Autor: Mirjana Milenković
FOTO: Dubrovački vjesnik
Ako niste bili „u nečijoj koži“, ponekad je teško osetiti njihovu patnju i nezadovoljstvo zbog neispunjenosti poslom. Međutim, ukoliko pođemo od toga da idealan posao ne postoji, biće lakše svima koji su nekako ostali zaglavljeni u limbu između „ŽELIM“ i „MORAM“!
Uvek ima načina da se nešto reši, na ovaj ili onaj način, ili da se učini nešto da bude lakše. Za one kojima je uvek „čaša do pola puna, a ne prazna“, postoji par „trikova“ kako bi im, na tom „neželjenom“ poslu, bilo malo lakše:
1. Nikada na posao ne polazite kao da idete „na giljotinu“!
Vaš posao možda nije ono čime ste oduvek želeli da se bavite, ali sigurno nije ni tako strašan. Pomislite samo kako je divno to što uopšte imate posao, jer postoji veliki broj ljudi koji ga bezuspešeno godinama traže.
2. Uvek se trudite da na svom radnom mestu date najbolje od sebe.
Vaše obaveze neće niko moći bolje da završi od vas. Na taj način, i da nešto pođe naopako sa šefom, imaćete argumente kojima ćete odbraniti svoj stav da ste dali svoj maksimum. Takođe, izbeći ćete i nepotrebnu raspravu sa kolegama na temu: „ko je odradio veći i važniji deo posla u firmi“.
3. Trudite se da sa svim svojim kolegama na poslu budete, koliko-toliko, u dobrim odnosima.
Naravno da je nemoguće da vam sve kolege budu podjednako drage - uvek postoji neko s kim vam je „kafa slađa“. Ipak, koliko god da vam neko na poslu nije simpatičan, trudite se da ga što više ignorišete i da sa njim budete, ako ne u dobrim, bar u korektnim odnosima.
4. Bitno je da vaš radni dan bude prepun nekih vaših ličnih rituala, kao što su: ispijanje kafe u određeno vreme, užina, pospremanje vaše radne prostorije na vaš način, slušanje omiljene muzike, listanje omiljene štampe i sl. Vaš radni ambijent jeste odraz vas samih, pa je bitan način na koji ćete ga organizovati. Zapamtite da čak i vaše omiljeno cveće na radnom stolu može baciti potpuno novo svetlo na vaše radno okruženje.
5. Uvek se trudite da napredujete!
Koji god posao obavljali, stalno radite na svom obrazovanju i usavršavanju - kursevi, obuke, seminari - sve ono što vam može pomoći da se što je više moguće uklopite u svoj posao i postanete potpuno upućeni u njega. Na taj način sigurno ćete ostati mnogo sposobniji radnik, pun samopouzdanja, što će, naravno, i šef sigurno primetiti, pa ni nagrada, u tom slučaju, neće izostati.
6. Najzad, najbitnije je da ne očajavate ukoliko ste „preobrazovani“ za svoj posao. Fakultetska diploma koju imate je vaša i niko vam je ne može oduzeti. Bitno je da sačekate povoljnu priliku, sklapate poznanstva sa ljudima koji mogu da vas upute na neki bolji posao; stalno održavajte kontakte sa ljudima koji vam na bilo koji način mogu pomoći i, naravno, pratite konkurse raznih firmi, pa će neka od njih jednom i vas pozvati na razgovor, ukoliko se prijavite.
Međutim, dok se to ne desi, najbolje što možete da učinite za sebe, jeste da pokušate da budete srećni tamo gde jeste i zapamtite: Sreća je putovanje, a ne odredište“!
Mirjana je noviinarka sa misijom - vratiti prave društvene vrednosti u modu-jer jedinka ne može sve, ali može mnogo toga!
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE