Tweet
Kada Kevin Morgan ne spava celu noć, koristi jednu oprobanu i potvrđenu strategiju da to preživi. Njegov radni prostor je dobro osvetljen, često jede sendvič u sred noći i odspava oko sat i po, pre nego što ode na posao. Takođe, uvek osigura sebi dovoljno espresa na poslu.

FOTO: Pixabay

Prevela: Marija Vlajković

Da li je ovo noćna mora naučnika koji se bavi istraživanjem sna? Ne baš. Pitajte naučnike.

Da li je moguće funkcionisati dobro bez sna?

Morgan je profesor psihologije i direktor Istraživačke klinike koja se bavi istraživanjem sna na jednom univerzitetu u Velikoj Britaniji. Iako naučnici koji se bave istraživanjem sna ne odobravaju rad tokom cele noći, profesor kaže da postoje određene prednosti. „U toku noći, manje je ometanja“, potvrđuje. „Vi možete da kontrolišete svoju okolinu.“ Bile preporučljive ili ne, neprospavane noći su deo života mnogih od nas.

Iz studije, obavljene 2008. godine od strane istraživača sa jednog univerziteta u Njujorku, došlo se do saznanja da je 60% anketiranih studenata bar jednom ostalo budno tokom cele noći, od kada su upisali fakultet. Ova praksa nije karakteristika samo studenata koji ostaju budni celu noć zbog ispita, već i profesora, direktora i drugih osoba čiji posao zahteva nestandardno radno vreme.

Zaspao u tanjiru tokom večere

Pol Hasvel, partner jedne međunarodne pravne firme iz Hong Konga, nije ljubitelj neprospavanih noći, mada su nekada neizbežne. „Ne mislim da smo ni ja, ni moj tim efikasniji ako ne spavamo dovoljno“, tvrdi. Osim toga, ostajanje u budnom stanju tokom noći takođe može da prouzrokuje poremećaje u privatnom životu, što je Pol otkrio tokom jedne večere nakon što je probdeo čitavu noć, na početku svoje advokatske karijere.

„Bio sam potpuno izmoren, ali se nisam usudio da odložim sastanak budući da sam isti planirao mesecima unazad. Sastanak se završio tako što sam zaspao tokom predjela. Probudio sam se sa glavom na stolu i jedan konobar mi je objasnio da je moja sagovornica otišla užasnuta. Nikada više nisam video dotičnu damu.“

Posledice za organizam

Naučna istraživanja potvrđuju da su loše navike spavanja štetne za naš organizam. Istraživanjem na jednom univerzitetu u Njujorku došlo se do zaključka da su postignuća studenata koji nikad nisu proveli neprospavanu noć bila viša za oko 7 odsto u odnosu na postignuća studenata koji su imali običaj da budu budni celu noć. Osobe koje spavaju manje od 6 sati noću su sklonije da imaju povišen nivo šećera u krvi (stanje koje prethodi dijabetesu tipa 2), utvrđeno je iz istraživanja njujorškog Univerziteta u Bafalu, 2009. godine. Prema naučnicima sa Univerziteta u Berkliju, u Kaliforniji, i Škole medicine sa Harvarda, jedna neprospavana noć može da dovede do kratkoročne euforije i smanjene sposobnosti donošenja odluka.

Uprkos svemu, mnogi od nas i dalje rade noću. Šta možemo da učinimo kako bismo održali produktivnost tokom jutra i funkcionisali narednog dana? Ovo su neki od saveta eksperata:

Uštedite san

Profesor Čarls Sejsler, specijalista Škole medicine na Harvardu, savetuje popodnevnu dremku ako znate da nećete spavati te noći. „Ako dremnemo popodne, umor koji nastaje tokom noćnog posla biće manji“, navodi Sejsler. „Pokušajte da uštedite malo sna i da spavate preporučenu količinu sati ostalih noći“, dodaje Morgan. Ne dozvolite da se nagomilava nepotreban manjak sna tokom vašeg života i ovo će vam biti od pomoći kada neočekivano treba da radite noću.“

Hranite se dobro

„Proteini nas održavaju budnim“, ističe Paula Mi, dijetolog, savetnica u ishrani i spikerka iz Dablina. „Noć pre one koju ćete provesti budni, uživajte u hrani bogatoj proteinima, na primer u pilećim grudima ili filetima lososa. Previše ugljenih hidrata može prouzrokovati pospanost. Nije neophodan još jedan kompletan obrok tokom noći jer naša tela imaju rezerve za ovakve okolnosti“, kaže Mi. „Ali, u sred noći, mogli biste da pojedete sendvič bogat proteinima, možda neko suvo voće i semenke, kako biste održali koncentraciju.“

FOTO: Pixabay

Radite u dobro osvetljenom ambijentu

„Za naš biološki sat svetlo je znak aktivnosti i govori nam da je vreme da budemo budni i orni“, kaže doktorka Žoel Adrijan, neurolog i direktorka Nacionalnog instituta zdravlja i medicinskih istraživanja u Francuskoj. Ali osigurajte se da svetlo bude odgovarajuće boje. „Istraživanja pokazuju da će vas plavo svetlo, poput led sijalica održati duže budnim“, kaže Adrijan. „Žuto svetlo nije dobro za održavanje budnog stanja jer nas opušta, tako da ga treba izbegavati ako želite da radite noću.“

Isplanirajte noćne zadatke

„Naša kognitivna sposobnost će se smanjivati u toku rada noću, onesposobljavajući nas da obavljamo zadatke koji traže usvajanje informacija“, ukazuje Morgan. „Podelite zadatke u dve grupe: na kognitivne, koji zahtevaju rasuđivanje i usvajanje informacija i na druge, više rutinske zadatke, kao što je formatiranje dokumenata. Prvo obavite kognitivne zadatke. Želećete da vam podaci budu tačni.“

Pijte kafu

Kofein smanjuje efekte adenozina, hemijske susptance koju proizvodimo i koja čini da se osećamo umornim. „Uzimajte kofein strateški“, kaže Sejsler, koji savetuje uzimanje šoljice kafe u intervalima od jednog sata tokom čitave noći.

FOTO: Pixabay

Ogrnite se

„Naša telesna temperatura pada na najniži nivo oko 3 i 4 sata ujutru. Nećete želeti da vas hladnoća ometa“, kaže Morgan. „Tako da vodite računa da temperatura prostorije bude prijatna. Uvek pri ruci imam nešto da ogrnem.“

Dremnite sledećeg jutra

„Kada završite svoj posao, recimo oko 8 ujutru, pošaljite mejl i onda prilegnite oko 90 ili 100 minuta.
To bi trebalo da bude dovoljno da vas održi u aktivnom stanju tokom celog dana, ali nikada nemojte voziti nakon neprospavane noći! I naredne noći lezite u dogledno vreme. Trebalo bi da se vratite u svoju rutinu bez problema“, uverava Morgan.

FOTO: Pixabay

Samo kažite ne

„Kada neočekivano morate da radite noću, kažite svom šefu da nije zdravo raditi cele noći“, savetuje Adrijan. „Nedostatak sna ima jak uticaj na vaše zdravlje. Naravno, treba da budete ljubazni i da to kažete na lep način, ali samo jednom. Jednostavno, kažite svom šefu ne.“


IZVOR: BBC

Marija misli da je Rage against the machine najbolji bend na svetu.

***

Pročitajte i:

Uštedite svoje vreme tokom upravljanja mejlom
Da li je zdrava ishrana uvek zdrava?
Kako prestati sa proverom telefona pre spavanja?

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi, koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova sa španskog, to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu, CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected], sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI