Tweet
Ako ste kojim slučajem pomislili da se ovde radi o kenguru, simbolu Australije, grdno ste se prevarili! Ovde je reč o kenguru, jednim od raspoznatljivih simbola matematike u svetu.

Autor: Jana Milenković

Edexcel

Naime, svaki treći četvrtak u martu je posebno dobar, jer se upravo tada širom sveta u jedinstveno vreme održava matematičko takmičenje „Kengur bez granica“. Okej, znam šta je većina vas pomislila, reči matematika, takmičenje
idobro su pomenuti u jednoj rečenici, kako je to moguće? Razrešiću vaše dileme, rekavši vam da jeste moguće, zato što je ovo takmičenje, zapravo, takmičenje iz zabavne matematike, koja se ne uči u školama, u kojoj svaki učenik može bez ikakvog problema učestvovati, bez obzira kakvu ocenu iz iste imao. Baš zbog toga je i slogan ovog takmičenja: i Matematika za sve .

Pravo učešća imaju svi učenici osnovnih i srednjih škola. Učenici su podeljeni u 6 različitih kategorija u odnosu na to koji razred pohađaju. Zadaci, kojih ima 30, su poređani od lakških ka težim, tako da će svaki takmičar sigurno neke uraditi. Kako je na ovom takmičenju sve drugačije, tako je i sistem rešavanja zadataka poseban.
Za svaki zadatak je ponuđeno pet mogućih odgovora, od kojih je samo jedan tačan. U zavisnosti od težine, tačno zaokružen zadatak može doneti 3, 4 ili 5 poena, dok se za netačno urađen zadatak dobija određen broj negativnih poena. Nezaokružen zadatak ne donosi nikakve poene, a na takmičarima ostaje da li će se ‚kockati‘ ili ‚,igrati na sigurno”. Da je ovo takmičenje veoma popularno u svetu, govori činjenica da je ove godine učestvovalo čak 6 miliona mladih iz Rusije, Nemačke, Poljske, Italije, Venecuele, Brazila, Belorusije, Francuske, Srbije, itd. (više informacija ovde ).

Takmičenje održava Društvo matematičara Srbije (DMS ), uz odobrenje Međunarodne asocijacije „Kengur bez granica“, čiji je centar u Parizu. Kod nas se ovo takmičenje održava već sedam godina (od školske 2006/2007. godine) u mnogobrojnim školama Srbije.

Cilj takmičenja je popularizacija i promovisanje matematike. Kod učenika, na ovaj način, dolazi do većeg interesovanja za matematiku, kraljicu i sluškinju svih nauka, prema rečima nekih filozofa, ali i do povećanja interesovanja za prirodne nauke uopšte. Za rešavanje zadataka se koristi znanje stečeno u školi, ali se veći akcenat stavlja na logičko i kombinatoričko razmišljanje i razumevanje pročitanog.

U čemu je čar ovog takmičenja?

„Kengur bez granica“ je zanimljiv baš zbog toga što se razlikuje od onoga o čemu učenici imaju priliku da slušaju i rade za vreme redovnog časa matematike, koji se uglavnom svodi na izrađivanje tone sličnih i monotonih zadataka. Ipak, na „Kenguru“ je drugačije! Oni koji rešavaju kengurske zadatke pokušavaju da dokuče, na primer, kolika je verovatnoća da će magični kenguri (koji su ili zlatne ili srebrne boje) biti iste boje kada se sretnu ili pak ko je pošten, a ko lažljivac, na ostrvu gde se isključivo govori ili laž ili istina. Ovakvi domišljati zadaci bi primamili čak i one odavno posvađane sa matematikom! Ako se iole više obrati pažnja na čitanje zadataka, shvati se da između redova, u stvari, piše: „Ti! Baš ti! Dođi i reši me ako smeš! Znam da želiš! Izazivam te!“. Ko bi još ovome odoleo?!

FOTO: Wordpress

Ovakvi netipični zadaci na pravi način podstiču logičko mišljenje, gde je cilj razmišljati ‚izvan kutije‘, odnosno razmišljati bez granica. Ovde se ceni originalnost, tako da se ukalupljivanje vešto izbegava.

U današnjem vremenu, kada su ljudi poznati zbog toga što su poznati, a ne zbog toga što su uradili nešto vredno divljenja, „Kengur bez granica“ je pravo i prekopotrebno osveženje, koje skreće pažnju na nešto i na nekoga ko stvarno zaslužuje pažnju. Zbog toga, negujmo ovaj trend! Negujmo ovakav vid promocije matematike i prirodnih nauka uopšte! Učinimo da sledeće godine bude još više takmičara!

Sada nam ne preostaje ništa više, osim da se zahvalimo i čestitamo svim Kengurima i Kengurčićima! Onima koji su već ’porasli‘ a žele da rešavaju kengurske zadatke, savetujemo da to urade ovde i na taj način zađu u svet rešavanja bezgranično interesantnih zadataka, dok onima koji bi voleli da (kada porastu) budu Kenguri, savetujemo da se pridruže ovoj enormnoj organizaciji sledeće godine, ili neke od narednih godina, jer ćemo se potruditi da se nauka na ovakav način popularizuje još dugo, dugo...

Kengurski pozdrav do sledećeg trećeg četvrtka u martu!

***
Volite da pišete u slobodno vreme? Želite da vidite svoje tekstove na portalu iSerbia? Nije potrebno iskustvo, već samo želja i ideje! CV i jedan tekst pošaljite na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina Prijem novih dopisnika vrši se najkasnije svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari