Autor: Marko Mirković
Foto: I.Stojanović
U selu Medveđa kod Despotovca koja se u rimsko doba zvala Idimum i u kojoj postoje ostaci tog grada, održan je drugi Sabor narodnog izvornog stvaralaštva, pod nazivom Ilindanski sabor. Program na saboru je počeo u ranim jutarnjim časovima, a publika je imala prilike da pogleda izložbu fotografija i domaće radinosti, da se podseti drevnih pastirskih igara, kao i da uživa u izvornom Kulturno-umetničkom programu. Te večeri čule su se i lejke, a i duduci.
Foto: I.Stojanović
Piloti Kraljevine rodom iz Medveđe
Mesto održavanja i ovog, kao i prošlogodišnjeg, Sabora bila je porta hrama Vaznesenja Gospodnjeg izgrađena davne 1872. godine. Publika je mogla šetajući od kapije do samog hrama da pogleda vredne slikare koji pokušavaju da crkvenu duhovnost prenesu na sebi svojstven umetnički način na platno. Međutim, još veću pažnju privukle su fotografije stare Medveđe iz zbirke meštanina Jovanovića. Namera organizatora je bila da podsete na nekadašnju Medveđu. Jedan od organizatora, Aleksandra Stojanović, istakla je za iSerbia dve fotografije, koji su svedoci burne, ali zanimljive istorije.
Foto: I.Stojanović
„Posebno bih istakla fotografiju Svetolika i Svetomira Jovanovića rodom iz Medveđe. Svetolik je bio prvi pilot koji je 1921. godine leteo ispod starog mostarskog mosta. On je, takođe, i prvi pilot koji je 1941. godine sa kraljom Petrom II Karađorđevićem iz Nikšića poleteo za Egipat. Njegov brat Svetomir je posle II Svetskog rata završio vazduhoplovnu školu u Engleskoj i leteo za vojno vazduhoplovstvo Kraljevine Britanije, čuveni RAF", rekla je ona za iSerbia
Pored ove ona je istakla da je značajna i fotografija predratne „Pavlove kafane” koja je ime dobila po svom vlasniku Pavlu Turkoviću, kao i stara zgrada osnovne škole, koja je najstarija u ovom delu Srbije i datira iz 1839, a srušena je 1964.
Foto: I.Stojanović
Izložba multietičnosti
Aleksandra je rekla da su pored izložbe fotografija i likovne kolonije, gosti mogli da pogledaju i štandove sa različitim proizvodima. Izloženi su predmeti domaće radinosti, narodna nošnja, delovi razboja stari više decenija, med i proizvodi od meda, tradicionalna pića i slično.
„Cilj ovog sabora je bila multietičnost, koju smo postigli dovođenjem različitih folklornih ansambala sa različitim koreografijama. Tu su bili i proizvodi nacionalnih manjina iz Vojvodine, Slovaka i Rumuna, od kojih su posebnu pažnju privukli specijaliteti slovačke tradicionalne kuhinje”, rekla je ona.
Foto: I.Stojanović
Pored izložbenih štandova, meštanin Ilija Bakić koji životinje gaji iz hobija i prevelike ljubavi, predstavio je svoju malu ergelu konja, tako da su najmlađi posetioci, a i oni malo stariji, uživali u susretima koji su podsetili na davno započetu emotivnu vezu između čoveka i konja.
Foto: I.Stojanović
Igre iz svih krajeva Srbije
U popodnevnim časovima, gosti iz različitih društava su mogli da se oprobaju u drevnim čobanskim igrama i drugim disciplinama: nošenje jaja u kašici, griženje jabuke, nadvlačenje konopca itd.
Nakon sportskog nadmetanja, centrom sela prodefilovali su gosti u nošnjama iz svih krajeva Srbije, kao i nacionalnih manjina iz Vojvodine. Program u Medveđi su ulepšali gosti iz sledećih društava: ansambl „Božuri careva grada” iz Kruševca, KUD „Beljanica” iz Strmostena, Slovačko Kulturno umetničko društvo „Bratstvo” sa ženskom pevačkom grupom iz Hajdučice, KUD „Biseri” iz Hajdučice, Rumunsko Kulturno - umetničko društvo „Dukati” iz Margite, KUD „Sinđelić” sa muškom pevačkom grupom „Poklič” iz Svilajnca, KUD „Spasovdanski vez” iz Drenovca, KUD „Učitelj Momir” i instrumentalna grupa „Lejkaši” iz Riljca kod Trstenika.
Foto: I.Stojanović
Kroz program su publiku vodili Aleksandra Stojanović i Rade Milosavljević, prvi se obratio predsednik SO Despotovac Nenad Jovanović, a program su otvorili članovi ansambla „Božuri careva grada” iz Kruševca sa duhovnom muzikom. Dalje su se nizale igre iz svih krajeva Srbije, kao i igre Slovaka i Rumuna.
„Ideja je bila da gostuju društva od Vranja do Subotice i od Valjeva do Zaječara - što smo denekle postigli, ne u potpunosti s obzirom na to da je ovo zbog godišnjih odmora nezahvalni period godine”, rekla je članica organizacije ove manifestacije.
Foto: I.Stojanović
Posebnu pažnju na Saboru privukli su Lejkaši koji oživljavaju duh zaboravljenih instrumenata okarine, gajde, lejke i duduka.
Foto: I.Stojanović
Za najlepši par večeri proglašen je par iz Svilajnca, a za najlepšu nošnju ansambl iz Drenovca.
KUD "Sinđelić" iz Svilajnca /Foto: I.Stojanović
Domaćini KUD „Svetozar Marković” takođe su se predstavili na Saboru izvornim srpskim igrama koje je izveo najmlađi ansambl, Vlaškim igrama, veteranskog sastava i igrama iz Leskovca omladinske grupe, čija je i ideja bila da podsete na vreme kada su 2008. godine nastupili u Sava centru na završnoj smotri Folklornih amatera Srbije i postali prvaci. To je koreografija pokojnog koreografa Predraga Bogdanovića Kačarca koji je ostavio dubok trag u radu ovog ansambla, objasnila je Aleksandra.
Foto: I.Stojanović
Zaboravljeni Idimum
Kroz priču sa organizatorkom, objašnjeno nam je da je ideja ovog Sabora bila da imenom iz rimskog nasleđa podseti na drevni grad Idimum, čiji ostaci i dalje postoje i koje planiraju da ako Sabor postane tradicija, uz pomoć opštine i Zavoda za zaštitu kulturnih spomenika iz Kragujevca ponude kao turističku ponudu na putu do Resavske pećine i Manasije, koji su udaljeni 30 km.
Mansio Idimum/ foto: opstinadespotovac.rs
„Podsetila bih da su ovde već vršena iskopavanja 1968. i da postoje značajni ostaci ovog rimskog grada, što se može videti na maketi ostataka u knjizi Mansio Idimum koji detaljno opisuje položaj grada i nađene predmete”, istakla je Aleksandra.
Ona je još dodala da su pored ovog nalazišta, u donjem delu Resave, nađeni ostaci i iz praistorije, Mlađeg kamenog doba, koje se poklapa sa razvojem vinčanske civilizacije.
„Mi smo posebno ponosni na to jer najnovija geološka istraživanja zajedno sa arheologijom i lingvistikom ukazuju da je Evropska civilizacija nastala na ovim prostorima”, rečeno je za iSerbia
Vlaške igre- veterani iz Medveđe/ Foto: I.Stojanović
Aleksandra smatra da se o Idimumu ipak zna i šire od Despotovca, jer je ušao u školske udžbenike.
Pozitivni utisci
Da je Sabor veoma uspešno realizovan potvrđuje i interesovanje i komentar direktorke Turističko - sportske organizacije iz Despotovca, Ane Bogdanović, koja je za naš portal rekla da je oduševljena.
„Prijatno sam iznenađena načinom organizacije Sabora, gostoprimstvom prema gostima, izlagačima, odabirom folklornog i muzičkog dela programa. Zaista sam uživala slušajući tradicionalne pesme i gledajući folklorne igre”, rekla je ona.
Foto: I.Stojanović
Organizatori su, takođe, zadovoljni Saborom
„Utisci publike i svih gostiju su izvanredni. Čini mi se da nisam subjektivna, ako kažem da je sadržaj manifestacije i program svih učesnika bio izveden na visokom profesionalnom nivou. Posle takvog rezultata svaki problem sa kojim smo se susreli u realizaciji se zaboravlja", rekla je ponosno na kraju za naš portal Aleksandra Stojanović.
KUD "Spasovdanski vez" iz Drenovca/ Foto: I.Stojanović
Marko, večiti borac za kreativnu slobodu reči i folklorne tradicije!
Pročitajte i:
Crepaja:Desio se kulturni šok!
Ovako se Resava fest izborio sa vrućinama
Iznenađenje:Obnovljen folklorni Sabor u Plažanu
***
Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE