања уговора, злоупотреба поступка по хитности, као и договарање понуђача. Руководилац програма УНДП у Србији Велибор Поповић наводи да су према извештају ревизора за 2010. годину уочене нерегуларности од 850 милиона евра код 47 буџетских корисника. Ако се узме у обзир да је прегледано само 47 субјеката, може се доћи до рачунице да је „преко 50 одсто свих јавних набавки у Србији има неку врсту нерегуларности, што је веома забрињавјуће“ истакао је Поповић.

Најефикаснији начин борбе против овакве врсте корупције свакако јесте постојање владавине права. У прецесу изградње система владавине права, борбу против корупције, помоћи ће и Удружење професионалаца за контролу јавних набавки.

Иницијатива започета пре неколико година резултирала је оснивањем непрофитне и невладине организације. Удружење основано у Новом Саду, у сарадњи са представницима међународних организација и институција допринеће унапређивању праксе јавних набавки у Србији и сузбијању нерегуларности у тој области. Кроз систем сертификације прошло је око 1.600 особа, а њих око 1.000 је већ добило сертификате за рад чиме је створена "критична маса професионалаца, који ће бити окосница тог удружења", истакао је Предраг Јовановић, директор републичке Управе за јавне набавке, и захвалио на помоћи представницима ОЕБС-а и Програма за развој при Уједињеним нацијама (УНДП). Очекује се да ће постојање овакве асоцијације утицати на развој и примену професионалних и етичких стандарада у датој области, и да ће то нужно довести до смањења процента нерегуларних јавних набавки.

Tweet
Коментари

ВЕСТИ