Autor: Tamara Micković
Foto: Telegraph
Od kolevke pa do groba najlepše je đačko doba!
Doba studiranja je za generaciju naših roditelja sinonim za period najintenzivnijeg intelektualnog usavršavanja i napredovanja. Podrazumeva intenzivno bavljenje odabranom oblašću i pripremu za bavljenje profesijom u radnom veku. Međutim, ekonomska situacija u zemlji je dovela do toga da mnogi studenti, pored obaveza na fakultetu, deo dana moraju posvetiti zarađivanju.
Poslednjih godina sve više studenata ima potrebu za dodatnim izvorima prihoda. Razlozi su mnogi: roditelji neretko ostaju bez posla, primanja u domaćinstvu su mala i slično. Međutim, kod nas većina studenata odlučuje da radi tek ukoliko ih nužda natera. Drugde u svetu je rad tokom školovanja normalan deo sazrevanja i stucanja radnih navika. U Češkoj, na primer, deca u srednjoj školi počinju da rade lakše poslove nekoliko sati dnevno – raznošenje novina i slično.
Kod nas mladi tek na postdiplomskim studijama ili nakon diplomiranja traže posao. Problem u Srbiji je taj što nema mnogo poslova koji bi bili prilagođeni mladima. Zbog ekonomske situacije poslodavci produžuju radno vreme i trude se da izvuku maksimum za novac koji daju radniku. Za studente najveće mogućnosti pružaju omladinske zadruge preko kojih se mogu naći part-tajm poslovi, ali su isti plaćeni manje nego što bi isti poslovi bili bez posrednika.
Foto: Alabamaconnection
Dobra organizacija skaćuje vreme za obaveze
Od obima obaveza na fakultetu zavisi koliko vremena možete posvetiti poslu. Ipak, retko ko će moći da radi puno radno vreme i da studira. Iz tog razloga bi trebalo tražiti poslove sa fleksibilnijim radnim vremenom: možete, na primer, davati privatne časove osnovcima ili srednjoškolcima, ili raditi preko interneta od kuće, u zavisnosti od toga kojom strukom se bavite. Sve je samo stvar dobre organizacije vremena.
Da biste uspeli da uskladite sve obaveze, pravite raspored bar nedelju dana unapred. Potrudite se da predviđeni raspored obaveza ispoštujete u što većoj meri. Obavezno je potrebno planirati vreme za druženje, po neki izlazak i porodicu. Da bi obaveze ispunjavali efikasno, potrebno je deo vremena odvojiti za relaksaciju i zabavu.
Pozitivna strana je što ćete bolje upoznati sebe i svoje mogućnosti. Nakon nekoliko nedelja ćete videti koliko vam je vremena potrebno za određenu obavezu, pa ćete početi sve bolje da planirate vreme. Sem toga, bićete realniji prema sebi: nećete se precenjivati ni podcenjivati, već ćete biti svesni koliko ste u stanju da iznesete dnevnih obaveza.
Čaša je polupuna- razmišljajte pozitivno!
Sve je stvar tačke gledišta – ukoliko razmišljate konstruktivno, možda baš situacija u kojoj ste prinuđeni da radite i studirate bude imala pozitivan efekat na vas. Da imate dosta slobodnog vremena, možda ne biste bili fokusirani na učenje. Možda nemate vremena da odete na svako predavanje, ali tu su društvene mreže, e-mail i drugi vidovi komunikacije, koji omogućavaju da budete u toku sa fakultetskim obavezama. Sa druge strane, za razliku od studenata koji samo studiraju, u startu ste u prednosti jer stičete radno iskustvo dok ste još u fazi studiranja. Bio posao koji radite dok studirate u vezi sa budućom strukom ili ne, iskustvo je veoma važno budućem poslodavcu, jer između ostalog pokazuje da imate razvijene radne navike, da ste sposobni organizatori i da ste u stanju da se nosite sa pritiskom, što je od izuzetne važnosti za većinu poslova danas.
Aktivirajte se čak i ako ne morate!
Čak i ako nije neophodno da radite zbog manjka novca, dobro je da imate bar neko iskustvo onog velikog dana kada ponosno uzmete svoju fakultetsku diplomu. Primer dobro uloženog vremena je portal iSerbia , koji vam omogućava da steknete praksu veb novinara radeći od kuće, sa svega nekoliko sati rada nedeljno. Ako ste imali prilike da vidite primer dobrog CV-ja, znate da je uvek dobro staviti sertifikate, volonterske poslove i hobije. To sve poslodavcu govori da ste aktivni, željni učenja i usavršavanja, što je od važnosti za svaki posao.
Tamara nikada ne pokušava da opiše sebe u jednoj rečenici kao što je ova.
Pročitajte i:
Aktiviraj se i iStupi iz mase diplomiranih!
Marija: Izdvojte se iz mase diplomiranih
Dodeljeni su sertifikati za Moju prvu aplikaciju
***
Vaš omiljeni portal, iSerbia, konačno izlazi iz okvira onlajn sveta i organizuje edukativno druženje iStupi iz mase diplomiranih - kako da se što pre profesionalno aktiviraš? Svi ste pozvani! #iStupi
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE