Tweet
Vaša trema može postati moćan saveznik – koristite je da ojačate svoju prezentaciju.

FOTO: Flickr

Prevela: Aleksandra Valjević

Bilo da je to kliše ili ne, većina ljudi, među kojima su i studenti, strepe od javnog nastupa. Za razliku od drugih ljudi, studenti i profesori ne mogu izbeći da govore u javnosti. Pitanje je kako se izboriti sa nervozom? Ukoliko budete sledili ovih pet saveta, vaš naredni nastup će biti „mačiji kašalj“.

Prihvatite svoju nervozu

Većina ljudi oseća tremu ili strah od govora u javnosti. Prihvatite to kao deo svoje oblasti. Verovatno ćete osetiti napetost u trenutku kada prihvatite poziv da govorite ili saznate za predstojeću prezentaciju i strepnja će rasti kako se događaj bude približavao. Prihvatite taj osećaj kakav jeste i iskoristite ga kao pokretačku snagu za još bolje izlaganje.

Kako da bolje razumete svoj strah?

Čega se govornici boje? Da prezentacija neće biti ono što publika očekuje ili želi? Govornici se brinu da će biti bombardovani pitanjima na koje ne mogu da odgovore. Svi će otkriti da se oni samo pretvaraju, a da u stvari ne znaju o čemu pričaju. Govornici se plaše sramote. Naravno, postoji mnogo stvari koje bi mogle da vas uplaše, ali pokušajte da sagledate celinu. Zapitajte se: „Šta je najgore što može da se desi?“ Ako pogrešite, da li će to zaista biti važno za godinu dana? Pokušajte da posmatrate iz tog ugla.

Zapamtite da postoji i pozitivna trema

Strah vam može doneti nalet adrenalina od koga ćete postati energičniji govornik. Postoji mnoštvo psiholoških istraživanja koja pokazuju da, iako trema može da vas parališe u većini slučajeva, ponekad je i pozitivna. Takva trema vam daje snagu i nalet energije koji se odražava na vašu publiku. Previše samouvereni govornici ne osećaju tremu i često su previše opušteni da bi dobro odradili posao i održali ubedljivu prezentaciju. Vaša trema može postati moćan saveznik – koristite je da ojačate svoju prezentaciju.

Ne govorite nikome

Nikada ne smete pokazati publici da ste nervozni. Trema se obično ne primećuje. Ne skrećite pažnju na svoju nervozu ili će publika iznenada više obraćati pažnju na to što vam se ruke tresu, nego na poruku koju prenosite.

Pronađite svoje slušaoce

Namrštene osobe u publici mogu da vas uplaše lako. Zapamtite da nikada nećete moći da zadovoljite sve i da ćete možda videti i poneko kiselo lice među posmatračima. Budite spremni na to i pronađite svoje slušaoce. Usresredite se na lica koja su zainteresovana i koja vas slušaju. Oni se smeškaju, gledaju vas direktno u oči i daju vam pozitivnu energiju.

Nemojte da dozvolite da se usresredite na negativne ljude u publici. To je lakše reći nego učiniti, jer je prirodno da želimo da ubedimo ljude koji nas kritikuju, ali najčešće nećete moći da promenite njihovo mišljenje i samo ćete pogoršati svoju nervozu. Umesto toga, usmerite svoju pažnju na prijateljska lica u publici.

Oduprite se strahu i budite sigurni su sebe. Zapamtite da vi poznajete svoju oblast. Zamislite sebe kao uspešnu osobu i navijajte za svoj uspeh!


IZVOR: Gradschool

Aleksandra je poslovno - fanansijski savetnik i misli da se sve u životu može izraziti u procentima.

***

Pročitajte i:

Šest osobina idealnog kandidata za posao
Kako se oporaviti od neuspeha?
Kako izgleda biti profesor?

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI