Многи студенти након завршеног факултета безуспешно траже посао и у том процесу западну у вртлог свакодневице. Прочитајте савете једног дипломца, који вам могу помоћи да избегнете ову замку.
ФОТО: University by Alberta
Превела: Кристина Агић
Набеела Али је у свом тексту на сајту Хелоу Гиглс (Hello Giggles) на свом примеру показала како свакодневна рутина може утицати на нас и дала неколико савета како да је превазиђемо.
Трудите се
Овај савет је превише искориштен и може бити веома иритантан кад се чује, али заиста помаже у тешким периодима. Трудите се у свему што радите. Непрестано шаљите мејлове или зовите компанију за коју желите да радите. Шаљите им писма. Радите то докле год не добијете њихов одговор. Немојте претпостављати да су вас одбили само зато што нисте добили одговор. Можда га нису видели.
Набеела је, потом, додала да је морала да шаље мејл двема издавачким компанијама минимум три пута док није добила одговор. Касније је у тим компанијама стажирала на кратко. Такође је и за Хелоу Гиглс (<�а>Хелло Гигглес</а>) морала да конкурише више пута. Само запамтите, уколико нисте добили одговор након неколико недеља, покушајте поново.
Не будите оштри према себи
Добро је када сте сам свој критичар. Ви сте једини који знате сопствене границе и тај страх од самопрезира вам може дати додатни полет да радите оно што заиста желите. Међутим, постоји танка линија између здраве мотивације и преоштре критике коју дајемо сами себи.
Увек запамтите да не треба да будете превише критични када су у питању ваше способности, како не бисте сами себи стварали паралишућу нервозу. Уместо тога, будите критични у циљу мотивације и покушајте да нађете начин да се дисциплинујете.
Останите продуктивни
„Остати продуктиван“ може значити било шта. Може да означава дневно тражење посла или истраживање који би посао желели да радите — било шта што ће учинити да осећате да сте испунили дан и да се осећате боље у вези са самим собом.
Уколико сте писац, једноставно пишите шта год пожелите. Уколико сте уметник, цртајте шта год пожелите. Веома фрустрирајуће може да буде када људи кажу „једноставно уради“. Тај страх од неуспеха нас тера да оклевамо, али „једноставно уради“ је стварно најбољи савет. Само покушајте да радите оно што волите и размишљајте о томе како да то усавршите.
Фокусирајте се на оно што можете да контролишете
Овај савет иде уз претходни: уместо да бринете како нећете добити „тај посао“, фокусирајте се на оно што можете урадити да промените то. Магична реч: искуство. Иако то што желите да радите не води само по себи ка искуству, увек је корисно да имате искуство слично том.
Мислите о томе као о нечему што ће вам помоћи да се издвојите из масе у току intervjua. На пример, уколико сте уметник, могло би бити занимљиво да покушате да добијете радно искуство у дизајнерској компанији. Иако нећете радити ствар коју желите да радите, бићете окружени њом, унапредићете ваше способности и никада не знате шта може да се догоди. То су почетни кораци.
Уколико сте у средњој школи или на факулету, најбоље би било да добијете што више pravog iskustva. Наравно, ви можда нећете тако рано знати шта желите да радите, али то може смањити притисак који долази касније. Може бити понижавајуће када од константне образовне структуре (основна школа, средња школа, факултет, итд.) дођете до изненадног константног седења код куће, где не радите ништа. Зато, чим се отвори могућност, почните да стичете искуство. Може бити веома корисно да га имате када уђете у пословни свет и помоћи ће вам на путу проналаска посла који волите.
Сазнајте од каријерних саветника које су ваше могућности. Ако више нисте на факултету, постоје одличне организације које су одлучне у томе да помогну дипломцима да нађу плаћена стажирања (stručne prakse), која заиста дају значајно искуство и изгледе рада, уколико их тражите.
Важно је да се окружите људима који размишљају слично као ви. Ако сте студирали креативну материју, онда сте се вероватно спријатељили са људима који су у истој ситуацији као и ви у овом тренутку. Помозите једни другима. Питајте их да искритикују ваш рад и ви учините то за њих. Охрабрујте једни друге да радите посао који желите да радите.
Не дозволите да вас одбијање обесхрабри. Менаџери људских ресурса једноставно траже савршене људе за оно што им је потребно. Не дозволите да та одбијања сломе ваш дух и учине да помислите како нисте довољно добри или талентовани. Не одустајте, останите продуктивни, марљиво радите и можда баш ви будете савршени за следећи посао који наиђе.
ИЗВОР: Hello Giggles
Кристина не може без кафе, филмова и књига. Зашто се задовољити само једним светом, кад читањем и гледањем можемо живети у колико год пожелимо.
***
Прочитајте и:
Radno iskustvo van struke? Moguće. Evo kako...
Ko je odgovoran za poštovanje studentskih prava?
Kina: Dronovima protiv varanja na prijemnom ispitu
***
Укључи се! Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за студенте, где могу да пишу и информишу се о оним темама које сматрају важним. Уколико желиш да и ти пишеш за студентску рубрику, твоје идеје су добродошле! Није потребно претходно искуство, већ само заинтересованост за студентска питања. Да бисте се пријавили кликните OVDE. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу!
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE