Tweet

Сигурно ћете се бар једном током свог студирања сусрести с тим да професору/ки пошаљете мејл. Било да је у питању семинарски рад, одређено истраживање или нешто друго, за комуникацију са професором/ком, требало би да користите мејл. Вероватно се питате како то урадити на адекватан начин, како задовољити одређене стандарде који се од једног будућег академског грађанина очекују. У наставку текста сазнаћете како да отклоните евентуалне проблеме и оставите утисак озбиљног и одговорног студента.

Приредила: Александра Савић

Фото: BuildFire

За правилно написан мејл потребно је следити следећа упутства:

1. Ваша е-маил адреса

Мејл треба слати искључиво са индивидуалне адресе, која има пристојан назив, јер професори нису у обавези да одговарају на анонимне мејлове. Е-маил адреса мора имати пристојан назив, како бисте показали своју озбиљност. Углавном би требало да садржи ваше име и презиме или бар неку комбинацију та два.

На пример: jelenajasnić@..., stojkovic91@..., али никако slatkamala@..., или нешто слично.

2. Наслов е-маил-а (Subject)

<�а>Субјецт</а> или наслов поруке је веома битан. Он садржи сажет опис поруке. Може се десити да, уколико не напишете наслов поруке или не напишете адекватан наслов, такав мејл не буде прочитан од стране професора/ке.

Наслов поруке не треба бити ни прекратак, ни предугачак, већ довољно дуг да преноси суштину мејла. Такође, треба имати на уму и то да поједини професори предају више предмета или раде на више различитих факултета, па је у наслову потребно и то навести.

На пример: Семинарски рад из Генетике, ПМФ.

3. Садржина поруке

Порука без поздрава се сматра непристојном, зато поруку започните са: Поштовани/а професоре/ко. Можете написати и презиме професора/ке само, у том случају, водите рачуна да напишете исправно презиме, да не бисте упали у невољу.

Велика слова за читаве реченице немојте користити. У комуникацији са професором/ком немојте користити смајлиће, а професору/ки обавезно персирати.

Након поздрава, направите размак у односу на први пасус, који ћете започети великим словом. Сама садржина поруке треба бити кратка и јасна. Питајте или обавестите професора/ку о оном што треба, али немојте бити преопширни или превише детаљисати.

<�имг цласс="рфлоат" срц="хттпс://с18.постимг.орг/мсткхqxп5/схуттерстоцк_87109075.јпг" />

Фото: PRNewser

Једноставно, онај који чита поруку мора знати о чему говорите, шта је то што вас конкретно интересује или мучи. Ако имате нека додатна питања сачекајте одговор професора/ке, а затим поставите додатно питање.

Уколико професору/ки шаљете семинарски рад или неки други прилог, обавезно то у тексту поруке и нагласите. На пример: У прилогу се налази семинарски рад. Назив прилога исто мора бити примерен.

Мејл завршите са поздравом и потписом. На пример: Срдачан поздрав, С поштовањем, Унапред захвалан/а..., а онда, у новом реду име и презиме, затим, испод тога, факултет и година студирања или број индекса.

Када завршите са писањем, пажљиво прочитајте још једном мејл.

4. Граматички и правописно исправна порука

Веома је важно да порука коју сте написали буде граматички исправна и без словних грешака. Уколико користите латиницу, слова попут: ч, ћ, ж, ш и ђ, морају бити правилно написана, зато промените језик тастатуре. Поједини професори воле да мејлове пишете искључиво ћирилицом и само на такве мејлове одговарају. Информишите се и о томе.

5. Захвалите се на одговору

Када вам професор одговори на мејл, ако имате додатних питања - питајте или ако немате - захвалите се. На пример: Хвала Вам на одговору.


Извор: Studentski život

Александра је насмејана чупавица.

***

Прочитајте и:

Kako izgleda univerzitet koji nema profesore?
Treba li vlada da utiče na univerzitete?
Uvek se mogu naći drugi vlasnici i drugi stanari

***

Укључи се! Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за студенте, где могу да пишу и информишу се о оним темама које сматрају важним. Уколико желиш да и ти пишеш за студентску рубрику, твоје идеје су добродошле! Није потребно претходно искуство, већ само заинтересованост за студентска питања. Да бисте се пријавили кликните OVDE. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу!


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ