Tweet

Пет ствари које треба размотрити пре прихватања пословне понуде Када добијете понуду за посао, важно је да одвојите време да је пажљиво процените да бисте донели промишљену одлуку да је прихватите или одбијете. Оно што сигурно не желите јесте да донесете исхитрену одлуку због које ћете касније зажалити.

ФОТО: svprojectmanagement.com

Превела: Ана Марковић

Размотрите читав пакет — плату, бенефиције, бонусе, радну средину — не само износ на чеку. Узмите у обзир предности и мане и промислите о понуди. Потпуно је прихватљиво да питате послодавца да вам да мало времена да размислите.

Новац је важан

Новац није једина ставка, али је веома важна. Да ли је понуда оно што сте очекивали? Ако није, да ли можете да прихватите плату, а да се не осећате увређено? Да ли ћете моћи да плаћате рачуне?
Ако је одговор не, немојте прихватити понуду, бар не одмах.

Уверите се да сте плаћени онолико колико вредите и да сте задовољни надокнадама. Нико не жели да се нађе у ситуацији када схвати да плата није довољна након што су већ прихватили посао. Ако надокнаде нису оно што сте очекивали, размислите о преговарању о висини плате са вашим будућим послодавцем.

Бенефиције и бонуси

Поред плате, узмите у обзир и понуђене бенефиције и бонусе. Понекад су бенефиције од подједнаке важности као и сама плата. Ако нисте сигурни око понуђених бенефиција, тражите појашњење или додатне информације.

Сазнајте детаље око тога како су регулисани здравствено и животно осигурање, одмори, боловања, инвалидитет и други програми у оквиру бенефиција. Распитајте се колики део трошкова бенефиција сноси фирма, а колики је ваш део. Ако постоји више опција, тражите примерке планова да бисте могли да упоредите пакете бенефиција.

Радно време и путовања

Пре него што прихватите посао, будите сигурни да вам одговара радно време и распоред по којем ћете радити. Такође, сазнајте и да ли су у то укључена било каква путовања.

Ако посао захтева рад од 45 или 50 сати недељно, а ви сте навикли на 35, размислите да ли ћете моћи да се држите распореда. Ако природа посла захтева да будете на путу три дана у недељи, будите сигурни да можете то да испуните.

Такође, узмите у обзир време које вам је потребно до посла и назад. Да ли ће вам бити потребно сат времена више до посла или ће бити трошкова плаћања паркинга које тренутно немате?

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с7.постимг.орг/иовq01дтн/сигнинг_а_бусинесс_пропосал.пнг" />

ФОТО: paperlessproposal.com

Флексибилност и политика компаније

Многима од нас са малом децом, старијим родитељима или неким другим личним околностима одговара флексибилно радно време. За неке од нас веома је важна могућност да нам радно време не подразумева уобичајени рад од 40 сати недељно у канцеларији. Такође је важно да се осећате удобно у средини у којој ћете радити.

Једна кандидаткиња за посао у корисничком сервису схватила је да никако не може да прихвати посао, упркос пристојној плати, након што јој је речено да мора да тражи дозволу за коришћење тоалета. Питајте да ли можете да проведете неко време причајући са потенцијалним колегама и надређенима ако нисте сигурни да вам радна средина и тамошња политика одговарају.

Ваше личне околности

Најбитнија ствар код прихватања пословне понуде јесте да таква, у ствари, не постоји. Свако има другачији сплет личних околности. Оно што је за вас савршен посао, за неког другог је потпуно супротно.

Пажљиво проучите предности и мане. Прављење списка увек помаже. Такође, послушајте инстинкт — ако вам говори да не прихватите посао, можда ту има нечега. Запамтите да није крај света ако вам посао не одговара. Следећа понуда може бити савршена за вас.

Много је лакше одбити понуду него напустити посао на којем сте већ почели да радите. Послодавац би више волео да одбијете него да мора поново да започиње процес запошљавања две недеље касније ако ви не функционишете.

Зато одвојте време да темељно проучите понуду. Поставите питања, ако их имате. Донесите промишљену одлуку на основу свега што сте сазнали да бисте били сигурни да сте и ви и фирма на добитку.

Писма прихватања и одбијања

Било да прихватате или одбијате пословну понуду, пожељно је да писмено обавестите фирму о вашој одлуци. У оба случаја будите љубазни, сажети и директни.

ИЗВОР: jobsearch.about.com

Ана је уметник у покушају, жестоки поборник оптимизма и чоколаде.

***

Прочитајте и:

Šta treba da se zapitate pre pokretanja posla
Šta ne treba reći na intervjuu za posao
Pet pravila za preduzetnički uspeh

***

Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ