Како се онлине канали комуникације могу користити за покретање позитивних друштвених промена? Зашто људи Интернет често користе за изражавање негативних емоција и шта је то свесна употреба Интернета? Како се заштитити од е-насиља? Учесници радионице Е-одговорни имали су прилику да чују одговоре на ова и многа друга питања протеклог викенда у пријатном простору Високе школе струковних студија за васпитаче у Крушевцу, а у организацији ИдејНет клуба.

Вања Ракић, представник Идејнет клуба увео је учеснике у причу о проблему онлине насиља, разлозима за покретање пројекта Е-одговорни и корацима који ће уследити након радионице, а затим је присутне поздравио Жељко Митковски, представник Фондације Ана и Владе Дивац, захваљујући којој је омогућена реализација пројекта у оквиру иницијативе СтварноВажно.
Први задатак за учеснике био је да (након „таговања“ креп траком“) напишу своја очекивања и то у 140 карактера. Најчешће онлине активности учесника радионице истакнуте приликом упознавања су потрага за различитим информацијама, промоција својих пројеката као што су ауторска музика или онлине књиге, комуникација са пријатељима, посећивање научних сајтова ради провере разних информација, као и коришћење Yоутубе канала у едукативне сврхе.
Значајне теме постављања граница на Интернету, заштите приватности, препознавање проблематичног понашања и онлине зависности са е-одговорним младим Крушевљанима обрадила је Ружица Маџаревић, психолог из саветовалишта Ентера, специјализована за област Интернет зависности. У оквиру првог дана радионице на креативан начин представљени су профили на друштвеним мрежама који приказују особе које на „ок“ начин користе друштвене мреже, потенцијално проблематичне и особе зависне од Интернета, а такође су у виду колажа приказана четири типа понашања особа на Интернету.
„У реду је да проведете до 1/3 свог слободног на времена на Интернету. Провођење више времена, као и занемаривање појединих обавеза може указивати на проблем зависности“, испричала је Ружица и додала да свака особа треба да поведе рачуна о томе који су њени циљеви и шта жели да постигне отварањем профила на некој друштвеној мрежи, коме жели да се обрати и због чега и у скаду са тим закључцима заштити своју приватност.
„Људи имају потребу да буду препознати и прихваћени, па често покушавају да привуку пажњу на неадекватне начине вређањем других. Како не бисте дошли у ситуацију да будете повређени, бирајте шта радите на Интернету и бирајте коме ћете дозволити да вам буде „пријатељ“ онлине.“, каже Ружица.
Другог дана радионице тема је била креативна употреба Интернета у циљу покретања и подршке креирању позитивних друштвених промена. Милош Đуричанин, координатора САМПЛЕ-а (Секције младих перспективних лидера Српске асоцијације менаџера) презентовао је неке примере акција онлине које су успешно пренете у оффлине свет и разматрао потенцијалне активности које су реално изводљиве, а могу побољшати живот младих у Крушевцу. Позитивни пример младог Филипа Вукше, као и пример коришћења сајта Кисок Пагес за покретање неких иницијатива које су „испровоцирале акцију у околини“ посебно су заинтересовали присутне. Како би показао да је важан садржај и идеја, а да се пажња јавности може привучи и без буџета Милош је учесницима радионице презентовао и пример најновије Цоца Цола кампање.
Атмосфера за време радионице оба дана подстицала је интерактивност, па се дискусијом и заједничким разматрањем различитих тема дошло и до планова за наредни период. Креирање едукативне брошуре која ће младима помоћи да се заштите на Интернету, као и организација првог ТвеетУп-а у Крушевцу – догађаји су које Идејнет клуб и Е-одговорни најављују.
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 - 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE