Tweet

Да ли ћете се изборити са притиском или изгубити живце често зависи од тога колико сте резилијентни. Људи који поседују ову особину су склони томе да задрже позитиван став и ефектније се боре са стресом. Истраживања су показала да док је некоме резилијентност дошла природно, овакви облици понашања се могу и научити.

ФОТО: Sundae Schneider-Bean

Превела: Ана Брајковић

Технике које следе су само неке од оних на које би требало да се усредсредите како бисте гајили своју резилијентност.

1. Пронађите сврху у животу

Након што јој је кћерка погинула због пијаног возача, Кендејс Лајтнер је засновала „Мајке против пијане вожње“ – МАДД (Мотхерс Агаинст Друнк Дривинг). Запрепашћена благом казном за возача, Лајтнер је одлучила да усмери своју енергију ка стварању свести о опасностима вожње у пијаном стању.

„На дан када је Кари умрла, обећала сам себи да ћу се борити да се ово беспотребно убиство претвори у нешто позитивно у годинама које следе“, објаснила је касније. Када се суочимо са кризом или трагедијом, проналажење сврхе у животу може имати важну улогу у опоравку. То може да подразумева ангажовање у заједници, гајење ваше духовности или учествовање у активностима које вам значе.

2. Изградите позитивна уверења о својим способностима

Истраживања су показала да самопоуздање има важну улогу у борби са стресом и опоравку од тешких догађаја. Сетите се својих јачих страна и својих достигнућа. Будите сигурнији у сопствену способност да одреагујете у кризној ситуацији и да се бавите њом, јер је то одличан начин да изградите резилијентност за будућност.

3. Изградите јаке везе са људима око себе

То што око себе имате људе који су пуни подршке и бриге за вас, делује као заштитни фактор у кризним временима. Важно је да имате људе којима можете да се поверите. Иако сам разговор о ситуацији са пријатељем или неким кога волите неће отерати бриге, омогућиће вам да поделите своја осећања, добијете подршку, чујете лепу реч и смислите могућа решења за ваше проблеме.

4. Пригрлите промене

Флексибилност је срж резилијентности. Боље ћете се припремити да одреагујете када се суочите са животном кризом тако што ћете научити како да будете прилагодљивији. Резилијентни људи често користе ове догађаје као прилику да прошире своја интересовања у новим правцима. Док изненадне промене могу да сломе неке од нас, они који су изразито резилијентни способни су да се прилагоде и напредују.

5. Будите оптимистични

<�имг срц="хттп://ввв.футуристгерд.цом/вп-цонтент/уплоадс/2015/09/острицх-хеад-ин-санд-истоцкпхото.јпг" />

ФОТО: Gerd

Може бити тешко да останете оптимистични током мрачних периода, али важан чинилац резилијентности је одржавање позитивног става. Позитивно размишљање не значи да је потребно да игноришете проблем како бисте се усредсредили на позитивне исходе. Оно значи да разумете да су сметње пролазне и да имате вештине и способности да се борите са изазовима са којима се суочавате. Оно са чиме се борите је можда тешко, али је јако важно да будете позитивни и да наставите да се надате светлијој будућности.

6. Негујте себе

Када сте под стресом, може лако да се деси да запоставите своје потребе. Губљење апетита, прескакање вежби и мало сна су устаљене реакције на кризну ситуацију. Фокусирајте се на изградњу својих вештина само-неговања, чак и када сте у проблемима. Одвојите време за активности у којима уживате. Ако водите рачуна о сопственим потребама, можете да унапредите своје здравље и резилијентност и тако будете у пуној приправности да се суочите са животним изазовима.

7. Развијајте вештине решавања проблема

Истраживања наводе да су људи који могу да смисле решење за проблем способнији да изађу на крај са проблемима него они који не могу. Кад год се сусретнете са новим изазовом, на брзину направите листу могућих начина како да се реши проблем. Експериментишите са различитим стратегијама и фокусирајте се на то да развијете логичан начин размишљања уз помоћ ког ћете доћи до решења за уобичајене проблеме. Ако будете редовно вежбали своје вештине решавања проблема, бићете спремнији да се изборите онда када се појави озбиљан изазов.

8. Поставите циљеве

Кризне ситуације су обесхрабрујуће. Чак може деловати да су несавладиве. Резилијентни људи умеју да реалистично сагледају овакве ситуације, па да затим поставе разумне циљеве у борби са проблемом. Када схватите да вас ситуација савладава, станите на тренутак да бисте једноставно проценили оно што је пред вама. Набацајте идеје за могућа решења, а затим их разбијте у изводљиве кораке.

<�имг срц="хттп://смаллтодаy.цом/вп-цонтент/уплоадс/2015/07/ресилиенце.јпг" />

ФОТО: Small Today

9. Предузимајте кораке за решавање проблема

Ако само чекате да проблем нестане сам од себе, то ће само продужити кризу. Уместо тога одмах почните да радите на решавању проблема. Иако можда нема брзог или једноставног решења, можете да предузмете кораке који ће вашу ситуацију учинити бољом и мање стресном. Фокусирајте се на напредак који сте направили до сада и планирајте следеће кораке, уместо да постанете обесхрабрени количином посла који још увек чека да га неко одради.

10. Наставите да радите на својим вештинама

Потребно је извесно време да се изгради резилијентност, па стога немојте бити обесхрабрени ако се још увек мучите са савладавањем проблематичних догађаја. Према др Расу Њумену „истраживања су показала да резилијентност није нешто необично, већ једна сасвим обична ствар и скоро сви могу да је науче“. Психолошка резилијентност не подразумева неки одређени сет понашања или радњи, већ може да драматично варира од особе до особе. Усредсредите се на увежбавање неких од особина које често красе резилијентне људе, али такође имајте на уму да би требало да градите на јаким странама које већ поседујете.

ИЗВОР: Inc.

Ана верује да ружа без трња и није нека ружа.

***

Прочитајте и:

Šta raditi onda kada vam posao ne ide od ruke?
Kako na vas utiče poraz?
Iskoristite šanse na najbolji način!

***

Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ