Можда сте случајно налетели на полемике које су уследиле када су цензори са фејсбука уклонили фотографију једног тетовираног грудног коша.

Autor: Ivana Peško
ФОТО: Knoworthy
Рак дојке представља једно од најчешћих малигних обољења код жена, а подразумева и једно од најчешћих малигних обољења уопште. Може се појавити и као мушко обољење, али много мање него код жена. На нашој планети се на свака три минута дијагностификује рак дојке, а свака осма жена ће током свог животног века оболети од ове болести. У већини земаља света, последњих деценија, рак дојке је у сталном порасту и од њега све чешће оболевају жене младе животне доби. Преко седамдесет посто рака дојке је откривено током самопрегледа, док се мамографијом могу открити сићушни чворови и злоћудне промене две године раније, него што се могу опипати. Ако се рак открије у раном стадијуму, излечење је у огромном броју случајева могуће и сигурно. Због касног откривања, у око педесет посто случајева, уследила је ампутација. Рак је водећи узрок смртности код средњовечних жена. Међутим, веома је важно да запамтимо да никада нисмо превише младе да оболимо од рака дојке. Са месечним самопрегледима треба кренути већ од двадесете године, а стручни прегледи требало би да постану наша редовна, превентивна здравствена рутина.
За детаљније информисање о овој болести, предложићу вам да обавезно посетите и проучите сајт:rakdojke.iz.rs. Знање и информације најмање од свега боле.
Проучавајући ову болну појаву, веома сам се заинтересовала за ситуације везане за реконструктивну хирургију, односно њене последице и борбу са њима. Са операцијама обавезно долазе ожиљци са којима се жене веома тешко боре. Када хипотетички поставимо наше тело са одстрањеном једном или обе дојке, или пак са застрашујуће великим ожиљцима, вероватно ћемо се сви уплашити овакве могућности. Иако је очуван, живот без груди представља својеврстан хендикеп који најбоље разумеју они који су га доживели. Изузетно је лако сведочити из треће перспективе, говорити да нема ничег ружног у томе. Стварност је углавном много другачија и са њом сам успевала да се сретнем неколико пута. Жене са ампутираним дојкама и постоперативним ожиљцима се сукобљавају са губитком самопоштовања, несигурношћу у лепоту свог промењеног тела. Не осећају се изазовно, плаше се губитка вољене особе и њене реакције, верују да су постале половичне, сакате, богаљи.
<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://и.даилyмаил.цо.ук/и/пиx/2013/04/15/артицле-2309472-194Ф7105000005ДЦ-450_634x658.јпг" />
Можда сте случајно налетели на полемике које су уследиле када су цензори са фејсбука уклонили фотографију једног тетовираног грудног коша. Жена са прве слике је претрпела двоструку масектомију, а на месту где су јој раније биле груди, одлучила је да тетовира приказ са келтског ланца, шумски простор обогаћен цвећем, птицама и животињама. Без уласка у контроверзе поступка фејсбук цензора, одлучићемо да истакнемо како је у овој причи важнији податак да све више жена бира да искористи уметност мастила као алтернативу за реконструктивну хирургију. Са друге стране, чин осликава и борбу уметности са великом болешћу данашњице и њеним видљивим консеквенцама. Уметност има моћ да улепша све што одаберемо, али једино у случају када смо спремни да упознамо оно што нам сама, својом природом нуди.
Свака тетоважа скрива неколико различитих (и)сторија. Она је интимна лепота, колико су и женске груди. А по мом скромном мишљењу, нема ничег изазовнијег од авантуристички настројеног женског тела. Тела које уме да прича приче. Таквом телу баш ништа не фали. И оно зависи једино од лепоте слободног избора, чак и када нам се учини да више није преостало ништа што бисмо могли да одаберемо. Свака част људима који су открили један овакав пут као маестрални удар неке нове лепоте на оно што бисмо, пребрзо, окарактерисали као као зазорно.
***
Волите да пишете у слободно време? Имате више од 15 година? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст са валидног мејла пошаљите на [email protected] ЦЦ [email protected], са назнаком "Пријава / о женама". Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
Odricanje od odgovornosti
