Ако сте којим случајем помислили да се овде ради о кенгуру, симболу Аустралије, грдно сте се преварили! Овде је реч о кенгуру, једним од распознатљивих симбола математике у свету.

Autor: Јана Миленковић
Edexcel
Наиме, сваки трећи четвртак у марту је посебно добар, јер се управо тада широм света у јединствено време одржава математичко такмичење „Кенгур без граница“. Океј, знам шта је већина вас помислила, речи математика, такмичење
идобро су поменути у једној реченици, како је то могуће? Разрешићу ваше дилеме, рекавши вам да јесте могуће, зато што је ово такмичење, заправо, такмичење из забавне математике, која се не учи у школама, у којој сваки ученик може без икаквог проблема учествовати, без обзира какву оцену из исте имао. Баш због тога је и слоган овог такмичења: и Математика за све .
Право учешћа имају сви ученици основних и средњих школа. Ученици су подељени у 6 различитих категорија у односу на то који разред похађају. Задаци, којих има 30, су поређани од лакшких ка тежим, тако да ће сваки такмичар сигурно неке урадити. Како је на овом такмичењу све другачије, тако је и систем решавања задатака посебан.
За сваки задатак је понуђено пет могућих одговора, од којих је само један тачан. У зависности од тежине, тачно заокружен задатак може донети 3, 4 или 5 поена, док се за нетачно урађен задатак добија одређен број негативних поена. Незаокружен задатак не доноси никакве поене, а на такмичарима остаје да ли ће се ‚коцкати‘ или ‚,играти на сигурно”. Да је ово такмичење веома популарно у свету, говори чињеница да је ове године учествовало чак 6 милиона младих из Русије, Немачке, Пољске, Италије, Венецуеле, Бразила, Белорусије, Француске, Србије, итд. (више информација ovde ).
Такмичење одржава Друштво математичара Србије (DMS ), уз одобрење Међународне асоцијације „Кенгур без граница“, чији је центар у Паризу. Код нас се ово такмичење одржава већ седам година (од школске 2006/2007. године) у многобројним школама Србије.
Циљ такмичења је популаризација и промовисање математике. Код ученика, на овај начин, долази до већег интересовања за математику, краљицу и слушкињу свих наука, према речима неких филозофа, али и до повећања интересовања за природне науке уопште. За решавање задатака се користи знање стечено у школи, али се већи акценат ставља на логичко и комбинаторичко размишљање и разумевање прочитаног.
У чему је чар овог такмичења?
„Кенгур без граница“ је занимљив баш због тога што се разликује од онога о чему ученици имају прилику да слушају и раде за време редовног часа математике, који се углавном своди на израђивање тоне сличних и монотоних задатака. Ипак, на „Кенгуру“ је другачије! Они који решавају кенгурске задатке покушавају да докуче, на пример, колика је вероватноћа да ће магични кенгури (који су или златне или сребрне боје) бити исте боје када се сретну или пак ко је поштен, а ко лажљивац, на острву где се искључиво говори или лаж или истина. Овакви домишљати задаци би примамили чак и оне одавно посвађане са математиком! Ако се иоле више обрати пажња на читање задатака, схвати се да између редова, у ствари, пише: „Ти! Баш ти! Дођи и реши ме ако смеш! Знам да желиш! Изазивам те!“. Ко би још овоме одолео?!
<�имг цласс="лфлоат" срц="хттп://с6.постимг.орг/р83аквм1д/кенгур_07_јпг_в_197_х_280.јпг" />
ФОТО: Wordpress
Овакви нетипични задаци на прави начин подстичу логичко мишљење, где је циљ размишљати ‚изван кутије‘, односно размишљати без граница. Овде се цени оригиналност, тако да се укалупљивање вешто избегава.
У данашњем времену, када су људи познати због тога што су познати, а не због тога што су урадили нешто вредно дивљења, „Кенгур без граница“ је право и прекопотребно освежење, које скреће пажњу на нешто и на некога ко стварно заслужује пажњу. Због тога, негујмо овај тренд! Негујмо овакав вид промоције математике и природних наука уопште! Учинимо да следеће године буде још више такмичара!
Сада нам не преостаје ништа више, осим да се захвалимо и честитамо свим Кенгурима и Кенгурчићима! Онима који су већ ’порасли‘ а желе да решавају кенгурске задатке, саветујемо да то ураде ovde и на тај начин зађу у свет решавања безгранично интересантних задатака, док онима који би волели да (када порасту) буду Кенгури, саветујемо да се придруже овој енормној организацији следеће године, или неке од наредних година, јер ћемо се потрудити да се наука на овакав начин популаризује још дуго, дуго...
Кенгурски поздрав до следећег трећег четвртка у марту!
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE