Ваша трема може постати моћан савезник – користите је да ојачате своју презентацију.
ФОТО: Flickr
Превела: Александра Ваљевић
Било да је то клише или не, већина људи, међу којима су и студенти, стрепе од јавног наступа. За разлику од других људи, студенти и професори не могу избећи да говоре у јавности. Питање је како се изборити са нервозом? Уколико будете следили ових пет савета, ваш наредни наступ ће бити „мачији кашаљ“.
Прихватите своју нервозу
Већина људи осећа трему или страх од говора у јавности. Прихватите то као део своје области. Вероватно ћете осетити напетост у тренутку када прихватите позив да говорите или сазнате за предстојећу презентацију и стрепња ће расти како се догађај буде приближавао. Прихватите тај осећај какав јесте и искористите га као покретачку снагу за још боље излагање.
Како да боље разумете свој страх?
Чега се говорници боје? Да презентација неће бити оно што публика очекује или жели? Говорници се брину да ће бити бомбардовани питањима на које не могу да одговоре. Сви ће открити да се они само претварају, а да у ствари не знају о чему причају. Говорници се плаше срамоте. Наравно, постоји много ствари које би могле да вас уплаше, али покушајте да сагледате целину. Запитајте се: „Шта је најгоре што може да се деси?“ Ако погрешите, да ли ће то заиста бити важно за годину дана? Покушајте да посматрате из тог угла.
Запамтите да постоји и позитивна трема
Страх вам може донети налет адреналина од кога ћете постати енергичнији говорник. Постоји мноштво психолошких истраживања која показују да, иако трема може да вас паралише у већини случајева, понекад је и позитивна. Таква трема вам даје снагу и налет енергије који се одражава на вашу публику. Превише самоуверени говорници не осећају трему и често су превише опуштени да би добро одрадили посао и одржали убедљиву презентацију. Ваша трема може постати моћан савезник – користите је да ојачате своју презентацију.
Не говорите никоме
Никада не смете показати публици да сте нервозни. Трема се обично не примећује. Не скрећите пажњу на своју нервозу или ће публика изненада више обраћати пажњу на то што вам се руке тресу, него на поруку коју преносите.
Пронађите своје слушаоце
Намрштене особе у публици могу да вас уплаше лако. Запамтите да никада нећете моћи да задовољите све и да ћете можда видети и понеко кисело лице међу посматрачима. Будите спремни на то и пронађите своје слушаоце. Усресредите се на лица која су заинтересована и која вас слушају. Они се смешкају, гледају вас директно у очи и дају вам позитивну енергију.
Немојте да дозволите да се усресредите на негативне људе у публици. То је лакше рећи него учинити, јер је природно да желимо да убедимо људе који нас критикују, али најчешће нећете моћи да промените њихово мишљење и само ћете погоршати своју нервозу. Уместо тога, усмерите своју пажњу на пријатељска лица у публици.
Одуприте се страху и будите сигурни су себе. Запамтите да ви познајете своју област. Замислите себе као успешну особу и навијајте за свој успех!
ИЗВОР: Gradschool
Александра је пословно - фанансијски саветник и мисли да се све у животу може изразити у процентима.
***
Прочитајте и:
Šest osobina idealnog kandidata za posao
Kako se oporaviti od neuspeha?
Kako izgleda biti profesor?
***
Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE