Tweet

Autor: Драгана Миловановић

Студенти данас више не могу да се ослањају само на блистави просек и диплому да би лако пронашли посао. Искуство у бранши постаје све траженија ставка у радној биографији, а није ни чудо зашто – тиме студент показује иницијативу и послодавац зна да ће му бити потребно мање времена да научи како да обавља нове задатке. Ипак, чак и пракса у компанији из снова не мора бити сјајно искуство ако се сами не потрудите да тако буде. Ево неколико савета:

Информишите се. Пре него што вам почне пракса, сазнајте све што можете о предузећу – њихове циљеве, делатности, политику. Будите спремни и покажите да знате у шта се упуштате.
Тражите одговорне задатке. Понекад ментори неће имати довољно времена за вас и даваће вам лаке, тзв. мануелне задатке. Слободно тражите неки већи задатак – бићете више од помоћи и више ћете научити.
Покажите ентузијазам. Ако се добро покажете у обављању ситних задатака, надређени ће бити спреман да вам да више одговорности. Дакле, не показујте да вам је досадно или испод части то што радите, већ будите професионални до краја.
Ипак, не журите. Свакако желите да покажете колико сте продуктивни и како брзо радите, али ипак се пажљиво посветите сваком задатку, ма колико да вас то успорава. Будите детаљни и то ће се више ценити од брзине.
Упознајте се са колегама. Не остајте прихефтани за свој сто, већ се упознајте са колегама. Ово је одлична прилика да из прве руке сазнате искуства људи који раде у истој бранши као и ви. После праксе, останите у контакту са колегама са којима сте добро сарађивали.
Сазнајте како вам иде. С времена на време, обратите се свом ментору и питајте како је задовољан вашим радом. Немојте страховати од негативних коментара – да заиста нешто не ваља, ментор би вам рекао сам. Ипак, увек има места за напредак, зато сазнајте шта бисте могли да радите боље. Захвалите се свом ментору на указаној прилици.
Не будите арогантни. Похвално је ако можете да допринесете својим идејама, али не понашајте као да знате све боље од својих колега, посебно надређених. То највероватније није тако, јер они имају више искуства и могу да предвиде оно што вам можда и није пало на памет. Покушајте на неутралан начин да објасните како ваша идеја унапређује посао, без самохвалисања.
Признајте грешку. На правом послу одговорност је много већа него оно са чиме сте се суретали у школи и на факултету. Ако се деси да погрешите, признајте то, без изговора, и покушајте да поправите у сарадњи са ментором. Немојте да радите на своју руку!
Обуците се примерено. То што сте практикант вам даје извесну, али ограничену слободу у одевању. Дакле, не морате бити максимално формални, али би требало да се прилагодите клими колектива. Најбоље би било да се обучете као да сте запослени, тако ћете показати озбиљност и посвећеност послу.
У реду је ако вам се посао не свиђа. Пракса је првенствено учење, тако да је корисно и ако схватите да одређен посао није за вас и да вам не прија. Потрудите се да упознате све аспекте посла кад већ имате прилику, а ако ипак одлучите да то није за вас, и то је корисно знати.

***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 - 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE

Odricanje od odgovornosti


Tweet
Коментари

ВЕСТИ