Tweet
Pisma preporuke pišu profesori, nadređeni ili druge osobe koje vas poznaju, naglašavajući vaše sposobnosti da odgovorite zahtevima programa za koji se prijavljujete. Ovde ćete pročitati kako to što jednostavnije i tačnije da uradite.

FOTO: Razvoj karijere

Priredila: Milica Savić

Šta je preporuka?

Preporuka je dokument koji za vas pišu profesori (akademsko pismo preporuke) ili nadređeni (profesionalno pismo preporuke), opisujući vaše osobine i naglašavajući vaše sposobnosti koje omogućavaju da odgovorite zahtevima posla za koji se prijavljujete ili za neki drugi program za koji konkurišete. Ono treba da pomogne selekcionoj komisiji da izabere upravo vas.

Postoje dve sitacije: dobijate pisanu preporuku ili je sami pišete.

Ako dobijate pisanu preporuku

Upoznajte dotičnu osobu sa vašim sposobnostima i kvalifikacijama koje posedujete, dajte vremena da napiše preporuku i objasnite za šta se tačno prijavljujete, šta bi trebalo da stoji u pismu preporuke, tačnije - šta bi trebalo istaći. Naravno, potrebno je da to što tražite možete i da potkrepite u stvarnosti! Obratite pažnju i na to da li je za program za koji konkurišete neophodno da pismo preporuke pošalje lično osoba koja vas preporučuje, ili vi možete samo priložiti preporuku.

Ako pišete sami preporuku

Na početku ili kraju preporuke obavezno morate navesti ime osobe koja vas preporučuje, titulu, odnosno poziciju i naziv firme (fakulteta). Nekada je neophodno navesti i kontakt podatke, jer organizatori programa žele da provere ove preporuke. Iz preporuke mora biti odmah jasno da osoba preporučuje baš vas.

Potrebno je navesti koliko dugo vas poznaje osoba koja daje preporuku, kakvu vrstu saradnje ste imali (poslovna saradnja, odnos student-profesor i slično), kao i zbog čega preporučuje baš vas. Preporuka treba da pruži uvid u vaše znanje, aktivnosti i rezultate, radne navike, lične karakteristike i slično. Biće bolje ukoliko to možete da potkrepite primerima.

Poslednji pasus treba da pokaže vaš potencijal da zadovoljite kriterijume programa za koji se prijavljujete, odnosno uverenje osobe koja vas preporučuje da ste vi odgovarajuća osoba za program. Potreban je i datum pisanja preporuke, a konačnu verziju dajete toj osobi na uvid.


FOTO: Infostud

Dužina preporuke ne bi smela da prelazi jednu stranu A4 formata. Koristite standardne fontove, veličine između 10 i 12.

Zašto je važno pisanje preporuke?

Cilj preporuke je da potvrdi iskustvo, da verifikuje kompetencije i da ojača vaš kredibilitet. Zato je poželjno da prilikom završavanja fakulteta ili napuštanja radnog mesta obavezno zatražite opštu preporuku od profesora sa kojim ste imali dobar odnos, odnosno, od poslodavca.

Kada tražite preporuku od profesora ili bivšeg poslodavca, skrenite mu/njoj pažnju na to za šta vam treba, na kom jeziku treba da je napisano, koji je rok za pisanje, da li treba da se piše na posebnom obrascu i da li treba da bude posebno overeno, pa i u koliko primeraka.

Izvor: Infostud , Razvoj karijere

Milica je devojčurak, a voli da peva, piše, čita i ne zaboravlja da se smeje.


Pročitajte i:

Kako dobiti posao bez iskustva?
Kako se piše istraživački rad?
Kako da motivaciono pismo, zaista, ubedi?


***

Vaš omiljeni portal, iSerbia, konačno izlazi iz okvira onlajn sveta i organizuje edukativno druženje iStupi iz mase diplomiranih - kako da se što pre profesionalno aktiviraš? Svi ste pozvani! #iStupi


***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI