На моје питање које су најпродаваније књиге у Србији, познати београдски књижар Зоран Влајковић одговорио је брзо и кратко: Какопедије. Одговор ме је на тренутак збунио док ми он није објаснио да су то књиге популарне психологије за бољи живот.
Оне су највећи феномени, јер су константно најпродаваније, рекао ми је он.
То је још један од доказа да је у Србији тренд превођења, продавања и читања књига поуларне психологије све актуелнији из године у годину.
Популарна психологија код нас је ушетала негде крајем двадесетог века. Опипала је терен, упознала чврстину српског карактера, наш темперамент и начин живљења, па смо и ми и она схватили да можемо опстати заједно.
Што се теже живи, лакше је и лепше дружити са са популарном психологијом.
Тзв. какопедије, како врсни књижари воле да називају књиге популарне психологије, размножавају се у својим различитим облицима, па се неретко дешава да се ми свакодневно саплићемо о ова лака штива, а да тога и нисмо свесни.
Ако мало боље сагледамо свој радни или нерадни дан, схватићемо да се популарна психологија не одваја од нас.
Чим ујутру отворимо очи, дочекаће нас њени искривљени облици у виду кратких реченица у телевизијским и радијским рекламама, на билбордима, паноима, у пролазима зграда, на улазу у тржне центре и фирме, у градском превозу, па и аутомобилу, нарочито на интернету. Завиримо ли у било коју књижару, видећемо њен основни облик постојања – књигу меког или тврдог повеза са чијих корица ће нам се заштитнички смешити наслов јарке боје који почиње конструкцијом Како да...
Једно истраживање каже да књиге популрне психологије највише читају жене средњих година, оне које су у лошој финансијској ситуацији, имају радно време од минимално осам сати, породицу, кућне обавезе, али лош друштвени живот. Тако уморне од посла и кућних обавеза, оне посежу или за лаком литературом или за гледањем серија.
Између сапуница и лаке литературе граница је танка. Ако наш просечан дан зачинимо бар једном серијом, схватићемо да је наш живот тежак, напоран и скуп, па ћемо као полудели покушавати да пронађемо брзе одговоре на сва наша тешка и компликована питања.
Књиге за бољи живот, рецепти за срећу, свети за подсвест, трикови за успешну везу замаглиће нам видике крткотрајно, па ћемо после једне прочитане књиге која ће привидно решити наше љубавне проблеме, купити неку другу која ће нам помоћи да савладамо проблеме на послу или оне чувене проблеме са вишком килограма, стреса или љубоморе.
И тако док прелиставмо лако штиво, за које психолози сматрају да може оставити трајне последице на читаоце са реалним психичким проблемима, не схватамо да се вртимо у зачараном кругу, који почиње од буђења, наставља се са оним што се зове дан, завршава се неком сапуњавом емисијом, а нестаје и успављује се уз неколико страница тзв. какопедија.
Док покушавамо да се пробудимо, јер су нам писци лаких речи и савета тако рекли, нисмо ли се већ успавали и вратили на почетак круга одакле ћемо поново у неки нови лаки дан?
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE