Tweet

Да, могуће је! Нису то тамо нека натприродна бића из урбаних легенди – број студената који на овај или онај начин зарађују се стално повећава. Тајна је у налажењу праве мере и усклађивања обавеза на факулету, захтевности посла и личних особина студената.

Autor: Tamara Micković

Фото: Telegraph

Од колевке па до гроба најлепше је ђачко доба!

Доба студирања је за генерацију наших родитеља синоним за период најинтензивнијег интелектуалног усавршавања и напредовања. Подразумева интензивно бављење одабраном облашћу и припрему за бављење професијом у радном веку. Међутим, економска ситуација у земљи је довела до тога да многи студенти, поред обавеза на факултету, део дана морају посветити зарађивању.

Последњих година све више студената има потребу за додатним изворима прихода. Разлози су многи: родитељи неретко остају без посла, примања у домаћинству су мала и слично. Међутим, код нас већина студената одлучује да ради тек уколико их нужда натера. Другде у свету је рад током школовања нормалан део сазревања и стуцања радних навика. У Чешкој, на пример, деца у средњој школи почињу да раде лакше послове неколико сати дневно – разношење новина и слично.

Код нас млади тек на постдипломским студијама или након дипломирања траже посао. Проблем у Србији је тај што нема много послова који би били прилагођени младима. Због економске ситуације послодавци продужују радно време и труде се да извуку максимум за новац који дају раднику. За студенте највеће могућности пружају омладинске задруге преко којих се могу наћи парт-тајм послови, али су исти плаћени мање него што би исти послови били без посредника.

<�имг цласс="рфлоат" срц=" хттп://ввв.алабамацоннецтион.орг/реп8.јпг" />
Фото: Alabamaconnection

Добра организација скаћује време за обавезе

Од обима обавеза на факултету зависи колико времена можете посветити послу. Ипак, ретко ко ће моћи да ради пуно радно време и да студира. Из тог разлога би требало тражити послове са флексибилнијим радним временом: можете, на пример, давати приватне часове основцима или средњошколцима, или радити преко интернета од куће, у зависности од тога којом струком се бавите. Све је само ствар добре организације времена.

Да бисте успели да ускладите све обавезе, правите распоред бар недељу дана унапред. Потрудите се да предвиђени распоред обавеза испоштујете у што већој мери. Обавезно је потребно планирати време за дружење, по неки излазак и породицу. Да би обавезе испуњавали ефикасно, потребно је део времена одвојити за релаксацију и забаву.

Позитивна страна је што ћете боље упознати себе и своје могућности. Након неколико недеља ћете видети колико вам је времена потребно за одређену обавезу, па ћете почети све боље да планирате време. Сем тога, бићете реалнији према себи: нећете се прецењивати ни подцењивати, већ ћете бити свесни колико сте у стању да изнесете дневних обавеза.

Чаша је полупуна- размишљајте позитивно!

Све је ствар тачке гледишта – уколико размишљате конструктивно, можда баш ситуација у којој сте принуђени да радите и студирате буде имала позитиван ефекат на вас. Да имате доста слободног времена, можда не бисте били фокусирани на учење. Можда немате времена да одете на свако предавање, али ту су друштвене мреже, е-маил и други видови комуникације, који омогућавају да будете у току са факултетским обавезама. Са друге стране, за разлику од студената који само студирају, у старту сте у предности јер стичете радно искуство док сте још у фази студирања. Био посао који радите док студирате у вези са будућом струком или не, искуство је веома важно будућем послодавцу, јер између осталог показује да имате развијене радне навике, да сте способни организатори и да сте у стању да се носите са притиском, што је од изузетне важности за већину послова данас.

Активирајте се чак и ако не морате!

Чак и ако није неопходно да радите због мањка новца, добро је да имате бар неко искуство оног великог дана када поносно узмете своју факултетску диплому. Пример добро уложеног времена је портал iSerbia , који вам омогућава да стекнете праксу веб новинара радећи од куће, са свега неколико сати рада недељно. Ако сте имали прилике да видите пример доброг ЦВ-ја, знате да је увек добро ставити сертификате, волонтерске послове и хобије. То све послодавцу говори да сте активни, жељни учења и усавршавања, што је од важности за сваки посао.

Тамара никада не покушава да опише себе у једној реченици као што је ова.


Прочитајте и:

Aktiviraj se i iStupi iz mase diplomiranih!
Marija: Izdvojte se iz mase diplomiranih
Dodeljeni su sertifikati za Moju prvu aplikaciju


***

Ваш омиљени портал, iSerbia, коначно излази из оквира онлајн света и организује edukativno druženje iStupi iz mase diplomiranih - kako da se što pre profesionalno aktiviraš? Сви сте позвани! #иСтупи

***

Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ