Школску традиционалну учионицу са наставником и кредом у руци полако, али сигурно замењује „виртуелна учионица“ са само једним кликом преко интернета.
Autor: Sanja Ilić
ФОТО: Radio Srem
У Сједињеним америчким државама 2010. године је преко шест милиона студената користило платформу учење на даљину. Из године у годину тај број енормно расте, а прогнозира се да ће наставити са растом.
Пре неколико година, милијарду људи широм света је учило онлине. Претпоставља се да ћемо у будућности учити тамо где се у том тренутку нађемо, јер ће бити довољан само један клик да се са било ког места „ушета“ директно у учионицу.
На сајту Shift eLearning објављени су неки статистички подаци, где е-леарнинг заправо представља једно од најбрже растућих тржишта. До 2015. године је, чак, постигло вредност од 107 милијарди долара. Предвиђа се да ће се до 2019. године половина свих обука обављати путем интернета.
Уколико се вратимо уназад, видимо да није одувек тако изгледало. На пример, курсеви стенографске коресподенције су се први пут појавили у локалним новинама давне 1728. године. Затим, часови језика и решени задаци који су путовали поштом почетком 19. века, знатно су удаљени од данашњих онлајн курсева и нове технологије путем које се прате лекције.
<�имг цласс="тфлоат" срц="хттп://с2.постимг.орг/xфе6јзд7д/слика_11.јпг" />
ФОТО: Pogled kroz prozor.wordpress
„Да студент седи километрима удаљен од учионице и нашег професора, а да одговоре од њега добија за неколико секунди, некада је изгледало као научна фантастика. Данас они четују, питају, активно учествују у настави, а све то од куће. Направили смо прву платформу за учење на даљину у Србији, која је 2003. године имала неколико десетина корисника. Данас је тај број чак хиљаду пута већи, те путем наше платформе сада учи неколико десетина хиљада корисника“, објашњава Никола Суботић, извршни менаџер ИТАцадемy компаније ЛИНК гроуп, за сајт Najstudent.
Студенти који похађају ову ИТ академију имали су прилику да се од куће уживо укључе на предавања енглеског језика. Суботић, затим, наводи да учење на даљину штеди време и да је за исти предмет потребно само од 25 до 60 одсто времена у односу на традиционално учење.
„Уштеда времена и новца, повећана мотивација, боље разумевање градива, смањене шансе погрешног оцењивања итд., само су неке од предности оваквог начина учења“, додаје Никола Суботић.
Претходних 20 година овакав концепт учења на даљину није претио да замени традиционалан начин учења из клупе. Учење преко интернета је само олакшавало или употпуњавало стандардне часове у учионици. Међутим, последњих година, у доба развоја нове технологије, нов начин учења баца у заборав стари метод, штедећи време и пружајући могућност учења из топлог кутка своје собе.
<�имг цласс="тфлоат" срц="хттп://с14.постимг.орг/9скxq4гцх/виртуелна_уционица.јпг"/>
ФОТО: 037info.net
Ево једне дијахроније учења на даљину:
858. године – Универзитет у Лондону је, поред традиционалног учења, нудио и курсеве на даљину;
1996. године – Универзитет Дјук први нуди глобалне постдипломске студије у области менаџмента, комбинујући онлајн и традиционалну наставу;
1997. године – Појављују се алатке за онлајн учење;
1998. године – Настао је термин е-леарнинг;
2000. године – Милијардер Мајкл Сејлор донира 100 милиона долара за стварање бесплатног онлајн образовања на квалитативном нивоу Ајви лиге;
2001. године – Развијен је Моодле, виртуелна образовна средина;
2003. године – Почео је са радом ЛИНК еЛеарнинг сyстем;
2003. године – 41% деце која се образују код куће учествују у учењу на даљину;
2005. године – Скоро 3,2 милиона студената у САД одабрало је макар један онлајн курс на универзитету;
2006. године – Чак 11.200 програма за колеџ у САД креирани су тако да у потпуности могу да се спроведу кроз онлајн учење;
2009. године – Yоутубе категорија ЕДУ представља на хиљаде бесплатних предавања и Блацкбоард апликација за учење на даљину постаје доступна преко Андроид платформе;
2011. године – Учење на даљину постаје идеално решење за студенте у Британији, којима је троструко повећана универзитетска школарина;
2011. године – 77 одсто америчких корпорација је користило онлајн учење;
2012. године – Системи попут Полyцома обезбеђују обучавање путем ливе стреама.
ИЗВОР: Najstudent
Сања је филозоф, сањар и вечити оптимиста.
***
Прочитајте и:
Sutra u Kragujevcu počinju Dani kulture
Koji ćeš fakultet ti da upišeš?
Trg Tjenanmen: Studentska priča o kojoj ćute
***
Укључи се! Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за студенте где могу да пишу и информишу се о оним темама које сматрају важним. Уколико желиш да и ти пишеш за студентску рубрику, твоје идеје су добродошле! Није потребно претходно искуство, већ само заинтересованост за студентска питања. Да бисте се пријавили кликните OVDE. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу!
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
Odricanje od odgovornosti